Az almafa betegségei, védekezési módok az almafa betegségei ellen

Az almafa leggyakoribb betegségei, és az ellenük való védekezési módok

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Minden az almafa betegségeiről

Az almafa betegségei – Alma ventúriás varrasodása

Kórokozó: Venturia inaequalis

Gazdanövény: alma, Malus fajok.

Tünet: levélen: kerek, halványzöld, domború folt, ami elbarnul = a konídiumtartó gyep, végül elhal. Virágon: sugarasan szétterül a gyep, kötődés nincs, lehull. Gyümölcsön: apró barna gyep, ami vele nő, majd         parásodik, varas lesz, a gyümölcs féloldalas, berepedezett. A varas részen más gomba is megtelepszik. Idős gyümölcsön kicsi marad a folt.

Forrás: fő fertőzési forrás a lehullott levél, ahol a pszeudotécium áttelel (hátráltatja a gyors korhadás, csapadék- és fényhiány). Tavasszal jól átnedvesedve (csapadék) kiszabadulnak az aszkospórák, légmozgással a növényre jut és ha az sokáig eléggé nedves, valamint kb 20 fok van, igen gyorsan terjed (kivárja a megfelelő körülményt). A csíratömlő áttöri a kutikulát, a lappangási idő 20 fokon 8 nap. Kifejleszti a kutikulatartót, majd a kutikulát áttörve a konídiumokat hoz létre. Legtöbb nyáron. Esőcseppel terjed és fertőz (nedvesség, hőmérséklet). Őszre lassul, a szüret előtti fertőzés már csak a tárolóban jelenik meg.

hirdetes

Védekezés: levelek gyűjtése, égetése, talajba forgatása, N-tartalmú műtrágya (karbamid) elősegíti a rothadást. Lombfertőtlenítés: szisztémikus benomil – FUNDAZOL 50 WP, TOPSIN M 70. Vegyi kezelés: Kontakt: egérfülkor propineb, mankoceb – DITHANE M 45, sziszt: mint előbb.

Az almafa betegségei – Alma moníliás betegsége

Kórokozó: Monilinia fructigena

Tünet: gyümölcsön seb körül egyre nagyobb, barna, rothadó folt, melyen okkersárga exogén sztrómák alakulnak ki. A kocsány elbarnul, a gyümölcs ritkán marad a fán, mumifikálódik. Tárolóban sötétbarna, állománya gumiszerű, a héj sima, fényes, összeszárad.

Forrás: a múmiák (álszklerócium), melyen az exogén sztrómák konídiumot hoznak létre. Tavasszal (nagy pára, fény) levegővel, vízzel kerül a gy-re és seben (rovar) jut be. A micélium gyorsan szétterjed és kívül exogén sztróma.

Védekezés: metszéskor a múmiák eltávolítása és elégetése, vegetációban rágó és a szúró- szívó kártevők elleni védekezés, jégverés utáni permetezés, vegyi: ua mint varrasodás.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-15

Hallottál már a karácsonyfa nevelő szettről? Neveld fel a fenyődet

A karácsonyfa nevelő szett egyedi élményt kínál, amellyel otthonodban nevelheted fel a fenyőfádat – tökéletes ajándék is lehet. Igazi ünnepi hangulatot teremt!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

angóranyúl

jellegzetes szerzetéért (gyapjúért) tenyésztett, 3—5 kg-os nyúl. Származása nem... Tovább

hemofiluszok okozta betegségek

e baktériumok okozta betegségeknek főként sertésben és tyúkban van jelentőségük. 1.... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növényvédelem