31/2006. (IV. 29.) FVM-GKM-PM együttes rendelet
Az egyes géntechnológiával módosított takarmányok behozataláról és forgalomba hozataláról
A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény 34. §-a (3) bekezdésének a) pontjában és (5) bekezdésében, valamint a takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény 18. §-ának o) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel, valamint az egészségügyi miniszterrel egyetértésben - a következõket rendeljük el:
Általános rendelkezések
1. § Ezt a rendeletet az Amerikai Egyesült Államokból származó következõ termékekre kell alkalmazni:
a) 2309 90 20 KN kód alá tartozó, géntechnológiával módosított kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított kukorica-glutén takarmány,
b) 2303 30 00 KN kód alá tartozó, géntechnológiával módosított kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított sörtörköly.
2. § Az 1. §-ban meghatározott termékek esetében a takarmányok harmadik országokból való behozataláról szóló 52/2005. (VI. 4.) FVM-PM együttes rendeletet (a továbbiakban: R.) az e rendeletben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.
Az 1. §-ban meghatározott termékek beléptetése, illetve szabad forgalomba bocsátása
3. § (1) Az 1. §-ban meghatározott termékek kizárólag akkor léptethetõk be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve bocsáthatók szabad forgalomba a Magyar Köztársaság területén, ha
a) a szállítmányt Bt10 kódjelû kukorica vonal (a továbbiakban: Bt10 kukorica) eseti kimutatására alkalmas és hitelesített módszeren alapuló, akkreditált laboratórium által kibocsátott eredeti analitikai vizsgálati jegyzõkönyv (a továbbiakban: vizsgálati jegyzõkönyv) kíséri, amely igazolja, hogy a termék nem tartalmaz Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt, és
b) a 4. § (2) bekezdése szerinti állatorvos megállapítja, hogy a vizsgálati jegyzõkönyv az a) pontban foglalt követelményeknek megfelel.
(2) Amennyiben az 1. §-ban meghatározott termékek több részletben, megosztott szállítmányként kerülnek behozatalra, úgy a megosztott szállítmány minden egyes részéhez mellékelni kell a vizsgálati jegyzõkönyv hitelesített másolatát.
4. § (1) Ha az 1. §-ban meghatározott terméket tartalmazó szállítmány (a továbbiakban: szállítmány) rendelkezik vizsgálati jegyzõkönyvvel, az importõr, illetve megbízottja az R. 6. §-ának (2) bekezdése szerinti dokumentum megküldésével egyidejûleg a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát is megküldi a vámterületre való beléptetést végzõ vámhivatalnak (a továbbiakban: határvámhivatal). Amennyiben a szállítmány nem a Magyar Köztársaság államhatárán keresztül lép be az Európai Gazdasági Térség területére, de azt a Magyar Köztársaság területén bocsátják szabad forgalomba, az importõrnek, illetve megbízottjának a szabad forgalomba bocsátást végzõ vámhivatal (a továbbiakban: vámhivatal) részére át kell adnia a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát.
(2) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal az R. 6. §-ának (2) bekezdése, 8. §-ának (1) bekezdése, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti értesítéssel egyidejûleg megküldi a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát
a) a határállomás helye szerint illetékes hatósági állatorvosnak, vagy
b) az állat-egészségügyi határállomáson a határállomási állatorvosnak, vagy
c) a vámhivatal helye szerint illetékes hatósági állatorvosnak
[a továbbiakban a)-c) pontok együtt: állatorvos].
(3) Az állatorvos a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát megvizsgálja, és haladéktalanul tájékoztatja a vizsgálati jegyzõkönyv elfogadhatóságáról a határvámhivatalt, illetve a vámhivatalt.
A vizsgálati jegyzõkönyv hiánya vagy nem megfelelõsége esetén történõ eljárás
5. § (1) Ha az 1. § szerinti termék nem rendelkezik vizsgálati jegyzõkönyvvel, vagy az állatorvos megállapítja, hogy az importõr vagy megbízottja által benyújtott, a szállítmány Bt10 mentességét igazoló jegyzõkönyv nem felel meg a 3. § (1) bekezdésének a) pontjában foglalt követelményeknek, a szállítmány mindaddig nem léptethetõ be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve nem bocsátható szabad forgalomba, amíg a vámeljárás jogosultja vizsgálati jegyzõkönyvvel nem igazolja, hogy a termék nem tartalmaz Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal a vizsgálati jegyzõkönyv hiányáról, illetve az állatorvos a vizsgálati jegyzõkönyv hiányáról vagy nem megfelelõségérõl haladéktalanul értesíti a határvámhivatal, illetve a vámhivatal helye szerint illetékes megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenõrzõ állomást (a továbbiakban: állomás).
(3) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal a vizsgálati jegyzõkönyvvel nem rendelkezõ szállítmány esetében a vizsgálati jegyzõkönyvnek a vámeljárás jogosultja általi beszerzéséig nem végzi el az R. 6. §-ának (2) bekezdése, 8. §-ának (1) bekezdése, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti értesítést.
(4) A vizsgálati jegyzõkönyvnek a vámeljárás jogosultja általi beszerzését követõen a határvámhivatal, illetve a vámhivatal a 4. § (2) bekezdése szerint jár el.
Ellenõrzés
6. § (1) Az állatorvos az R. 4. §-a (1) bekezdésének b) pontja, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti ellenõrzés keretében szúrópróbaszerûen vizsgálja, hogy a szállítmány tartalmaz-e Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) Az állatorvos feladata az általa vett minta azonosságának biztosítása, illetve annak a hatósági laboratóriumba történõ eljuttatása.
(3) Az (1) bekezdés szerinti ellenõrzés során az állatorvos által vett mintát az Országos Mezõgazdasági Minõsítõ Intézet akkreditált hatósági laboratóriuma vizsgálja meg. A laboratórium a vizsgálat eredményét tartalmazó vizsgálati jegyzõkönyv egy példányát haladéktalanul megküldi az állatorvosnak. A laboratóriumi vizsgálat eredményének az állatorvoshoz történõ megérkezéséig a mintavétellel érintett termék nem bocsátható szabad forgalomba. A laboratóriumi vizsgálat eredményérõl az állatorvos értesíti a határvámhivatalt, illetve a vámhivatalt.
7. § (1) Az állomás a forgalomba hozatal során szúrópróbaszerû ellenõrzés keretében vizsgálja, hogy a szabad forgalomba bocsátott kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított kukorica-glutén takarmány, valamint sörtörköly tartalmaz-e Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) Az állomás az (1) bekezdés szerinti termékek mintavétele és vizsgálata során a 6. § (2)-(3) bekezdései szerint jár el.
(3) Amennyiben az ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy az ellenõrzött termék Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt tartalmaz, az állomás köteles haladéktalanul intézkedni a termék forgalomból történõ kivonásáról.
8. § A Vám- és Pénzügyõrség Országos Parancsnoksága és az FVM megállapodást köt az e rendelet szerinti ellenõrzésekkel kapcsolatos együttmûködés rendjérõl.
Költségek viselése
9. § Az 5-7. §-okban foglaltak végrehajtása során felmerülõ költségeket az Európai Gazdasági Térség területén letelepedett, a szabad forgalomba bocsátásért felelõs személy viseli.
Értesítési kötelezettség
10. § (1) Ha az e rendelet szerinti ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy az 1. § és a 7. § (1) bekezdése szerinti termék Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt tartalmaz, az állatorvos, illetve az állomás haladéktalanul köteles értesíteni a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot (a továbbiakban: minisztérium) és a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatalt. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó, az élelmiszerjog általános elveirõl és követelményeirõl, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. fejezete szerinti gyors vészjelzõ rendszeren keresztül haladéktalanul értesíti az Európai Bizottságot.
(2) Az 1. § szerinti termékeken elvégzett ellenõrzések számáról és eredményérõl az állatorvos az állomásnak, az állomás pedig az Állatgyógyászati Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmány-ellenõrzõ Intézetnek (a továbbiakban: ÁOGYTI) az e rendelet hatálybalépését követõ 30. napon, ezt követõen negyedéves gyakorisággal jelentést küld. Az ÁOGYTI a beérkezett adatok alapján elkészített összesített jelentését a minisztériumnak negyedéves rendszerességgel küldi meg.
Záró rendelkezések
11. § (1) E rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg az R. 2. számú melléklete a 6. pontot követõen a következõ ponttal egészül ki:
"7. KN kód:"
Az Európai Unió jogának való megfelelés
12. § Ez a rendelet a kukoricatermékekben a nem engedélyezett Bt10 géntechnológiával módosított szervezetre vonatkozó szükségintézkedésekrõl szóló, 2005. április 18-i 2005/317/EK bizottsági határozatnak való megfelelést szolgálja.
5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon
Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...
Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell
Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...
A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása
A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...
Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...
Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez
A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....
A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor
Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...
Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...
Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel
A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...
Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint
A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...
Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre
Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...
Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás
Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...
Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén
A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...