Az egyik legkedveltebb virágunk, rengeteg színben előfordul, gyönyörű szép, mégis sokaknak gondot okoz az életben tartása. A most következő cikkben bemutatjuk nektek ezt a csodálatos növényt, illetve megosztjuk veletek azokat a tapasztalatokat, amik segíteni fognak abban, hogy hosszúéletű legyen az összes árvácska!
Mostani cikkem kétoldalas, az első oldalon bemutatom nektek a különböző árvácskákat, a következőn pedig mindent megtudhattok az árvácska ültetéséről, gondozásáról, neveléséről. Ezt csak azért mondom el, mert ha csak az ültetés/gondozás érdekel, akkor kattintsatok ide, és máris a következő oldalon találhatjátok magatokat! Ha még nem mentetek el, akkor tartsatok velem, és imerkedjetek meg a különféle árvácskákkal!
A legismertebb árvácska – Bemutatkozik a kerti árvácska
A kerti árvácska (Viola x wittrockiana) az ibolyafélék családjába és az ibolya nemzetségbe tartozó háromszínű árvácska illetve más ibolyafajok keresztezésével létrejött kertészeti hibrid növényfaj. A kerti árvácska a 10-20 centiméteres magasságot éri el, egészen a fagyokig nyílik, de igazán tavasszal varázsolja csodálatosan széppé, színessé a kertet. Általában júniusra tehető a vetése, és többszöri áttűzdelés után kerül sor kiültetésére, október környékén.
Érdekesség, hogy a hűvösebb, csapadékosabb éghajlatú területeken, például Németországban, tavasztól egészen őszig ott virít mindenhol, nálunk viszont a száraz és aszályos meleg nyár következtében hamar elnyílik. A kerti árvácskát nagyobb elterjedése a XIX. században kezdődött, ekkor keresztezték az addig ismert háromszínű árvácskát egy altáji és egy dél-európai fajjal. Az újonnan létrejött kerti árvácskának több előnye is van, virágai jócskán nagyobbak, hosszabb ideig virágzik, és fagytűrőbb is, mint a korábban elterjedt vadárvácska.
A mindenhol megtalálható árvácska - Háromszínű árvácska
A háromszínű árvácska (Viola tricolor) vagy másnéven vadárvácska egész Európában, Magyarországon főleg a sík-, és dombvidékeken elterjedt gyógynövény. A háromszínű árvácska parlagon, mezőn, ugaron, és erdővágásokon is megterem. Elágazó szára 35-40 centiméter magasra nő meg, levelei lándzsaalakúak, vagy tojásdadok. Virágjainak szírmai feketék, kékek, sárgák vagy ibolyaszínűek.
Április-májusban kezd el virágozni, és egészen augusztus végéig, néha októberig gyönyörködhetünk benne. Forrázata értisztítót, vizelethajtó, vérnyomáscsökkentő, külsőleg pedig ekcéma kezelésére használatos. Most, hogy megismerkedtünk az árvácskafajokkal, nézzük, mit kell tudnunk a nevelésükről, a következő oldalon folytatom!