Ami a zöld életmódot illeti, a komposztálás egy jó megoldást kínál a szerves hulladékok feldolgozására. Ha már régebb óta komposztálsz, valószínűleg a Te fejedben is összeállt már egy lista a komposztálható és nem komposztálható dolgokról – most ennek a tisztázásában szeretnénk kicsit segíteni. Vannak ugyanis dolgok, amelyeket kicsit nehezebb komposztálni, de lényegében minden, ami szerves eredetű, feldolgozható, vagy újrahasznosítható.
Azért, hogy ne eltántorítsunk a komposztálástól, hanem sokkal inkább ösztönözzünk rá, most néhány olyan dolgot mutatunk, amelyekről bár nem gondolnánk, de nem kell, hogy a szemétbe kerüljenek.
No.1. Állati ürülék
A növényevő állatok trágyája nitrogénben és jótékony aerob baktériumokban gazdag, így kitűnő kiegészítője lehet a komposztnak.
Nem mondható ez el azonban a húsevő állatok ürülékéről. Ezek ugyanis káros mikroorganizmusokat és parazitákat tartalmazhatnak, amelyek élelmiszertermesztéskor káros hatással lehetnek a növényre. A macskafélék esetében a probléma a toxoplazmózis, míg a kutyáknál a hengeresférgek jelenléte.
Ennek ellenére, ha valóban ki akarod használni ezt az ingyenes és megújuló erőforrást, vannak módok a kutya- és macskaürülék biztonságos komposztálására – feltéve, hogy külön kupacban tárolod, és soha nem használsz komposztált állati hulladékot az olyan növényeken, amelyet tápláléknak szántok.
No.2. Diófélék
A diófélék családjának minden tagja juglont termel, egy olyan vegyületet, amely mérgező számos juglonérzékeny növényre, például paradicsomra, paprikára, padlizsánra, káposztára és spárgára.
A diófák kérgében, leveleiben, gyökereiben, gyümölcseiben és ágaiban található, még ha a diófát a kert közelében tartjuk, az sárgulást, hervadást és bizonyos növények esetleges pusztulását okozhatja. Bár minden diófaj tartalmaz juglont, a feketediófák tartalmazzák a legmagasabb arányban.
Bár sok olyan növény van, amely nem tudja kezelni ezt a vegyületet, sok más növény azonban toleráns a juglonnal szemben, őket pedig bátran táplálhatjuk diófahulladékból készült komposzttal is. A lényeg, hogy külön komposztban tárold és csak a már kész humuszt használd fel a juglontűrő növények táplálására!