Augusztusi teendők a konyhakertben - Szüretelés és betakarítás
Íme néhány gyümölcs és zöldség, amiket már augusztusban megkóstolhatsz kertedben (persze csak ha korábban már elütetted őket). A zöldségek közül a karalábé, a retek, a répák, a burgonya, a hagymák, a cékla, a saláta, a borsó, a mángold, a tűzbab és a zöldbab lesznek terítéken. Említést érdemelnek a tökök is, úgymint a hokkaido tök vagy a cukkini.
Ha gyümölcstermő növényeid is vannak, akkor ilyenkor érdemes betakarítani a paradicsomokat, az uborkákat, a paprikákat, a padlizsánokat és a chili paprikákat is. Fűszernövényeid közül a petrezselyem, a zamatos turbolya, a koriander, a kapor, a menták, a metélőhagyma, a köménymag, a rozmaring, a zsálya, a babér, a hegyi pereszlény, a kakukkfű, a bazsalikom és az oregánó azok, amiket augusztusban érdemes betakarítani. A futóbab és a sarkantyúkák virágai és egyéb részei mind ehetők, érdemes tehát óvatosan betakarítani őket.
Egyéb augusztusi feladatok a kertben
Ha tervezel elutazni egy időre, akkor kérj meg egy szomszédot vagy egy közeli barátot, aki távollétedben vállalja, hogy leszedi virágaidat, salátaleveleidet és zöldségeidet, hogy azok ne magozhassanak fel. A nyári hónapokba nem szabad elfeledkezni a rendszeres öntözésről. A melegebb időszakokban erre naponta szükség lesz, méghozzá lehetőleg reggel, hogy a melegben ne párologhasson el a víz, mielőtt beszivároghatna a talajba és elérhetné a gyökereket.
Továbbra is folytasd a fűnyírást, de végezd ritkábban, és magasabbra állított pengékkel, ha az idő száraz és forró. Az új gyepeket rendszeresen öntözd, a kialakultak a következő esőzéstől új életre kapnak majd. A vadvirágos területeket is ilyenkor kell lenyírni, hiszen ekkora az orchideák és a csörgő kakascímerek is elszórták magvaikat maguk körül.
A levágott maradványokat hagyd a talajon, hogy a következők napokban megszáradjanak, és a maradék magvaikat is kiengedjék magukból. Ez után összegereblyézheted őket. Ezen virágok visszatéréséhez fontos, hogy alacsony tápanyagtartalmú talajt biztosíts számukra, tehát ne pazarold ezekre a részekre a trágyádat és a talajtakaródat. Ellenőrizd kerted és ágyásaid peremeit is, hogy megnézd, hol van szükség pótlásra vagy ritkításra. Már most rendeld meg a tavasszal virágzó hagymás növényeket – a nárciszokat, hagymákat és jácintokat már szeptembertől elkezdheted elültetni, ahogyan évelő növényeidet is.
Védekezés a kártevők ellen
Ha szeretnéd eltávolítani a fülbemászókat dáliáidról, akkor helyezz azokra egy fejjel lefelé fordított, újságpapírral vagy szalmával megtöltött cserepet. A rovarok belemásznak majd, reggel pedig azzal együtt eltávolíthatod őket. Ahogy lelassul a növekedésük, vágd vissza az örökzöld puszpáng és tiszafa sövényeket. Lehetőleg száraz napon tedd ezt, hogy minél kevesebb spóra terjedjen szét a levegőben. Mivel a puszpáng elhalását egy gomba okozza, fontos, hogy kellő szellőzést biztosíts számára a fertőzések elkerülése érdekében. Mivel a gombának a szűkre metszés is kedvez, hagyd, hogy lazábbra nőjjenek sövényeid, és csak a legsűrűbb, belső részeiket ritkítsd meg.