No.3. Teafilterek
A tealevelek kiválóan kiegészítik a komposztot, mivel nitrogént, csersavat és nyomelemeket tartalmaznak, amelyek fokozzák a hasznos mikroorganizmusok aktivitását, növelik az oxigénellátást, javítják a talaj minőségét és erősebb gyökérrendszert hoznak létre.
A teatasakokat viszont gyakran polipropilénből készítik, egy hőálló műanyag hálóból, amelyet a zacskó oldalainak összeragasztására is használnak. Más műanyagokhoz hasonlóan a polipropilén sem bomlik le könnyen, és vegyszereket, például BPA-t kimoshat a komposzthalomba. Hacsak nem csak pamut- vagy kenderzacskós teákat iszol, a legjobb, ha kiveszed a tealeveleket a zacskóból, mielőtt a kupacba helyezed őket.
No.4. Tejtermékek
A húshoz hasonlóan a tejtermékek, mint a tej, sajt, vaj, joghurt és fagylalt, amelyet a komposzthoz adnak, általában kellemetlen szagot keltenek, amely magával ragadja a helyi állatvilágot.
A Bokashi komposztáló rendszer, vagy az árokkomposztálás életképes tejtermék-ártalmatlanítási lehetőség, egyszerűen csak gondoskodni kell arról, hogy a komposzthalom gazdag legyen „barna” széntartalmú anyagokban, biztosítva legyen számára a folyamatos légmozgás, és, hogy a tejtermékeket a kupac belsejében helyezzük el – így megakadályozva, hogy a szagok odacsalogassák az állatokat, vagy esetleg nekünk kelljen csipesszel az orrunkon szaladgálni.
No.5. Frissen nyírt fű
Egy nagy adag frissen nyírt fűvel lefedni a komposztot valószínűleg nem a legjobb ötlet. Ez ugyanis az egész komposztunkat elfojtja, nem hagyja szellőzni, amitől a komposztunk bebüdösödik, ráadásul a bomlási folyamat is lelassul.
A legjobb megoldás, ha a levágott füvet egyszerűen csak ott hagyod, ahonnan az jött – így pedig gyeptrágyaként használod.
Ha mégis szeretnéd a komposzthalomra helyezni, akkor előtte pár napig hagyd azt kiszáradni! Ilyenkor azonban figyelj a néhánynaponkénti átforgatásra, a szellőztetésre, és, hogy nagy mennyiségű barna anyaggal rétegezz!