Ha még nem gondoltál arra, hogy kis virágokat ültess a kertedbe, akkor itt az ideje, hogy felfedezd illatukat és szépségüket. Az apró virágok vonzerejének egyik kiemelkedő része az aprócska tömegük; egy növény több ezer virágot tartalmazhat, amelyek sekély nektárcsöveikkel hívogatják a lepkéket. Ezek a növények sokoldalú kerttervezési elemek, amelyek kitölthetik azokat a tereket, ahol a nagyobb virágok nem férnek el, vagy egyszerűen nem illenek oda. Beillesztheted őket egy kőfalba, járólapok közé, töltőanyagként használhatod őket, és hozzáadhatod vágott virágkompozíciókhoz is.
Fátyolvirág (Gypsophila)
Talán a legjobban a fátyolvirágot a Valentin-napi és esküvői csokrok töltőjeként ismerheted, de ez az évelő virág ragyog a kertben is egyaránt. Bár ezek az apró fehér virágok és vékony, szálkás szárak finomnak tűnnek, a tájban meglehetősen ellenállóak. A növények száraz, átlagos talajban fejlődnek, azonban ez a növény a lúgos körülményeket részesíti előnyben, ezért ideális sziklakertbe, ahol áprilistól nyár végéig virágzik.
Tündéri gyűszűvirág (Erinus alpinus)
A csillagvirágként és alpesi balzsamként is ismert Erinus alpinus tollszerű szirmokkal és sötétzöld szárral rendelkezik. Ez a növény magról is termeszthető; a tündér gyűszűvirágzást azonban egy faiskolából beszerzett kifejlett növénnyel kezdeni egyszerűbb. Bármilyen sziklarésben vagy falban boldogan nőnek. Sok sziklakerti növénytől eltérően a tündéri gyűszűvirág részleges árnyékban nő.
Nefelejcs (Myosotis)
Ha nehezen találsz egy szép növényt erdei hangulatú kertedbe, amelyet a nyulak és a kártevők nem esznek meg, próbáld ki az alacsony karbantartást igénylő nefelejcs megoldást. Ez a rövid életű évelő magától könnyen magot vet, és még sok éven át virágzik, ha nedves helyre ültetik. A növényeket áprilisban és májusban élénk kék virágok borítják, vidám sárga szemekkel.
Kőfali pintyő (Cymbalaria muralis)
A Magyarorszégon népszerű Cymbalaria muralis varázslatának legnagyobb része a vonzó csipkés lombozat, amely akkor is textúrát ad a tájnak, amikor a virágai nem nyílnak. Ez azonban nem sokáig történik, mivel a növények tavasztól őszig virágozhatnak nedves talajon, némi délutáni árnyékkal. A kőfali pintyő csak a 6-os és magasabb zónákban szívós, de a hidegebb éghajlaton gyakori az önvetés.
Törpe lobélia (Lobelia erinus)
Az egynyári Lobelia erinus csodás kék virágai a kora tavaszi konténerek és függőkosarak kedvelt töltőnövényei. Ennek a növénynek az új fajtái biztosítják, hogy a virágok ne fakuljanak el, amikor az időjárás felmelegszik. Amikor az éjszakák melegek lesznek, vágd le a növényt, és tartsd hidratáltan az ismételt virágzás érdekében.
Ikravirág (Arabis)
Ha nem ismered az ikravirágot, több mint egy tucat hibriddel indíthatod el kollekciódat, köztük a ragyogó lila 'Axcent Lilac'-val. Tavasz közepén vagy végén az örökzöld lombozat több száz rózsaszín, lila vagy kék virágot hoz a 3-4 centis növényeken. Vágd le a növényeket virágzás után, hogy megőrizze kompakt, domború alakját.
Molyhos madárhúr (Cerastium tomentosum)
A nyári hó néven is ismert robusztus évelőnek a lombozata ezüstös és bőséges fehér virágokat hoz. Ez a sokoldalú növény jól használható a szegélyek díszítésére, valamint a kerti járólapok és hasadékok kitöltésének. Ezek a növények kiváló sziklakert-jelöltek, teljes napsütésben és jó vízelvezetésű talajban virágoznak.
Tarackos lángvirág (Phlox stolonifera)
A lángvirág sokféle méretben nő, beleértve az alacsonyan terjedő, kúszó és magas kerti típusait is. A lángvirág hosszan tartó virágai kora tavasszal kezdődnek, amik kibírják a forró nyarat, és az első fagyig is kitartanak. Ezek az évelők bírják a teljes vagy részleges napsütést, és kedvelik a gazdag, jó vízelvezetésű talajt. Méhek, más beporzók szívesen látogatják ezeket a virágokat.