Egy igencsak aranyos állat-a gyűrűsfarkú maki bemutatása

Egy igencsak aranyos állat-a gyűrűsfarkú maki bemutatása

Szélesi Ferenc
hirdetes

A gyűrűsfarkú maki, vagy más nevén katta, lemúr egy igazán érdekes és aranyos állat. Madagaszkár déli, délnyugati és délkeleti területein él leginkább. Változatos élőhelyeken fordul elő, előnyben részesíti a száraz, lombhullató erdőket és bozótosokat. Mára már sokan tartják háziállatként is, de szerencsére sok állattal ellentétben, képes fogságban is szaporodni.

A gyűrűsfarkú maki, vagy más nevén katta, lemúr egy igazán érdekes és aranyos állat. Madagaszkár déli, délnyugati és délkeleti területein él leginkább. Változatos élőhelyeken fordul elő, előnyben részesíti a száraz, lombhullató erdőket és bozótosokat.

Élőhelye, életmódja

Általában csoportokban élnek, egy csoportot 12-24 egyed alkot, melyben a nőstények a dominánsak. A csoport nőstényei egymással rokonságban állnak, mivel a nőstény utódok a szülői csoportban maradnak, a hímek azonban elhagyják a csoportot 3-4 éves korukban. Kommunikációjuk is nagyon érdekes: képesek hanggal, vizuálisan és szaggal kommunikálni, 28 különböző hangjelzést különböztetnek meg. Az illatmirigyek váladékát területjelzésre is használják. Ragadozóik a fosszák, a madarak, de veszélyesek lehetnek rájuk a kutyák is. Táplálékuk legfőképpen növényi részekből, levelekből, virágokból, fakéregből áll.

Intelligenciája

A Duke Egyetem Főemlős Központjában Elizabeth Brannon tanulmányozta a fajt, és az állatok meglepően jól oldották meg a számítógépes feladványokat. Megállapította, hogy a majmok és a félmajmok különbözősége nem annyira értelmi, mint inkább motivációs. A feladatokat ugyanis ügyesen oldották meg, de csak akkor, ha valamilyen édességet kaptak a jó megoldásért, sőt, odáig mentek, hogy egymás orra elől happolták el a nyereményt: az a maki, amelyik hamarabb elkészült, odament a társa számítógépéhez, és befejezte annak megkezdett megoldását, hogy ő kaphassa meg a nyereményt.

hirdetes
 

Az alábbi videó is bizonyítja mennyire értelmesek ezek a jószágok, nézzétek meg:

 

 

A gyűrűsfarkú maki, vagy más nevén katta, lemúr egy igazán érdekes és aranyos állat. Madagaszkár déli, délnyugati és délkeleti területein él leginkább. Változatos élőhelyeken fordul elő, előnyben részesíti a száraz, lombhullató erdőket és bozótosokat.

Szaporodása

Párzási ideje áprilistól júniusig tart, ebben az időben a nőstények a táplálékért versenyeznek egymással, a hímek pedig a nőstényekért küzdenek. A nőstények 4-4,5 napos vemhesség után hozzák világra kölyküket - általában egy utód születik, ám nem ritka az ikerszülés sem. Az újszülöttek többnyire anyjuk hasán kapaszkodnak, majd ahogy nőnek, egyre több időt töltenek a nőstény hátán lovagolva. A kölykök 5 napos korukig szopnak, azonban már 2 napos koruktól kezdve fogyasztanak szilárd táplálékot is. A felnőtt hímek nem vesznek részt az utódnevelésben. Ivarérettségüket a hímek 2,5, a nőstények 3 éves korukra érik el. Élettartamuk a természetben átlagosan 15-16 év, fogságban azonban elérhetik a 33 évet is.

 

Természetvédelmi helyzete

A vadon élő létszáma nem ismert, azonban élőhelyének elvesztése fenyegeti, mint Madagaszkár teljes élővilágát. Élőhelyük feldarabolódása miatt az egyes populációk elszigetelődnek egymástól, így genetikai állományuk erőteljesen lecsökkenhet, valamint nőhet a beltenyészet mértéke is. Emellett egyes területeken a vadászat is csökkenti állományát, valamint gyakran fogják be őket, és tartják őket házi kedvencként. A Természetvédelmi Világszövetség a sebezhető kategóriába sorolta. Állatkertekben gyakori fajok, Magyarországon Budapesten, Jászberényben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsett és Veszprémben is találkozhatunk velük.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

agrobiocönózis

a mg.-lag művelt területek állati és növényi életközössége (->biocönózis).... Tovább

barnaszéna

hagyományos, ma már mind kevesebb helyen készített, erjesztett, tartósított takarmány. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Agrárjog Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások oktatás Talajművelés Tudomány