Az almafa betegségei – Alma ervíniás elhalása, tűzelhalás (karantén kórokozó)
Kórokozó: Erwinia amylovora (baktérium)
Gazdanövény: körte, alma, birs, dísznövények (a fogékonyság eltérő).
Tünet: virágok vizenyősek, elfeketednek, hajtás hervad, elszárad, barna. Fás részeken besüppedő, barnás folt, melyek később rákosodnak. A kis gyümölcsön és a kocsányon vizenyős folt, majd barna, végül baktériumnyálka tör elő, ami megszáradva fonálszerű.
Forrás: fás részeken a nyálka telel át (ami fennmaradhat kívül és belül is). Tavasszal virágokra kerül. Metszéssel is átvihető. Terjed még rovarral, madárral, pollen, víz. Kedvező a meleg, csapadékos idő. Bejut még seben, légzőnyíláson.
Védekezés: karantén rendszabályok betartása, beteg részek visszavágása egészséges részig, beteg növények megsemmisítése, ellenálló fajok, metszőolló rendszeres fertőtlenítés. Számítógépes előrejelzés. Permetezés réztartalmú, kontakt permetezőszerekkel.
Az almafa betegségei – Almafa lisztharmat
Kórokozó: termesztett alma, ritkán vadalma, körte, birs, naspolya. Fogékonyság függ a kutikula vastartalmától is.
Tünet: rügyek a legfontosabb fertőzési források, a csúcs mindig beteg. Csak a rügy belsejében lévő micélium tud áttelelni. Tavaszi kihajtáskor egy rész elfagy, az élve maradottakból lesz az elsődleges fertőzés: a micélium hálón a konídiumtartókon lévő konídium terjed levegővel és fertőzi a többi egészségeset – szekunder. Generációnként elég 8-12 nap, a csökkenés augusztus elejétől kezdődik.
Védekezés: kontakt: elemi kén - Kumulus. Bimbósan és sziromhullás után felszívódó (ciprodinil, tebukonazol, difenokonazol) hatású lisztharmat elleni gombaölő szereket érdemes használni. Remélem, hogy tudtam nektek segíteni ezekkel a tanácsokkal, védjétek meg sikeresen az almafátokat és legyen nagyon sok egészséges gyümölcsötök!
Mennyire találtad hasznosnak az almafa betegségeiről szóló írásunkat?