31/2006. (IV. 29.) FVM-GKM-PM együttes rendelet
Az egyes géntechnológiával módosított takarmányok behozataláról és forgalomba hozataláról
A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény 34. §-a (3) bekezdésének a) pontjában és (5) bekezdésében, valamint a takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény 18. §-ának o) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel, valamint az egészségügyi miniszterrel egyetértésben - a következõket rendeljük el:
Általános rendelkezések
1. § Ezt a rendeletet az Amerikai Egyesült Államokból származó következõ termékekre kell alkalmazni:
a) 2309 90 20 KN kód alá tartozó, géntechnológiával módosított kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított kukorica-glutén takarmány,
b) 2303 30 00 KN kód alá tartozó, géntechnológiával módosított kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított sörtörköly.
2. § Az 1. §-ban meghatározott termékek esetében a takarmányok harmadik országokból való behozataláról szóló 52/2005. (VI. 4.) FVM-PM együttes rendeletet (a továbbiakban: R.) az e rendeletben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.
Az 1. §-ban meghatározott termékek beléptetése, illetve szabad forgalomba bocsátása
3. § (1) Az 1. §-ban meghatározott termékek kizárólag akkor léptethetõk be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve bocsáthatók szabad forgalomba a Magyar Köztársaság területén, ha
a) a szállítmányt Bt10 kódjelû kukorica vonal (a továbbiakban: Bt10 kukorica) eseti kimutatására alkalmas és hitelesített módszeren alapuló, akkreditált laboratórium által kibocsátott eredeti analitikai vizsgálati jegyzõkönyv (a továbbiakban: vizsgálati jegyzõkönyv) kíséri, amely igazolja, hogy a termék nem tartalmaz Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt, és
b) a 4. § (2) bekezdése szerinti állatorvos megállapítja, hogy a vizsgálati jegyzõkönyv az a) pontban foglalt követelményeknek megfelel.
(2) Amennyiben az 1. §-ban meghatározott termékek több részletben, megosztott szállítmányként kerülnek behozatalra, úgy a megosztott szállítmány minden egyes részéhez mellékelni kell a vizsgálati jegyzõkönyv hitelesített másolatát.
4. § (1) Ha az 1. §-ban meghatározott terméket tartalmazó szállítmány (a továbbiakban: szállítmány) rendelkezik vizsgálati jegyzõkönyvvel, az importõr, illetve megbízottja az R. 6. §-ának (2) bekezdése szerinti dokumentum megküldésével egyidejûleg a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát is megküldi a vámterületre való beléptetést végzõ vámhivatalnak (a továbbiakban: határvámhivatal). Amennyiben a szállítmány nem a Magyar Köztársaság államhatárán keresztül lép be az Európai Gazdasági Térség területére, de azt a Magyar Köztársaság területén bocsátják szabad forgalomba, az importõrnek, illetve megbízottjának a szabad forgalomba bocsátást végzõ vámhivatal (a továbbiakban: vámhivatal) részére át kell adnia a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát.
(2) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal az R. 6. §-ának (2) bekezdése, 8. §-ának (1) bekezdése, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti értesítéssel egyidejûleg megküldi a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát
a) a határállomás helye szerint illetékes hatósági állatorvosnak, vagy
b) az állat-egészségügyi határállomáson a határállomási állatorvosnak, vagy
c) a vámhivatal helye szerint illetékes hatósági állatorvosnak
[a továbbiakban a)-c) pontok együtt: állatorvos].
(3) Az állatorvos a vizsgálati jegyzõkönyv másolatát megvizsgálja, és haladéktalanul tájékoztatja a vizsgálati jegyzõkönyv elfogadhatóságáról a határvámhivatalt, illetve a vámhivatalt.
A vizsgálati jegyzõkönyv hiánya vagy nem megfelelõsége esetén történõ eljárás
5. § (1) Ha az 1. § szerinti termék nem rendelkezik vizsgálati jegyzõkönyvvel, vagy az állatorvos megállapítja, hogy az importõr vagy megbízottja által benyújtott, a szállítmány Bt10 mentességét igazoló jegyzõkönyv nem felel meg a 3. § (1) bekezdésének a) pontjában foglalt követelményeknek, a szállítmány mindaddig nem léptethetõ be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve nem bocsátható szabad forgalomba, amíg a vámeljárás jogosultja vizsgálati jegyzõkönyvvel nem igazolja, hogy a termék nem tartalmaz Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal a vizsgálati jegyzõkönyv hiányáról, illetve az állatorvos a vizsgálati jegyzõkönyv hiányáról vagy nem megfelelõségérõl haladéktalanul értesíti a határvámhivatal, illetve a vámhivatal helye szerint illetékes megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenõrzõ állomást (a továbbiakban: állomás).
(3) A határvámhivatal, illetve a vámhivatal a vizsgálati jegyzõkönyvvel nem rendelkezõ szállítmány esetében a vizsgálati jegyzõkönyvnek a vámeljárás jogosultja általi beszerzéséig nem végzi el az R. 6. §-ának (2) bekezdése, 8. §-ának (1) bekezdése, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti értesítést.
(4) A vizsgálati jegyzõkönyvnek a vámeljárás jogosultja általi beszerzését követõen a határvámhivatal, illetve a vámhivatal a 4. § (2) bekezdése szerint jár el.
Ellenõrzés
6. § (1) Az állatorvos az R. 4. §-a (1) bekezdésének b) pontja, valamint 9. §-ának (2) bekezdése szerinti ellenõrzés keretében szúrópróbaszerûen vizsgálja, hogy a szállítmány tartalmaz-e Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) Az állatorvos feladata az általa vett minta azonosságának biztosítása, illetve annak a hatósági laboratóriumba történõ eljuttatása.
(3) Az (1) bekezdés szerinti ellenõrzés során az állatorvos által vett mintát az Országos Mezõgazdasági Minõsítõ Intézet akkreditált hatósági laboratóriuma vizsgálja meg. A laboratórium a vizsgálat eredményét tartalmazó vizsgálati jegyzõkönyv egy példányát haladéktalanul megküldi az állatorvosnak. A laboratóriumi vizsgálat eredményének az állatorvoshoz történõ megérkezéséig a mintavétellel érintett termék nem bocsátható szabad forgalomba. A laboratóriumi vizsgálat eredményérõl az állatorvos értesíti a határvámhivatalt, illetve a vámhivatalt.
7. § (1) Az állomás a forgalomba hozatal során szúrópróbaszerû ellenõrzés keretében vizsgálja, hogy a szabad forgalomba bocsátott kukoricát tartalmazó vagy abból elõállított kukorica-glutén takarmány, valamint sörtörköly tartalmaz-e Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt.
(2) Az állomás az (1) bekezdés szerinti termékek mintavétele és vizsgálata során a 6. § (2)-(3) bekezdései szerint jár el.
(3) Amennyiben az ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy az ellenõrzött termék Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt tartalmaz, az állomás köteles haladéktalanul intézkedni a termék forgalomból történõ kivonásáról.
8. § A Vám- és Pénzügyõrség Országos Parancsnoksága és az FVM megállapodást köt az e rendelet szerinti ellenõrzésekkel kapcsolatos együttmûködés rendjérõl.
Költségek viselése
9. § Az 5-7. §-okban foglaltak végrehajtása során felmerülõ költségeket az Európai Gazdasági Térség területén letelepedett, a szabad forgalomba bocsátásért felelõs személy viseli.
Értesítési kötelezettség
10. § (1) Ha az e rendelet szerinti ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy az 1. § és a 7. § (1) bekezdése szerinti termék Bt10 kukoricát vagy Bt10 kukoricából elõállított takarmányt tartalmaz, az állatorvos, illetve az állomás haladéktalanul köteles értesíteni a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot (a továbbiakban: minisztérium) és a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatalt. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó, az élelmiszerjog általános elveirõl és követelményeirõl, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. fejezete szerinti gyors vészjelzõ rendszeren keresztül haladéktalanul értesíti az Európai Bizottságot.
(2) Az 1. § szerinti termékeken elvégzett ellenõrzések számáról és eredményérõl az állatorvos az állomásnak, az állomás pedig az Állatgyógyászati Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmány-ellenõrzõ Intézetnek (a továbbiakban: ÁOGYTI) az e rendelet hatálybalépését követõ 30. napon, ezt követõen negyedéves gyakorisággal jelentést küld. Az ÁOGYTI a beérkezett adatok alapján elkészített összesített jelentését a minisztériumnak negyedéves rendszerességgel küldi meg.
Záró rendelkezések
11. § (1) E rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg az R. 2. számú melléklete a 6. pontot követõen a következõ ponttal egészül ki:
"7. KN kód:"
Az Európai Unió jogának való megfelelés
12. § Ez a rendelet a kukoricatermékekben a nem engedélyezett Bt10 géntechnológiával módosított szervezetre vonatkozó szükségintézkedésekrõl szóló, 2005. április 18-i 2005/317/EK bizottsági határozatnak való megfelelést szolgálja.
A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen
A fagytűrő évelő virágok igazi kincsei a kertnek, hiszen nemcsak a meleg hónapokban gyönyörködtetnek, hanem télen is megőrzik szépségüket, vagy éppen akkor virágoznak, amikor...
Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) az egyik legkedveltebb téli szobanövény, amelyet gyönyörű, színes virágai tesznek különlegessé. Ez a növény nemcsak látványos, de...
Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?
A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével fontos, hogy kertünk felkészüljön a fagyos időszakra. Bár a...
Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete
A grincsfa egy különleges, mókás karácsonyi dekoráció, amelyet könnyen elkészíthetsz otthon is. Ez a görbült, "csintalan" fa egyszerre vidám és egyedi, tökéletes...
Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat
A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé. De vajon mitől terem...
A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben
A karácsonyi kamélia (Camellia sasanqua) egy különleges, hidegtűrő cserje, amely a hideg hónapokban is életet visz a kertbe és az erkélyre. Ez a csodás örökzöld növény késő...
Hallottál már a karácsonyfa nevelő szettről? Neveld fel a fenyődet
Ahogy közeledik a karácsony, egyre inkább vágyunk az ünnepi hangulatra és a természet közelségére. Mi lenne, ha idén nem csupán egy vágott vagy műfenyőt választanál, hanem...
Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből
Az adventi időszak közeledtével egyre többen keresünk inspirációt, hogy otthonunkat ünnepi hangulatba öltöztessük. Az egyik legkedveltebb dekoráció az adventi koszorú, amely...
Betlehem csillaga: Kevesen ismerik, pedig csodálatos szobanövény
A Betlehem csillaga (Ornithogalum dubium) egy különleges hagymás növény, amely Dél-Afrikából származik. Narancssárga, sárga vagy fehér virágai különösen mutatósak, és...
Leander teleltető zsák: praktikus eszköz a hideg elleni védelemben
A leander teleltető zsákok hatékonyan segítik a leanderek teleltetését. Ezek a mediterrán növények nem télállók, így hazánk hideg hónapjaiban extra védelemre van...
Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb dísznövénye. Élénkpiros, rózsaszín, fehér vagy éppen krémszínű „virágai”...
Ködös napok és az első hó esélye – heti időjárás előrejelzés
Az előttünk álló hét időjárása változatos arcát mutatja majd, hiszen ködös, nyirkos és helyenként téli csapadékkal tarkított napok várnak ránk. Nézzük meg részletesen, mire számíthatunk!