A dió feketedésének okai

Ezért feketedik meg a dió, védekezz ellene!

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes

Mindennap bújom az internetet, a közösségi oldalakat, és nagyon meglepődtem, mennyien panaszkodtak arra az idei évben, hogy megfeketedett a dió. Utánanéztem egy kicsit, és sajnos katasztrófális a helyzet Magyarországon, nézzük, mi okozza a problémát és mit lehet tenni ellene! 

Ezért feketedik a dió

Miért feketedik meg a dió

Érdemes tudni, hogy a dió esetében összesen több mint ötven kórokozó és betegség jöhet számításba, de ezekből szerencsére csak kevés, ami igazán nagy bajt képes okozni. Érdekesség, hogy nagyszüleink még nem is beszéltek egyébként a diófa betegségeiről, a növényvédelmi teendőiről még annyit sem, ez pedig nem véletlen. Ma viszont sokirányú tevékenységet kell folytatni annak érdekében, hogy egészséges legyen az állományunk. 

A termésburok barnulását, feketedését, korhadását, rothadását, a termés elhalásáért több kórokozó is felelős lehet, leginkább baktériumok és gombák azok, amik kiváltották a folyamatot. A kórokozók ismertek voltak, viszont a probléma pontos megközelítése és a lehetséges védekezések megfoganatosítása nem volt egyszerű. Főleg, hogy az elmúlt években már nemcsak gombás és baktériumos fertőzésre kellett gondolni, hanem rovartani kérdésre is. A tavaly évben, de leginkább idén derült ki, hogy a legnagyobb gondot az egyre széles körben elterjedő dióburok-fúrólégy jelenti, ismerkedjünk is meg vele közelebbről! 

hirdetes

A fekete dió és a nyugati dióburok-fúrólégy

Nem hallottak róla még nagyszüleink idejében Magyarországon, mivel elsőként az 1980-as években jelent meg Európa területén, egész pontosan Svájcban, ezután 1997-ben találkoztak vele Szlovéniában, majd 1998-ban Olaszországban, 2003-ban Horvátországban, 2009-ben pedig már Ausztriában is. Magyarországon az első példányai 2011-ben kerültek elő ennek az eredetileg Mexikóból és az Amerikai Egyesült Államokból származó kártevőnek.

Sajnos Európa éghajlati adottságai és a tánövények széles körű előfordulása segíti a gyors terjeszkedést és a szaporodást. A dióburok-fúrólégy 8-10 milliméteres szárnyfesztávolsággal rendelkezik, barna alapszínű, feje sárga, tora sötét, egy sárga félkör alakú folttal a pajzsán. Nézzük, mit tehetünk ellenük, a következő oldalon ezt fogom elmondani! 

A fotót Varga Szilárd készítette

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajjavítás

a szokásos ->agrotechnikán túlmenő olyan beavatkozás, amely a kedvezőtlen fiz., kém. v.... Tovább

toxin

Élő szervezetek (állatok,növények,mikroorganizmusok) által termelt,más élőlényekre... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növényvédelem