Minden az angyaltrombita gondozásáról - így legyen Neked is csodaszép növényed

Az angyaltrombita nevelése és gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Az angyaltrombita egy kiváló választás mindazoknak, akik szeretnék csinosabbá varázsolni üvegházukat. Habár ez a növény nem rendelkezik túl sok változattal, ezek száma szép lassan gyarapodik, ahogy egyre több szaporító fedezi fel őket.

Az angyaltrombita bemutatása

A (közönséges) angyaltrombitákra nagyméretű, trombitaformájú, lelógó virágok jellemzők, amelyek fehér vagy lila színűek – nem meglepő módon nevüket is ezekről kapták. Virágai miatt nagyon népszerű dísznövény, ami teljes pompájában páratlan szépséget kölcsönöz a kertnek.

Az angyaltrombita azonban amennyire szép, annyira veszélyes is – virágai, magvai, levelei és lényegében minden más része is erősen mérgezőek. Éppen ezért csak olyan kertekben és udvarokban ajánlott tartani, ahol sem állatok, sem gyerekek nem férhetnek hozzájuk. Lássuk, hogy mi mindent kell észben tartanod az angyaltrombiták sikeres gondozásához!

Az angyaltrombita fényigénye

Az angyaltrombita a mindig napos, vagy közel mindig napos területeken érzi magát a legjobban. Minél több fényt kap, annál jobban teljesít majd. Trópusi növény lévén nem kedveli az alacsonyabb hőmérsékleteket. A hideg szél a levelek lehullását okozhatja, fagy hatására pedig hamar elpusztul.

Az angyaltrombita vízigénye

A tenyészidőszak során rendszeres öntözést igényel, hogy a talaj folyamatosan nyirkos maradjon alatta (de nem átázott). Télen némileg csökkenteni kell az öntözések mértékét, de továbbra sem szabad hagyni, hogy a talaj kiszáradjon alatta. Télen időnként lombhullatás jellemző rájuk. 

hirdetes

Az angyaltrombita talajigénye

Könnyű, jó vízelvezetésű talajra van szükségük – amit a legtöbb előre csomagolt táptalaj biztosíthat számukra.

Az angyaltrombita táplálása

Heti rendszerességgel érdemes táplálni őket, gyengébb folyékony tápoldattal, ami elősegíti a virágzást. 

Az angyaltrombita szaporítása

Az maszlagot magról szokás nevelni. Ezt a fajt az gyümölcsei alapján lehet megkülönböztetni a hozzá sokban hasonlító angyaltrombitáktól (Brugmansia), ugyanis a Datura terméseit apró tövisek fedik. A legtöbben palántaként szerzik be őket ahelyett, hogy magokkal kezdenének hozzá a termesztéshez.

Az angyaltrombita átültetése

A datura igen gyorsan fejlődik, ezért minden tavasszal egy valamivel nagyobb tárolóba kell átültetni. Kifejlett magasságuk 1,5-2,5 méter, ezért ekkorra már meglehetősen nehéz lehet átültetni őket. A nagyobb példányoknál érdemes inkább lekaparni jó néhány centinyit talaj felső rétegéből, majd frissel pótolni azt. Ugyanekkor ajánlott szabályozott felszívódású tápot is alkalmazni náluk.

Tippek az angyaltrombita gondozásához

A datura trópusi eredetű ugyan, de szerencsére nem olyan nehéz bánni vele, mint a legtöbb másik növénnyel ebben a kategóriában. Persze nem kedveli a hűvösebb körülményeket, de meglepően jól tűri a gyenge minőségű talajt és a szárazságot. Ideális esetben napos helyen érdemes tartani őket, de a félárnyékhoz is képesek alkalmazkodni. A kevésbé kedvező körülmények között nevelt maszlagok vékonyabbakká fejlődnek ki és kevesebb virágot hoznak. A maszlagokat ritkán támadják meg kártevők, de érdemes odafigyelni a viaszos pajzstetvekre és a levéltetvekre is.

Figyelmeztetés

A daturáról az az elképzelés járja, hogy virágai hallucinogén tulajdonságúak, ezért nem ritka, hogy egyesek kábítószerekhez hasonlóan próbálják felhasználni őket. Ez csupán csak legenda, és sok súlyos balesetet eredményezett már, hiszen egy erősen mérgező növényről van szó.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Bos namadicus falconer

az ázsiai szarvasmarha-fajták ősének tekintett, valaha Indiában honos vadtulok elnevezése.... Tovább

hibrid kukorica

vagy keresztezésével előállított első (F1) utódnemzedék; eszerint fajtahibrid, illetve... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem