Valamiért az az általános vélemény, hogy a krumplikat egyszerűen nem éri meg házilag termeszteni, hiszen a boltban viszonylag olcsón beszerezhetők, és nem igazán van különbség a házi és a vásárolt krumplik íze között.
Hatalmas tévedés. Az Envrionmental Working Group szerint az átlagos bolti krumpliban több rovarirtó szer van, mint bármilyen más megvásárolható termékben. Az sem biztos, hogy a polcokra kerülő darabok frissek – vannak olyanok, amik csak jóval a szüretelést követően jutnak el a boltokig. Éppen ezért van az, hogy miután hazaviszed őket, csak néhány hétig bírják ki csírázás nélkül.
Ezzel szemben a házilag termesztett krumplik sokkal, de sokkal tovább frissek maradnak, és természetesen az ízük is sokkal jobb lesz. Amellett pedig, hogy kismillió módon elkészíthetők, néhány igen jelentős pozitív egészségügyi tulajdonsággal is rendelkeznek. Többek között egészségesebbé teszik a szívet, javítják az emésztést, csökkentik a koleszterinszintet, megerősítik az immunrendszert, védik a bőrt, csökkentik a vérnyomást és még sorolhatnánk. A krumplikat ráadásul igen különös módszerekkel is lehet termeszteni, amik meglepő módon valóban bevált technikák – nézzünk most ezek közül néhányat!
Krumplitermesztés szemeteszsákban
Egy bolondbiztos módszer a házi krumplitermesztésre, és csupán néhány lépésből áll. Az ültetés előtt egy héttel helyezd vetőgumóidat valamilyen meleg helyre. Amikor 0,5-1,2 cm-es csírák jelennek meg rajtuk, készen állnak az ültetésre. A nagy vetőgumókat vágd nagyjából 5 cm szélesre. Minden szeleten legalább két csíra kell, hogy látszódjon. Szétvágás után tartsd őket szobahőmérsékleten három napig.
Fogj egy ollót és vágj néhány vízelvezető nyílást egy nagyjából 110 literes szemeteszsákba aljába. Hajtsd le a zsák oldalait és töltsd fel 3/4-ét ültetőközeggel. Ez után helyezd a zsákot egy olyan részre kertedben, amit egész nap közvetlen napfény ér. Mielőtt elültetnéd a vetőgumókat, vond be őket némi mezőgazdasági célú kénnel, hogy megvédd őket a gombás fertőzésektől. Temesd őket az ültetőközegbe hegyükkel felfelé, nagyjából 5 cm mélyre, majd öntözd meg őket alaposan.
Amikor krumplijaid 15-20 cm magasakká nőnek, tegyél még egy kis talajt és némi szalmát a zsákba. Annyi talajra van szükség, amiből a legfelső néhány levél még éppen hogy kilátszódik. Ahogy krumplijaid nőni kezdenek, tekerd egyre feljebb a zsák széleit, hogy még több talajt tudj tölteni belé. Ügyelj továbbá arra is, hogy a talaj maradjon nedves, de ne áztasd át teljesen. Krumplijaid akkor állnak készen a szüretelésre, amikor leveleik sárgává válnak és elkezdenek elhalni. Ekkor állj le az öntözéssel és hagyj néhány hetet a krumpliknak, hogy a héjuk megkeményedhessen. Szüreteléskor nincs más dolgod, mint felvágni a zsák oldalát és kiszedni belőle a krumplikat. A következő oldalon megmutatom a többi remek módszert is!