Piros, vagy zöld?
Az almák színüktől függetlenül rengeteg tápanyagot tartalmaznak, azonban a piros változatokban nagyobb mennyiségben találhatók meg az antociánok, amelyek a szív egészségéért és a koleszterinszint csökkentéséért felelősek. A Red Delicious néven futó fajták például ötször annyit tartalmaznak ebből az összetevőkből, mint a Granny Smith almák, míg az utóbbi átlagosan valamivel több A-vitamint kínál az említett piros fajtánál. Az alma színe nem kell, hogy dilemmát okozzon – bármelyik jó választás!
Mi van a héjukban?
Egy nagy adag egészséges fenol! Valójában jóval több, mint a húsban. A héj átlagosan az egész gyümölcs súlyának 10%-át teszi ki. Érdemes tehát ezt is elfogyasztani almaevéskor.
Elég, ha almalevet iszol?
Az egész almák elfogyasztásával rengeteg egészséges rost és növényi antioxidáns kerül a szervezetbe, ami természetesen nagy segítség az immunrendszernek. Az almalevek azonban általában tele vannak természetesen előforduló cukrokkal („almalé-koncentrátumok”) és vízzel, ezért nem túl laktatóak, de annál több kalóriát képviselnek. Almalékészítéskor a hússal együtt sok fontos tápanyag és antioxidáns is eltűnik.
Mi a helyzet a szárított almákkal?
Jó hírrel szolgálhatunk azoknak, akiknek a szárított almák a kedvenceik: az szárított almákban is megtalálható rostok felelősek a koleszterinszint csökkentéséért, javítva ezzel a szív egészségét. Lehetőleg próbálj olyan szárított almát vásárolni, ami semmilyen édesítőszert, és csak kevés tartósítószert tartalmaz.
Tényleg csodaszer az almaborecet?
A baktériumok és élesztő almaléhez való hozzáadásával készített almaborecet egy édeskés gyümölcsecet, amiről sok helyen azt olvashatjuk, hogy segít a fogyásban és számos betegséget is gyógyít. Sajnos ez messze áll a valóságtól, az azonban tény, hogy ártani sem árthat (kivéve a nyelőcső refluxszal élőknek). Ha eddig is szeretted az almaborecetet, akkor nyugodt szívvel használhatod fel fogásaidhoz, csak ne várj tőle csodát. Nagy mennyiségű, rendszeres fogyasztása nem segíti elő sem gyógyulásod, sem pedig fogyásod.