Védett területen vágtak ki fákat

Elképesztő, Magyarország egyik legidősebb erdejét vágták ki a Bükkben!

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes

Magyarország egyik legidősebb erdeje sem lehet biztonságban az emberek kezeitől, egy védett területen álló, 180 éves erdőt vágtak ki a Bükki Nemzeti Parkban, nézzük a részleteket! 

Kivágták a fákat védett területen

A Bükk-fennsík peremén található Tar-kő szomszédságában található egy védett, nemzeti parki területen álló, nagyjából 180 éves bükkös. Itt végzett egyhektáros fakitermelést az Egererdő Zrt. állami erdőgazdaság – tudtuk meg a WWF Magyarország portáltól. Sajnos a természetvédelmi oltalom alatt álló állami erdőterületeken zajló fakitermelés jelenlegi gyakorlata fenntarthatatlan, ezért nagyon nagy szükség lenne átfogó szakmai megoldásra.

A most kitermelt mintegy hatszáz köbméter fa nagyrészt csak alacsony piaci értékű tűzifának vagy rostfának alkalmas, részben a fák igencsak magas kora miatt. Ez annyit jelent, hogy semmi értelme nem volt ennek a pusztításnak…A WWF Magyarország 2016-os publikált elemzése szerint a 180 évnél idősebb erdők területe hazánkban nem éri el az 1000 hektárt, ami a magyarországi erdőterületnek kevesebb, mint fél ezreléke! 

hirdetes

A legnagyobb baj az, hogy hazánk természeti és turisztikai szempontból legértékesebb erdei még a védett területeken, a nemzeti parkokban sincsenek biztonságban, pedig az idős fák felbecsülhetetlen értéket képviselnek, melyek újbóli kialakulásához több emberöltőnyi idő szükséges. Hazánk erdeinek húsz százaléka tartozik védettség alá, ezek legnagyobb részét állami erdőgazdaságok kezelik, nemzeti parki területen is.

A baj az, hogy az erdőgazdaságok számára előírt fakitermelési elvárások roppantmód túlzóak, ezért évről évre pótolhatatlan veszteségeket okoznak a természeti értékekben, melynek mindenki kárát látja, van olyan erdőtípus is, aminek idős állománya annyira veszélyben van, hogy puszta léte forog kockán. 

A WWF Magyarország javaslatai között szerepel, hogy az erdészeti és természetvédelmi ágazat működéséért egyszerre felelős Agrárminisztérium prioritásként támogassa a védett területek kezelési terveinek kidolgozását, illetve hozza tető alá a nemzeti parki övezeti rendszer 1996 óta függőben lévő kialakítását. Ez végre biztosíthatná többek között a börzsönyi Csarna-völgy háborítatlanságát is.

Minél hamarabb szükséges helyreállítani a 2017. során módosított erdőtörvény természetvédelmi célú korlátozásait, illetve szükséges lenne az is, hogy a nagyjából 6900 hektárt kitevő, 150 évnél idősebb erdőkben csak természetvédelmi kezelés keretein belül legyen lehetőség fák kivágására. Reméljük, hogy minél hamarabb születik valamilyen módisítás, mert lassan elveszítjük természeti értékeinket…

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2025-01-25

Megújuló energia a mezőgazdaságban: Melyik megoldás éri meg a legjobban?

Ismerje meg a nap-, szél- és biogáz energia előnyeit a mezőgazdaságban! Tudja meg, hogyan segít a Tavill Kisfeszt Kft. az ipari erősáram szerelésben.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

24/2006. (III. 31.) FVM rendelet

az Európai Mezõgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegébõl finanszírozott... Tovább

lépfene

főként növényevő állatok heveny szepti-kémiában lezajló, gyors elhullással járó... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság