A kukorica esetében hasonló lesz a helyzet, mint a búzánál, vagyis a termelők közel fele nem tud a jelenlegi árak mellett rentábilisan működni.
Az ötvenezer forintos tonnánkénti ár szükséges ahhoz, hogy a termelő által befektetett összeg visszajöjjön, ezalatt nagyon sokak esetében nem jön ki az idei év nullára sem, ilyen alacsony árak mellett a termelés nem gazdaságos” – mondta el a Világazdaságnak Vancsura József . A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke lapunknak hozzátette: idén jelentős probléma az agráriumban a jövedelmezőség alakulását.
Az elnök kifejtette: az elmúlt év időjárása úgy alakult, hogy sokat számított a szerencse is, vagyis, hogy az adott kukoricatáblán esett-e az eső. „Sokat számít a termelés helye, hogy optimálisak-e a körülmények, de akár a vakszerencse is dönthet: előfordult, hogy a falu egyik felére esett az eső, a másikra pedig nem” – fogalmazott Vancsura.
Nem kis meglepetést okozott a közelmúltban, amikor a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonság Hivatal (NÉBIH) 6,7 millió tonnás takarmánykukorica-termést jelzett előre nemrég publikált felmérésében.
Ez több mint tíz százalékkal haladja meg a legjobb korábbi szakmai várakozásokat, és fontos lehet abból a szempontból is, hogy a mezőgazdaság az idén mennyivel járul majd hozzá a GDP-hez.
Ezeket a területeket a NÉBIH a korábbi szervezettől megörökölt országos hálózata révén tartja számon. „Mi a termelőink jelzéseit összesítjük, eszerint azonban csak a hatmillió tonnás kukoricatermés valószínűsíthető” – közölte az elnök, aki szerint sikerként lehetne értelmezni, ha mégis a 6,7 millió tonnás becslés igazolódna be később.
Várják a termelők a területalapút
Az októberben érkező területalapú támogatás révén tudnak a gazdálkodók földbérleti díjakat fizetni. Ez utóbbiak rendezése karácsonyig esedékes.
„A termelőknek nagy szükségük van a területalapú támogatás idei kifizetésére, az október közepén esedékes átutalástól az idei év nagyban függ a gazdálkodók számára” – jelentette ki Vancsura József . A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke hozzátette: minderre azért van nagy szükség, mert az idei termés mennyiségét és árát tekintve csupán arra volt elegendő, hogy a gazdálkodáshoz szükséges hitelt vissza tudják fizetni a gazdálkodók.
Fontos kiadást jelentenek azonban a földbérleti díjak is, ezeket pedig hagyományosan karácsonyig szokás rendezni – mutatott rá Vancsura József. A gazdálkodókat megillető területalapú támogatás idejében megérkezve képes fedezni az év végéig esedékes földbérleti díjakat – tette hozzá az elnök.
Az Európai Unió által fizetett területalapú támogatás az egyik legfontosabb bevételi forrás a termelők számára.
Világazdaság/AgroLine
AgroLine
Forrás: EU-info, AgroLine