Sokan nem is gondolnák, hogy mely élelmiszereket hamisítják a leginkább. Megmondom őszintén, hogy a listát látva én is meglepődtem eléggé, nem erre a 10 élelmiszerre számítottam. Úgy gondolom, hogy ti is megfogtok lepődni rajta, de érdemes mindenkinek megnéznie mind a 10 terméket és a későbbiekben fokozottabban odafigyelni mindegyikre. Egyszerűen felháborító, ami folyik a világban.
10 leggyakrabban hamisított élelmiszer
1. Narancslé
Bár azt gondolnánk, hogy a narancslé nyilván narancsból készül, az FFD adatai szerint rendszeres, hogy répacukorral, kukoricasziruppal, kálium szulfáttal, grapefruit
darabokkal, narancspéppel és az emberi leleményesség határtalanságából kiindulva, ki tudja még milyen összetevőkből állítják elő a kívánt narancs ízt.
2. Méz
A mézet gyakran azért hamisítják, mert
magas a kereskedelmi ára. Általában különféle cukrokkal, cukorszirupokkal dúsítják a mézet, de előfordul az is, hogy nem ellenőrzött méhészetből származik a méz.
3. Szarvasgomba olaj
A szarvasgomba olajat általában éttermek és szakácsok használják, de az üzletekben általában ízfokozóval és olívaolajjal készült szarvasgomba olajat lehet kapni.
4. Tej
Biztos sokan hallottak már a kínai melamin botrányról. A melamin egy a sok szennyező
anyag közül, amit eddig a hamisított tejipari termékekben találtak. Az FFD adatai szerint már előfordult, hogy formaldehid, mosószer, gépolaj,
keményítő, faggyú és más, nem tejbe való
anyagok nyomait is kimutatták már a hamisított tejekben.
5. Hal
A hal esetében a gyakran átcímkézik a hal fajtáját vagy származási helyét, de előfordult, hogy a boltokba kerülő halak
húsában szennyező
anyagokat mutattak ki.
6. Áfonya
Az áfonya
egészségügyi hatásairól sok jót lehet hallani, viszont az élelmiszerekben általában mesterséges ízesítő és cukor keveréke található. Így elég becsapós lehet az ínycsiklandó csomagolása ellenére.
7. Sáfrány
A sáfrány egy drága, egzotikus fűszer, amit szintén elég gyakran hamisítanak. A hamisítványok általában körömvirág, szárított hagyma, kurkuma, gipsz, glicerin vagy
keményítő anyagok hozzáadásával készülnek.
8. Olíva olaj
Gyakran előforduló probléma, hogy olasz termékként próbálják eladni az egyébként nem olasz olajat, de jellemző, hogy a gyengébb minőségű olíva olajat extra szűzként próbálják feltűntetni. A harmadik eset az, hogy közönséges étolajat színeznek meg, hogy a olíva olajnak tűnjön.
9. Gránátalma
A gránátalmából készült
gyümölcsleveket az
egészségügyi értéke miatt szokták hamisítani, gyakran szintetikus, nem
gyümölcsalapú anyagokból készítik el, és mesterséges
ízesítőket adnak hozzá.
10. Kávé
Azt, hogy a kávéban ne legyenek szennyező anyagok, gyakorlatilag csak úgy kerülhetjük el, ha mi
magunk őröljük a kávészemeket. A készen kapható őrölt kávékban nem egyszer mutatták ki gallyak,
maghéjak, kukorica, árpa és egyéb gabonák, égetett cukor, glükóz és
keményítő nyomait is.