Élénk kék színével a gyöngyike biztos, hogy fel fogja villanyozni kertedet a tavasz megérkeztével, amennyiben nagy mennyiségben ülteted. Igénytelen, nagyon jól alkalmazkodik, és minden évben megjelenik.
Bemutatása
Eredetileg a kaukázusi hegységek növénye, így nagy mértékben képes átvészelni a hideget. A kertedben akár a -20 - -25°C-ot is tolerálja, de az enyhébb időt is kedveli. Igazából könnyen telepíthető bárhova, és nem igényel nagyobb gondoskodást fejlődéséhez.
Nagyjából 15 – 30 cm magas, egy kisebb jácintra emlékeztethet csengettyű virágzatával, melyek fürtökbe vannak rendezve. A virágzása körülbelül egy hónapig tart, márciustól május közepéig, környezettől függően.
A függőleges virágszárak tetején csoportosuló virágok enyhén pézsmás illatot árasztanak. Ezek a szárak a levélcsomó közepén nőnek, általában 3 – 5 virágzó. Levelei, hosszúak és élénkzöldek, ősz elején jelennek meg, majd a telet használják ki tűrőképességük által, hogy fejlődjenek még virágzásuk előtt. Nyár végén hullajtja el azokat.
Ez a bogyós virág bár élénk kék színéről híres, nem mindnek ugyanolyan árnyalatú virágzata van. Egyes példányok van, hogy sötétebbek, vannak rózsaszínesebb, illetve fehéresebb, sárgásabb változatai is.
Nagyon hamar képes kertedben környezetéhez alkalmazkodni, néha megszállónak is nevezik, ugyanis egyedül képes magát szaporítani, majd végül szőnyeget képezve jelenik meg ösvényeiden, aljnövényzetedben. Viszont ezzel még jobb hatással lehet kertedre, felpezsdítheti azt.
E növény mind fejlődni, mind virágozni tökéletesen tud akár napfényes, akár árnyékos helyen. Ez az oka, hogy sokszor látjuk fák tövében, melyek még nem teljesen bontakoztak ki a tavasz eljövetelével. Ezek miatt is termesztése nem jelenthet problémát még a kezdő kertészeknek sem!
Hogyan termesszem?
Egy laza, termékeny, hűvös és szárazabb talaj tökéletes lesz számára, de ugyanakkor a szegényebb, más talajtípus is jó otthont nyújthat neki. Virágozni fog akár kavicsosabb helyen, fák törzsénél, sziklakertben, ugyanis nincs nagy talajigénye.
Összeültethetjük más tavaszi virághagymákkal is, mint például tulipánokkal vagy nárciszokkal, melyekkel majd nagy színkontrasztban fog virágozni.
Ezek mellett cserépben is megfelelően kezelhető, akár a kisebb különálló, akár a nagyobb virágládákról van szó.
Hagymájának ássunk ki egy saját méreténél háromszor nagyobb helyet, 10 cm-re elhelyezve őket egymástól, és más növényektől; ha cserépben gondoznánk. Amennyiben kertünkbe ültetjük, igyekezzünk 15 – 20 cm távolságot tartani közöttük. Az ültetését ősszel érdemes elvégezni.
Gondozása
Amennyiben kertben található, a növény nem igényel semmilyen gondozást, illetve az esőnek is örül. Amikor levelei elhalványulnak, azok gyorsan eltűnnek a növekedésnek induló évelő más levelei között. Nem szükséges tehát őket levágni.
Cserépben rendszeres öntözést igényel, amennyiben az időjárás szárazabb. Amint elvirágzott, hagyd, hogy levelei kifakuljanak – ekkor regenerálódik növényed. Ezután érdemes a cserepet árnyékos, hűvös helyre átrakni, azokat szárazon hagyni.
Megbetegedései, és parazitái
Ezt a virágot különösen kerülik a paraziták és rágcsálók. Viszont, ha a talajában található vírusok vagy gombás megbetegedések a vesztét okozhatják. Ebben az esetben hamar eltűnnek. Hogy ezt elkerüld, szárítsd ki talajod, ez segít megőrizni növényed tűrőképességét is.