11/2007. (II. 20.) FVM rendelet, takarmány, elõállítás, CXIX. törvény, 43/2003. (IV. 26.) FVM rendelet, takarmány-adalékanyag, Takarmánykódex

11/2007. (II. 20.) FVM rendelet


a takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény végrehajtásáról szóló 43/2003. (IV. 26.) FVM rendelet módosításáról


A takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény 18. §-a (2) bekezdésének b), e) és h) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának e) pontjában meghatározott feladatkörben eljárva a következõket rendelem el:
1. § A takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény végrehajtásáról szóló 43/2003. (IV. 26.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 18. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"18. § (1) A takarmány-adalékanyagok engedélyezésére, nyilvántartásba vételére és jelölésére a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: 1831/2003/EK rendelet) elõírásait, valamint a Takarmánykódex 4. számú melléklete III. fejezetének 2. számú függelékében foglaltakat kell alkalmazni.
(2) Állatok fehérje ellátásának javítására használható termék engedélyezésére a Takarmánykódex 14. számú mellékletének I. fejezetét kell alkalmazni.
(3) Ha az engedélyezett takarmány-adalékanyag felhasználásával elõállított takarmány etetése következtében az állatnál, illetve az állati eredetû terméket fogyasztó embernél új élettani hatások lépnek fel, a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal területi szerve ideiglenesen megtiltja a takarmány felhasználását és beszerzi a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központjának véleményét. A Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központja a területi szervétõl és a takarmány elõállítójától beszerzett információk és a rendelkezésre álló szakmai dokumentumok, laboratóriumi vizsgálati eredmények, valamint a gyakorlati tapasztalatok alapján nyilvánít véleményt a kérdéses takarmány felhasználhatóságáról. A Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal területi szerve ennek figyelembevételével megteszi a Tv. 14. §-a alapján a szükséges intézkedéseket.
(4) Az 1831/2003/EK rendelet 13. cikkének (1) bekezdése szerinti vélemény iránti kérelmet a nemzeti referens küldi meg az Európai Élelmiszer-biztonsági hatóságnak."
2. § Az R. 19. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(1) Kísérlet céljára a Tv. 8. §-a szerinti eseti jelleggel a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központja engedélyezheti a közösségi szinten nem engedélyezett adalékanyagok vagy állatok fehérje ellátásának javítására használható termékek felhasználását, ha a kísérleteket a Takarmánykódex 4. számú melléklete III. fejezetének 2. számú függelékével, valamint a Takarmánykódex 14. számú mellékletének I. fejezetével összhangban végzik.
(2) Adalékanyagok kísérleti céllal való engedélyezése esetén be kell tartani az 1831/2003/EK rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében foglaltakat. A kísérlet céljára engedélyezett új takarmány forgalomba nem hozható. A kísérletbe bevont állatokból származó élelmiszerek felhasználásáról a hatósági állatorvos dönt a külön jogszabályban foglaltak szerint."
3. § Az R. 22. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép, az R. egyidejûleg a következõ 22/A-22/E. §-sal egészül ki:
"22. § (1) A takarmány-alapanyagok csomagolóeszközén, címkéjén, illetve ömlesztve vagy tartályban való szállítás esetén a kísérõ okmányon jól láthatóan, olvashatóan és eltávolíthatatlanul - a Magyarországon forgalomba hozatalra kerülõ takarmányok esetén magyar nyelven - fel kell tüntetni a következõ adatokat:
a) a szálas- és tömegtakarmányok kivételével a "takarmány-alapanyag" megnevezést,
b) a Takarmánykódex 1. számú melléklete szerinti adatokat, a következõk figyelembevételével:
ba) a takarmány-alapanyag megnevezését a Takarmánykódex 1. számú melléklete szerint, és e melléklet IV. fejezetében felsorolt feldolgozási eljárások alkalmazása esetén a feldolgozásra általánosan használt nevet/jelzõt,
bb) a Takarmánykódex 1. számú mellékletének I. fejezetében felsorolt takarmány-alapanyagok esetén a Takarmánykódex 1. számú mellékletének I. fejezetében szereplõ táblázatok 4. oszlopában feltüntetett beltartalmi értékeket, illetve az elõállító által ezeken kívül garantált beltartalmi értéket,
bc) a Takarmánykódex 1. számú mellékletének I. fejezetében fel nem sorolt takarmány-alapanyagok esetén a Takarmánykódex 1. számú mellékletének II. fejezetében feltüntetett beltartalmi értékeket,
c) a takarmány nettó tömegét, szilárd halmazállapotú takarmány esetén nettó tömegegységben, folyékony halmazállapotú takarmány esetében nettó térfogat vagy tömegegységben kifejezve,
d) a takarmány-elõállító üzem nevét vagy cégnevét és címét vagy székhelyét, valamint regisztrációs számát, illetve engedélyezési számát,
e) tételszámot vagy bármely más adatot, amely lehetõvé teszi a takarmány-alapanyag nyomon követését a nyilvántartásba vett takarmány-elõállító üzemnél,
f) annak a személynek a nevét vagy cégnevét, valamint címét vagy székhelyét, aki az e bekezdésben említett adatokért felelõs, ha az nem azonos a d) pontban szereplõ elõállítóval.
(2) A takarmány-alapanyagok csomagolóeszközén, címkéjén, illetve ömlesztve vagy tartályban való szállítás esetén a kísérõ okmányon az (1) bekezdésben foglaltakon kívül, azoktól elkülönítetten egyéb információk is feltüntethetõk, amennyiben ezek az információk olyan objektív vagy mérhetõ értékekre, jellemzõkre vonatkoznak, amelyek igazolhatók, és nem tévesztik meg a vásárlót.
(3) A végsõ felhasználóknak szánt, 10 kg-ot meg nem haladó tömegû takarmány-alapanyagok esetében az (1) és a (2) bekezdésben meghatározott adatokról, információkról a forgalomba hozatal helyén is lehet tájékoztatni a vásárlót.
(4) Amennyiben a forgalmazás során valamely tételt megosztanak, az (1) bekezdés szerinti adatokat az eredeti tételre való utalással együtt újra fel kell tüntetni az adott tétel minden egyes újabb egységének csomagolóeszközén, címkéjén, illetve ömlesztve vagy tartályban való szállítás esetén a kísérõ okmányon.
(5) Amennyiben a forgalomban lévõ takarmány-alapanyag összetétele megváltozik, az (1) bekezdésben említett jellemzõket a változásnak megfelelõen módosítani kell, az új jellemzõket feltüntetõ személy felelõsségére.
22/A. § (1) A 22. §-tól eltérõen a 22. § (1) bekezdésének bb) és bc) pontjában, valamint a Takarmánykódex 1. számú melléklete II. fejezete 3. pontjának második és harmadik franciabekezdésében említett adatok feltüntetése nem kötelezõ az alábbi esetekben:
a) amennyiben a vásárlás elõtt a végsõ felhasználó írásban kijelenti, hogy nem tart igényt ezekre az információkra,
b) azon állati vagy növényi eredetû, friss vagy tartósított, esetleg egyszerû fizikai kezelésnek alávetett takarmány-alapanyagok forgalmazása esetében, amelyeket 10 kg-ot meg nem haladó tömegenként, kedvtelésbõl tartott állatok számára közvetlenül a végsõ felhasználó részére értékesít a Magyarországon bejegyzett eladó.
(2) A 22. §-tól eltérve
a) nem kell megkövetelni a 22. § (1) bekezdése szerinti adatok feltüntetését olyan Magyarországon gazdálkodó termelõ által Magyarországon elõállított növényi vagy állati eredetû, természetes állapotú, friss vagy tartósított, fizikai kezelésnek alávetett vagy anélkül forgalmazott, tartósítószerek kivételével adalékanyagot nem tartalmazó takarmány-alapanyag esetében, amelyet az elõállító kínál eladásra Magyarországon való felhasználásra állattartónak,
b) nem kell megkövetelni a 22. § (1) bekezdésének b)-c) pontjában, valamint a Takarmánykódex 1. számú mellékletének II-IV. fejezete szerinti adatok, jellemzõk feltüntetését olyan növényi vagy állati eredetû melléktermékek forgalmazása esetén, amelyek agráripari feldolgozásból származnak, és nedvességtartalmuk meghaladja az 50%-ot.
22/B. § (1) A Takarmánykódex 1. számú mellékletének I. fejezetében felsorolt takarmány-alapanyagok csak az ott meghatározott egyedi néven és azzal a feltétellel forgalmazhatóak, ha megfelelnek az ott megállapított leírásoknak.
(2) A Takarmánykódex 1. számú mellékletének I. fejezetében fel nem sorolt takarmány-alapanyagok is forgalmazhatóak, feltéve hogy ezek a takarmány-alapanyagok más néven, illetve más feltételekkel kerülnek forgalomba, mint a Takarmánykódex 1. számú mellékletének I. fejezetében felsorolt anyagok, úgy, hogy ezen takarmány-alapanyagok ne téveszthessék meg a vásárlókat a takarmány-alapanyag azonosságát illetõen.
22/C. § A takarmány-adalékanyagok és a takarmány-adalékanyagokat tartalmazó elõkeverékek jelölésére a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet elõírásait kell alkalmazni.
22/D. § A takarmány-adalékanyagok körébe nem tartozó állatok fehérje ellátásának javítására használható termékek, valamint az ezeket tartalmazó elõkeverékek csomagolóeszközén, címkéjén, illetve ömlesztve vagy tartályban való szállítás esetén a kísérõ okmányon a Takarmánykódex 14. számú mellékletének II. fejezetében felsorolt adatokat fel kell tüntetni.
22/E. § (1) A forgalomba hozott takarmánykeverékeket a Takarmánykódex 7. számú melléklete szerint kell jelölni.
(2) A különleges táplálási igényeket kielégítõ takarmányok esetében az (1) bekezdésben foglaltakon kívül a Takarmánykódex 13. számú mellékletében foglalt jelölési elõírásokat is alkalmazni kell.
(3) A baromfi takarmánykeverékek energia értékét a Takarmánykódex 5. számú melléklete szerint kell kiszámítani és jelölni."
4. § Az R. 24. §-ának (1) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(1) A saját célra elõállított takarmányok - az elsõdleges elõállítású takarmányok kivételével - csomagolóeszközén, címkéjén, illetve ömlesztve vagy tartályban való szállítása esetén a kísérõ okmányon fel kell tüntetni a Takarmánykódex 7. számú melléklete I. fejezete 1. pontjának a), b), j) és m) alpontjában foglaltakat."
5. § Az R. 25. §-ának (3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(3) A nemzeti referens részt vesz a takarmány-adalékanyagok és állatok fehérje ellátásának javítására használható termékek engedélyezésére vonatkozó jogszabályok szakmai elõkészítésében, véleményezi a takarmány-adalékanyagok és az állatok fehérje ellátásának javítására használható termékek közösségi engedélyezési eljárásában a szakmai dokumentumokat, és szükség esetén javaslatot tesz a kiegészítések és módosítások megtételére. A nemzeti referens tevékenysége során együttmûködik a Magyar Takarmánykódex Bizottsággal és a nemzeti referencia laboratóriummal."
6. § Az R. 46. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"46. § (1) Ez a rendelet a takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvénnyel és a Magyar Takarmánykódex kötelezõ elõírásairól szóló FVM rendelettel együtt a következõ uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:
a) a Tanács 79/373/EGK irányelve (1979. április 2.) a takarmánykeverékek értékesítésérõl, valamint az azt módosító, a Tanács 86/354/EGK, 90/44/EGK, 90/654/EGK, 93/74/EGK, 96/24/EK irányelve, az Európai Parlament és a Tanács 2000/16/EK irányelve, a Bizottság 97/47/EK, 98/87/EK, 1999/61/EK irányelve,
b) a Tanács 95/53/EK irányelve (1995. október 25.) a takarmányok hivatalos ellenõrzésének szervezési alapelveirõl, valamint az ezt módosító, a Tanács 1999/20/EK irányelve, az Európai Parlament és a Tanács 2000/77/EK, 2001/46/EK irányelve,
c) a Tanács 95/69/EK irányelve (1995. december 22.) a takarmányozási ágazatban mûködõ létesítmények és forgalmazók engedélyezésének és nyilvántartásba vételének feltételeirõl és az ezekkel kapcsolatos intézkedésekrõl, a 70/524/EGK, a 74/63/EGK, a 79/373/EGK és a 82/471/EGK irányelvek módosításáról, valamint az ezt módosító, a Tanács 1999/20/EK irányelve,
d) a Tanács 96/25/EK irányelve (1996. április 29.) a takarmány-alapanyagok forgalmáról, a 70/524/EGK, a 74/63/EGK, a 82/471/EGK és a 93/74/EGK irányelv módosításáról, valamint a 77/101/EGK irányelv hatályon kívül helyezésérõl, valamint az azt módosító, a Bizottság 98/67/EK irányelve, a Tanács 1999/61/EK irányelve, az Európai Parlament és a Tanács 2000/16/EK és 2001/46/EK irányelve,
e) a Bizottság 2001/9/EK határozata (2000. december 29.) a 2000/766/EK tanácsi irányelv végrehajtásához szükséges ellenõrzõ intézkedésekrõl a szivacsos agyvelõgyulladás elleni védõintézkedés és az állati fehérje felhasználás területén, valamint az azt módosító, a Bizottság 2001/165/EK és 2002/248/EK határozata,
f) az Európai Parlament és a Tanács 2002/2/EK irányelve (2002. január 28.) az összetett takarmány forgalmazásáról szóló 79/373/EGK tanácsi irányelv módosításáról és a 91/357/EGK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezésérõl.
(2) Ez a rendelet a következõ közösségi rendeletek végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:
a) az Európai Parlament és a Tanács 1831/2003/EK rendelete (2003. szeptember 22.) a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról,
b) az Európai Parlament és a Tanács 183/2005/EK rendelete (2005. január 12.) a takarmányhigiénia követelményeinek meghatározásáról."
7. § Az R.
a) 1. §-ának 2. pontjában, 17. §-ának (1) bekezdésében és (2) bekezdésének e) pontjában, 33. §-a (1) bekezdése a) pontjának 4. alpontjában és d) pontjának 3. alpontjában, 40. §-ának (1), (3) bekezdésében és (4) bekezdésének a) pontjában, valamint 41. §-ában a "minõségmegõrzési" kifejezés helyébe az "etethetõségi/felhasználhatósági, illetve minõségmegõrzési",
b) 3. számú melléklete 13. pontjában és 4. számú melléklete I. fejezete 1. pontjának d) alpontjában a "minõségmegõrzés ideje" kifejezés helyébe az "etethetõségi/felhasználhatósági, illetve minõségmegõrzési idõ"
kifejezés lép.
8. § (1) E rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba, egyidejûleg
a) az R. 23. §-ának (2) bekezdése, 29. §-a, 14. számú mellékletének II. fejezete, 18. számú melléklete I. fejezete és 19. számú melléklete I. fejezete, valamint
b) a takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény végrehajtására kiadott 43/2003. (IV. 26.) FVM rendelet, valamint a takarmányok hatósági vizsgálataiért fizetendõ díjakról szóló 26/1997. (IV. 18.) FM rendelet módosításáról szóló 21/2004. (II. 27.) FVM rendelet 8. és 11. §-a
hatályát veszti.
(2) E rendelet hatálybalépése elõtt gyártott, a gyártás idején hatályos jogszabályi elõírásoknak megfelelõ jelöléssel ellátott csomagolóeszközök, címkék 2007. május 31-ig, és az ezen csomagolóeszközzel, címkével forgalomba hozott termékek a minõségmegõrzési idõ lejártáig használhatóak fel.
9. § Ez a rendelet a takarmány-alapanyagok forgalmáról, a 70/524/EGK, a 74/63/EGK, a 82/471/EGK és a 93/74/EGK irányelv módosításáról, valamint a 77/101/EGK irányelv hatályon kívül helyezésérõl szóló, 1996. április 29-i 96/25/EK tanácsi irányelv 5-7. cikkének, valamint az annak módosításáról szóló 2000/16/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikke 4. pontjának való megfelelést szolgálja.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Lantlevelű fikusz gondozása

Lantlevelű fikusz gondozása, szaporítása és elágaztatása egyszerűen

A lantlevelű fikusz (Ficus lyrata), vagy más néven hegedűlevél fikusz, az egyik legkedveltebb szobanövény, amely impozáns, nagy leveleivel és elegáns megjelenésével azonnal...

Beltéri citromfa gondozása

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

Amikor a citromfát beltérre helyezzük, hirtelen megváltoznak a körülmények: kevesebb a természetes fény, a páratartalom csökken, és a levegő gyakran szárazabb. Ezek az új...

pálma teleltetése teendők

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése Magyarországon attól függ, hogy milyen pálmafajról van szó. Egyes fajták kültéren is átteleltethetők megfelelő védelemmel (például takarással), míg...

Fenntartható fenyőfa ötletek

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A karácsony közeledtével sokan szembesülünk a kérdéssel: milyen fenyőfát válasszunk, hogy az ünnepi hangulat mellett a környezetet is kíméljük? A hagyományos vágott fenyők...

Balkon növények teleltetése

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

Ahogy beköszönt a hideg idő, a balkon növényeink teleltetése és gondozása új kihívások elé állít minket. Ezek a kedvenceink – legyenek mediterrán csodák, évelők vagy...

Téli sarjadékhagyma

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma (Allium fistulosum), vagy ismertebb nevén metélőhagyma, az egyik legpraktikusabb növény, amit kertben vagy cserépben nevelhetsz. Ez a strapabíró, évelő...

fagytűrő évelő virágok

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

A fagytűrő évelő virágok igazi kincsei a kertnek, hiszen nemcsak a meleg hónapokban gyönyörködtetnek, hanem télen is megőrzik szépségüket, vagy éppen akkor virágoznak, amikor...

karácsonyi kaktusz szaporítása

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) az egyik legkedveltebb téli szobanövény, amelyet gyönyörű, színes virágai tesznek különlegessé. Ez a növény nemcsak látványos, de...

aktuális téli kerti munkák

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével fontos, hogy kertünk felkészüljön a fagyos időszakra. Bár a...

Grincsfa készítése

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa egy különleges, mókás karácsonyi dekoráció, amelyet könnyen elkészíthetsz otthon is. Ez a görbült, "csintalan" fa egyszerre vidám és egyedi, tökéletes...

Karácsonyi kert magyallal

Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat

A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé. De vajon mitől terem...

ünnepi hangulatú karácsonyi kamélia

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia (Camellia sasanqua) egy különleges, hidegtűrő cserje, amely a hideg hónapokban is életet visz a kertbe és az erkélyre. Ez a csodás örökzöld növény késő...