Az erdőn-mezőn növő árvácska – A mezei árvácska
A nagy sietségben lemaradt az előző oldalról a mezei árvácska bemutatása, így ezt most itt ejtem meg! A mezei árvácska (Viola arvensis) a vetésekben gyakran megjelenő gyomnövényfaj. Szinte mindenhol megterem, szőlőkben, szántókon, még az utak mentén is. Alsó szárlevelei elliptikusak, nyelesek, a csúcsuk lekerekített, széleik durván fogasak vagy csipkések. A virágok egyesével állnak vagy másodmagukkal a levelek hónaljában erednek.
Az árvácska ültetése előtt
Az árvácska kétnyári növény, ez azt jelenti, hogy életciklusához két évre van szükség. Az első évben kifejleszti a vegetatív szerveket, leveleket, szárat illetve a gyökeret, a hidegebb időszakban nyugalmi állapotba kerül, a következő év tavaszán vagy nyarán a szára megnyúlik kissé, és elkezd virágozni, majd sajnos elvirágzás után el is pusztul.
Az árvácska ültetésének ideje
Az árvácskákat kora ősszel (október eleje-közepe) ültetjük, hogy a fagyok beálltáig tökéletes gyökeret ereszthessenek. A legideálisabb az, ha már ősszel virágba borul egy kicsit a növény, mivel ebben az esetben károsodás nélkül átvészelik telet, tavasszal pedig gyorsabban és korábban fejlődésnek indulnak.
Az árvácska ültetése
Lehet tálba, cserépbe, balkonládába illetve virágágyba is ültetni a palántákat, a fontos minden esetben az, hogy a talaj nyirkos illetve vízáteresztő legyen. A rendszeres öntözésen kívül nem sok tápanyagra van szüksége, kevés helyet igényel, folyamatosan virágzik nyár közepéig, ekkor azonban a nagy melegek már bántják a növényt.
Az árvácska gondozása
Az árvácska leggyakoribb betegsége a peronoszpóra, amit szerencsére elég korán észre lehet venni, a levelek felülete matt, kékes színre válthat, főleg napfelkelte előtt szembetűnő a jelenség. Ha korán észleljük, akkor kezelhető a betegség, később azonban a beteg növényeket érdemes eltávolítani a virágágyból.
Árvácskatippek, trükkök
A virágzási időt kitolhatjuk, ha az elnyílt virágokat és az elhalt növényi részeket rendszeresen eltávolítjuk. Szerencsére jól viseli a napsütést és az félárnyékot is. Elsősorban azonban a 12-17 Celsius fokban érzi jól magát, nagyon nagy melegben a növény kifakul, és erőtlen hajtásokat hoz.