Hogyan neveljem árvácskám? Ismerd meg Te is.

A tavasz és az ősz nagy kedvence – Így gondozd az árvácskát!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Minden az árvácskáról

Az erdőn-mezőn növő árvácska – A mezei árvácska

A nagy sietségben lemaradt az előző oldalról a mezei árvácska bemutatása, így ezt most itt ejtem meg! A mezei árvácska (Viola arvensis) a vetésekben gyakran megjelenő gyomnövényfaj. Szinte mindenhol megterem, szőlőkben, szántókon, még az utak mentén is. Alsó szárlevelei elliptikusak, nyelesek, a csúcsuk lekerekített, széleik durván fogasak vagy csipkések. A virágok egyesével állnak vagy másodmagukkal a levelek hónaljában erednek. 

Az árvácska ültetése előtt

Az árvácska kétnyári növény, ez azt jelenti, hogy életciklusához két évre van szükség. Az első évben kifejleszti a vegetatív szerveket, leveleket, szárat illetve a gyökeret, a hidegebb időszakban nyugalmi állapotba kerül, a következő év tavaszán vagy nyarán a szára megnyúlik kissé, és elkezd virágozni, majd sajnos elvirágzás után el is pusztul. 

hirdetes

Az árvácska ültetésének ideje

Az árvácskákat kora ősszel (október eleje-közepe) ültetjük, hogy a fagyok beálltáig tökéletes gyökeret ereszthessenek. A legideálisabb az, ha már ősszel virágba borul egy kicsit a növény, mivel ebben az esetben károsodás nélkül átvészelik telet, tavasszal pedig gyorsabban és korábban fejlődésnek indulnak.

Az árvácska ültetése

Lehet tálba, cserépbe, balkonládába illetve virágágyba is ültetni a palántákat, a fontos minden esetben az, hogy a talaj nyirkos illetve vízáteresztő legyen. A rendszeres öntözésen kívül nem sok tápanyagra van szüksége, kevés helyet igényel, folyamatosan virágzik nyár közepéig, ekkor azonban a nagy melegek már bántják a növényt.

Az árvácska gondozása

Az árvácska leggyakoribb betegsége a peronoszpóra, amit szerencsére elég korán észre lehet venni, a levelek felülete matt, kékes színre válthat, főleg napfelkelte előtt szembetűnő a jelenség. Ha korán észleljük, akkor kezelhető a betegség, később azonban a beteg növényeket érdemes eltávolítani a virágágyból.

Árvácskatippek, trükkök

A virágzási időt kitolhatjuk, ha az elnyílt virágokat és az elhalt növényi részeket rendszeresen eltávolítjuk. Szerencsére jól viseli a napsütést és az félárnyékot is. Elsősorban azonban a 12-17 Celsius fokban érzi jól magát, nagyon nagy melegben a növény kifakul, és erőtlen hajtásokat hoz.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-18

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia a hideg hónapok színes csodája. Amikor a legtöbb növény téli álmot alszik, ez a cserje virágba borul az erkélyeden vagy kertedben.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-14

Betlehem csillaga: Kevesen ismerik, pedig csodálatos szobanövény

A Betlehem csillaga különleges szobanövény, amely a hűvös időben is törődést igényel, hogy tavasszal újra virágozhasson. Fedezd fel, hogyan gondozd helyesen.

2024-11-14

Leander teleltető zsák: praktikus eszköz a hideg elleni védelemben

A leander teleltető zsákok hatékonyan segítik a leanderek teleltetését, különösen enyhébb teleken. Vagy remekül kiegészítik a fagyvédelmet is.

2024-11-11

A fukszia teleltetése: gyors mentőakció a fagyok előtt

A fukszia teleltetése nem lehetetlen, most itt az utolsó esélyed. A fagyok közelednek, de még megmentheted kedvenc virágaidat – mutatjuk, hogyan!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

orrhosszúság

a belső szemzúgokat (szemszögleteket) összekötő egyenes távolsága lovon a szájnyílásig,... Tovább

41/2006. (V. 26.) FVM rendelet

az erdõrõl és az erdõ védelmérõl szóló 1996. évi LIV. törvény végrehajtásának... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés virág