Készítsünk együtt mennyeien finom almalekvárt, amit imádni fog az egész család. Nagyon jó szolgálatot tesz majd egész évben palacsinta, gofri sütésnél, de kiváló más süteményekhez is, vagy egy egyszerű pirítóshoz reggelire. Mutatjuk a legfinomabb almalekvár receptjét!
Miért készítsünk almalekvárt?
Rengeteg almád van otthon, és véletlenül sem szeretnéd megvárni, hogy megromoljanak, de almás pitét meg nem készíthetsz minden nap, és végtelen sok kompót sem hiszed, hogy el fog fogyni? Tudtad, hogy van az oldalon almabor recept is?
Viccet félretéve, lehet, hogy a baracklekvár sokkal népszerűbb, de almából is lehet mennyeien finom lekvárt készíteni, amit aztán egész évben fel elehet használni sütemények töltelékéhez. Mutatunk egy nagyon jó almalekvár receptet, amivel nem tudsz melléfogni! Nem lesz túl bonyolult az egész, nem fog az egész folyamat sokkal több időbe telni, mint egy óra, úgyhogy álljunk is neki! Ez a folyamat sem sokban fog különbözni más lekvár főzési folyamatoktól, de ha még nem vagy gyakorlott akkor is menni fog!
Hozzávalók az almalekvárhoz
- 1 kg alma
- fél citrom leve
- 400 g kristálycukor
- 1 fahéjrúd
- 5 szegfűszeg
Az almalekvár elkészítése
Az almalekvár elkészítéséhez először is az almát kell előkészítenünk. Az almát megmossuk, megpucoljuk, majd vékony szeletekre, vagy cikkekre vágjuk tetszés szerint, de lehetőleg egyforma méretűre. Nálunk az 1-1,5 cm-es kockák jöttek be. Ez mehet a lekvárfőző fazékba, majd erre ráfacsarjuk a citrom levét, majd beledobjuk a fahéjrudat, a szegfűszegeket, és rátesszük a cukrot is. Közepes lángra kapcsolunk, és 15-20 percig főzzük időnként megkevergetve.
Ezután kivesszük belőle a fűszereket, a fahéjrudat mindenképpen, és ha megtaláljuk a szegfűszegeket is. Ezután leturmixoljuk, de nem az egészet, csak olyan 2/3-át, hogy azért legyenek benne gyümölcsdarabkák is, bár ez ízlés kérdése. Majd fertőtlenített üvegekbe rakjuk a lekvárt, és 5 percre fejtetőre állítjuk. A tartósításhoz egy 1 késhegynyi nátrium-benzoátot is lehet használni.
Melyik alma jó lekvárnak- az almalekvár készítésének titka?
A legjobb lekvár almák sokféle ízt tartalmaznak, leginkább olyan fajták keverését javasoljuk, mint a Pink Lady, Granny Smith és a SweeTango. Ne aggódj, ha ezek közül csak egy van kéznél, vagy éppen teljesen másféle almád van, mindegyik alma nagyszerű önmagában is a lekvár készítéséhez. A pektin nélküli lekvárkészítés titkos összetevője az idő. A gyümölcsnek és a cukornak sok időre van szüksége a főzéshez és besűrítéshez.
A hosszan tartó, lassú forralás kivezeti a nedvességet a gyümölcsből, ezzel is segítve a tartósítást és a sűrítést. A gyümölcsök víztartalma is változó, és egyes gyümölcsök hosszabb ideig is lekvároghatnak.
Variációk és ízesítési javaslatok az almalekvárhoz
Az almalekvár nagyszerűsége abban rejlik, hogy sokféleképpen lehet variálni és új ízekkel gazdagítani, így sosem válik unalmassá. Ha fűszeres változatot szeretnél, bátran kísérletezz más fűszerekkel: egy kis friss gyömbér csípős, meleg aromája izgalmassá teszi a lekvárt, míg a szerecsendió egy mélyebb, kicsit karácsonyi hangulatú ízt kölcsönöz neki.
A vaníliarúd hozzáadása pedig bársonyosan édes, krémes illatot és ízt varázsol az almalekvárba, ami tökéletesen illik a hideg őszi-téli reggelekhez. Ha pedig még különlegesebb élményt szeretnél, próbálkozz gyümölcs kombinációkkal: a körte és az alma harmóniája édes és lágy ízvilágot eredményez, míg az áfonya hozzáadása frissítő savasságot kölcsönöz, ami remekül ellensúlyozza az alma édességét.
A szilvával párosítva a lekvár gazdagabb, mélyebb gyümölcsös karaktert kap, ami ideálissá teszi sütemények töltelékeként vagy akár sajtok mellé is. Ezekkel a variációkkal az almalekvár igazán sokoldalú lesz, és minden alkalommal új élményt nyújt majd az asztalnál.
Gondok az almalekvároddal?
Túl folyós vagy túl sűrű lekvár: Ha a lekvár túl folyós, érdemes tovább főzni alacsony hőfokon, hogy elpárologjon a felesleges folyadék, vagy adhatunk hozzá egy kis pektint, hogy sűrűbb legyen; ha pedig túl sűrű, egy kevés víz hozzáadásával lazíthatunk rajta.
Ízesítési hibák: Ha a lekvár túl édes lett, citromlé hozzáadásával frissíthetjük az ízt, ha pedig túl fűszeres, egy kis extra gyümölcs hozzáadásával enyhíthetjük a fűszerek intenzitását.
Reméljük, hogy az almalekvár készítése örömteli élményt nyújt számodra, és az elkészült finomság minden egyes falatja a család kedvence lesz! Jó étvágyat és kellemes lekvárfőzést kívánunk!