Ezek az egyszerű trükkök segíthetnek abban, hogy kedvenc guacamole hozzávalónk, salátaalapanyagunk frissen, zölden nézzen ki, és készen álljon szinte bármilyen recept tökéletesítésére. Sokszor van az, hogy csak egy fél avokádót használunk fel, a másik felét visszaraknánk a hűtőbe, és később vennénk elő, ha nem barnulna szinte másnapra! Most segítünk, hogyan maradjon zöld az avokádód másik fele.
Az avokádó rengeteg lehetőséget rejt magában
Az avokádó azon összetevők közé tartozik, amelyek egy átlagos ételt önmagában is új, finom szintre emelhetnek. A ropogós salátáktól a mártogatósokon át a reggeli pirítósig szinte bármit feldobhat a krémes, zöld gyümölcs (igen, ez egy gyümölcs!).
De miután elkezded szeletelni és felkockázni az avokádót, viszonylag rövid idő áll rendelkezésére, hogy beépítsd a receptedbe, mielőtt barnulni kezd. Valószínű, hogy nem leszel beteg attól, hogy elfogyasztod ezt az enyhén barnás darabot, de a friss ízéből veszít és valljuk be, nem is szép látvány.
Akár szendvicshez, akár egy mártogatóshoz , nem mindig használunk egy egész avokádót egy ételhez. Ha ragaszkodsz a másik feléhez, akkor a hűtőszekrényben tárolhatod későbbi felhasználásra – de a tárolás módja elengedhetetlen ahhoz, hogy az avokádó frissen nézzen ki. Ehhez tudnod kell, hogyan lehet megakadályozni, hogy az avokádó barnuljon.
Miért barnul be az avokádó?
Mielőtt belevágnál a szeletelt avokádó zölden tartásának megoldásaiba, fontos megérteni, hogy miért barnul meg ilyen hamar. Az avokádó polifenol-oxidáz nevű enzimet tartalmaz, amely a gyümölcshús megbarnulását okozza, ha levegőnek van kitéve – pontosabban, ha oxigénnek van kitéve. Tehát a gyönyörű zöld szín megőrzése érdekében az avokádó húsát óvni kell az oxigénexpozíciótól. Gondolkoztál már azon, hogy miért marad általában zöld a a héja alatt? A héj nem rendelkezik mágikus erővel – csak gátként működik az oxigénnel szemben, amíg azt el nem távolítják.
Kipróbálhatod megoldásként a már sok helyen kapható műanyag avokádó frissen tartó dobozt, vagy valamelyik otthoni trükköt. Egyik megoldás sem tart örökké – a szabadon hagyott avokádó előbb-utóbb megbarnul, de ezek a módszerek segítenek meghosszabbítani a szeletelt avokádó tárolási idejét anélkül, hogy aggódnod kellene a túlzott barnulás miatt.
Hogyan lehet megakadályozni, hogy az avokádó barnuljon?
1. trükk: Merítsd vízbe
Az egész avokádót vízbe meríthetjük, és hűtőbe tehetjük. Ez segít megőrizni az avokádó frissességét abban az esetben, ha túl sok avokádó van vagy ha egy hétre elmész otthonról és vadonatúj avokádót szeretnél viszont látni, amikor hazaérsz.
2. trükk: Zárd le műanyag fóliával
A félbevágott avokádót óvatosan tedd műanyag fóliába. A héját hagyhatod rajta vagy kiveheted, de ha mégis eltávolítod, enyhén nyomd meg a műanyag fóliát a héjnak a helye mentén, hogy biztosítsd a szoros tömítést.
3. trükk: Adj hozzá citrusfélét
A citrusfélék természetesen erős antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek az oxigén ellen hatva lassítják bizonyos élelmiszerek megromlását vagy barnulását. Egyszerűen kend meg egy kis citrom- vagy lime-lével a szeletelt avokádó húsát, zárd le egy légmentesen záródó edénybe: ez körülbelül egy nappal késlelteti a barnulási folyamatot.
4. trükk: Kenjük be olajjal
Az olaj segít abban is, hogy az oxigén lassabban érje el az avokádó húsát. Kend meg a kívánt területet olívaolajjal vagy növényi olajjal, hogy gátat képezzen, majd zárd le légmentesen záródó edénybe – körülbelül egy napig nem barnulhat meg így.
5. trükk: haverkodj hagymával
A hagyma nem csak a guacamole ízletes kiegészítője: a hagyma kénvegyületeket tartalmaz, amelyek felszabadulásakor lelassítják a barnulást okozó oxidációt. A vöröshagymát durvára vágjuk, légmentesen záródó edénybe helyezzük, és ráfektetjük az avokádó felét.