Takarmánylucerna termesztése

Tudnivalók a takarmánylucerna (alfalfa) termesztéséről

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A takarmánylucerna, vagy alfalfa (Medicago sativa) egy hideg évszaki évelő növény, amelyet első sorban – ahogy azt köznépi neve is mutatja – állatok etetése céljából szokás termeszteni. Gyakran használják továbbá takarónövényként és talajkondicionálásra is.

Minden a takarmánylucerna termesztéséről

Az alfalfa nagyon tápláló, és rengeteg nitrogént is tartalmaz. Ennek köszönhetően kiváló a talaj dúsítására és a talajerózió szabályozására. A legtöbb állattenyésztő számára mindez nem újdonság, de ha szeretnéd saját termesztésű lucernáddal etetni haszonállataidat, vagy más előnyei miatt van szükséged rá, akkor a következőkben megtudhatod, hogy mire lesz szükséged termesztéséhez.

Alapvető tudnivalók a takarmánylucerna termesztéséről

A takarmánylucerna egyik nagy előnye, hogy nagyon jól képes alkalmazkodni a legtöbb kerti körülményhez, tehát nem egy kifejezetten kényes növényről van szó. Jól tűri a szárazságot, és valójában nem is szeret sokáig nyirkos talajban állni – a túláradó nedvesség penészedést okozhat. Az alfalfa termesztésekor ügyelj rá, hogy olyan helyre kerüljenek, amelyet a lehető leghosszabb ideig éri a közvetlen napfény. Fontos persze a jó vízelvezetésű talaj is, lehetőleg 6,8 és 7,5 pH között. Ültetés előtt takarítsd ki az ágyást és dolgozd meg azt. A magokhoz a legtöbb takarmánykereskedésben hozzájuthatsz.

hirdetes

A takarmánylucerna ültetése

A hűvösebb éghajlatokon tavasszal, míg a mérsékeltebb területeken ősszel ajánlatos a magok elvetése. A takarmánylucerna gyorsan gyökeret ver, ezért nincs szükség igazán mély ültetésre – elég, ha 1-2 cm mélyre kerülnek a magok. A csírák legkésőbb 10 napon belül meg kell, hogy jelenjenek. Amint elérik a 30 cm-t, rikítsd meg őket, hogy a megmaradó példányoknak elegendő helyük legyen a további növekedéshez és fejlődéshez.

Hacsak nem állatok számára, takarmánynak termeszted, hagyd, hogy addig nőjenek, amíg lila virágaik meg nem jelennek. Ekkor levághatod őket, és felszánthatod alattuk a talajt, vagy úgy is hagyhatod. A takarmánylucerna hajtásai belebomlanak a talajba, és tápanyagokkal dúsítják azt, serkentik a mikrobiális tevékenységeket és ezzel szellősebbé is teszik a termőközeget.

A takarmánylucerna aratása

Ha a takarmánylucernát takarmánynak termeszted, akkor még a virágzás előtt le kell aratnod és elő kell készítened azt, hogy fogyasztható legyen az állatok számára. Tény, hogy az állatok az érett lucernát is megeszik, de ebben az állapotában már jóval nehezebb megemészteniük, ráadásul kevesebb tápanyaghoz juthatnak belőle. Ne arass eső előtt, mert ez kárt tehet a takarmányban. A vizes idő penészproblémákhoz vezethet. A legjobb minőségű alfalfa szép zöld színű és tele van levelekkel – kellemes aromája van és lehámozható szárai. Az aratást követően a talajt át kell forgatni, mielőtt újra bevetnéd azt.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

allergia (túlérzékenység)

akkor alakul ki, ha a szervezetbe ismételten bejutott —>antigén és az ->ellenanyagok... Tovább

fonnyasztott szilázs

30—35% sza.-tartalom eléréséig előfonnyasztott zöldtakarmányból készített... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Mezőgazdaság Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés