Minden, amit egy kertésznek a zsenge tökök termesztéséről tudnia kell

Teljes útmutató a zsengetökök termesztéséhez!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Zsengetökök termesztése

Hiányos beporzás (és hogyan végezd helyesen saját magad)

A zsenge tök beporzása természetes úton történik, tehát első sorban a méhek felelősek érte. Ha azonban palántáid valamilyen okból nem részesülnek megfelelő beporzásban, akkor furcsa formájú, fejletlen terméseket hozhatnak. Ha kertedben nincs elég beporzást végző rovar, vagy kénytelen vagy folyamatosan fóliaalagút alatt tartanod palántáidat, hogy megvédd őket a kártevőktől, akkor saját kezűleg kell elvégezned a beporzásukat.

Ehhez először is azonosítanod kell a hímivarú virágokat zsengetök-palántáidon. Ezek azok, amelyek virágai alatt nincs megduzzadt rész, és csak egyetlen porzóval rendelkeznek. Találd meg ezt a magas porzót a hímivarú virágban, majd egy kisméretű vízfesték-ecsettel óvatosan gyűjtsd össze róla a virágport. Ezután keress egy nőivarú virágot (ezeknek van felduzzadt részük a virág alatt, illetve bibéjük porzó helyett), és óvatosan érintsd hozzá a virágporos ecsetet a bibéjéhez.

Gyomok

A zsenge tököknek minden tápanyagra és vízre szükségük van, amihez csak hozzájuthatnak, így értelemszerűen nem szívesen osztozkodnak ezeken a kéretlen gyomokkal. Érdemes organikus talajtakarót használni (például szalmából vagy faforgácsból), körülöttük, ami nem csak a gyomok ellen biztosít védelmet, hanem a talaj víztartalmát is segít tovább megőrizni, hogy valamivel ritkábban kelljen öntöznöd palántáidat. Használhatsz műanyag talajtakarókat is, de ezeket a szezon végén el kell távolítanod az ágyásokról, ellenben az organikusakkal, amelyek idővel belebomlanak a talajba (és ezzel némi plusz tápanyagot is kínálnak a növényeknek).

hirdetes

A zsenge tökök betakarítása és tárolása

A zsenge tököket, mint azt korábban olvashattad, fiatalabb, éretlen korukban szokás betakarítani. Ehhez általában meg kell várni, hogy 10-15 cm hosszúra nőjenek, majd egy éles késsel a száruknál fogva le kell vágni őket a palántáról.

Tárolás

A zsenge tököket nem igazán lehet sokáig tárolni. Érdemes 4°C körül tartani őket, magas páratartalom mellett (pl. egy hűtőben) – ilyen körülmények között legfeljebb 2 hétig maradnak felhasználhatók, de minél frissebbek, annál jobbak!

Egy másik opció tartósítani őket. Ezt fagyasztással és savanyítással is megteheted. A fagyasztáshoz először érdemes 1 centis kockára vágni őket, majd három percig forró vízben főzni, aztán pedig rögtön három percre jeges vízbe helyezni a darabkákat. Végül helyezd őket fagyasztóban tárolható műanyag zacskókba vagy dobozokba. Ügyelj rá, hogy érdemes legalább 1,5 centit hagyni közöttük, mert kitágulnak majd.

A magok összegyűjtése

Ha a következő évben is szeretnél zsenge tököket termeszteni, akkor nincs más dolgod, mint összegyűjteni terméseid magvait. Ehhez érdemes egy hagyatékfajtát választani, amit hagysz túlérni. A tökmagok meglehetősen nagy méretűek, és nincs más dolgod, mint felvágni a terméseket és kiszedni őket belőlük.

Ezután alaposan öblítsd le róluk a tökhúst, és hagyd, hogy néhány napig szellős helyen száradhassanak. Fontos észben tartani, hogy ha magokat szeretnél gyűjteni magadnak a zsenge tökökből, akkor egymástól messze kell tartanod a természetes beporzású fajtákat. Hagyj köztük legalább 300 méternyi távolságot, vagy egyszerre csak egy hagyatékfajtát termessz.

Mabel Amber képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

méhekre veszélyes növényvédő szerek

a növényvédő szerek méhekre kifejezetten veszélyesek, mérsékelten veszélyesek v. nem... Tovább

Muskátli

A muskátli (Pelargonium) egy nemzetség, amely körülbelül 200 évelő, pozsgás és bokor alakú... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség