Az utóbbi évekhez hasonló átlagot produkált a zöldség-gyümölcs ágazat. A termésátlag így 2013-ban is 2,5 millió tonna körül alakult, a gyümölcstermés 10 százalékkal esett, a zöldség területeken viszont emelkedett a termés.
A zöldség-gyümölcs ágazat 2013-ban a korábbi évekhez hasonlóan mintegy 162 ezer hektáron termelt, és az össztermés a sokévi átlagnak megfelelően 2,5 millió tonna körül alakult - közölte a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet az MTI-vel. A tájékoztatás szerint az ágazati teljesítményen belül a szabadföldi zöldségfélék, a hajtatott zöldségek és a termesztett gomba területén enyhén nőtt a termés mennyisége, míg a gyümölcsnél a tavalyi rekord után mintegy 10 százalékkal csökkent.
A zöldségtermelés összesen 1,57 millió tonna, a gyümölcstermelés 0,89 millió tonna, ami összesen 2,46 millió tonnát tett ki. Kedvezőnek tekinthető a termelői árindex alakulása, amelynek tendenciája az elmúlt három évben a piaci viszonyok és a marketingtevékenységnek köszönhetően emelkedő - jegyzi meg a szakmai szervezet összegzése.
A termények fele került a friss piacra és másik fele a feldolgozóiparba, azonban utóbbi alapanyag ellátása továbbra is nehézségekkel küzd. Szűk a termékszerkezet, csak néhány termékre: a zöldborsóra, a zöldbabra, a csemegekukoricára, a meggyre, az ipari almára korlátozódik. Ezen belül a legnagyobb arányt a csemegekukorica képvisel. A csemegekukorica termelésben Európában első, a világban pedig a harmadik Magyarország.
Kedvezőtlen a feldolgozás szempontjából, hogy kevés a szerződéses termeltetés és miután a zöldség-gyümölcs ágazatban napi és heti árakat alkalmaznak, így sok esetben nem vagy csak korlátozottan jutott alapanyaghoz a feldolgozóipar.
Emellett a gazdasági körülmények közül a magas áfa továbbra is nehezíti az ágazat helyzetét, 40 százalék körül tartja a feketegazdaság arányát. Az öntözés hiánya pedig jelentősen növeli a termelési kockázatot.
Az idén megnyitott és sikeresen lezajlott 24 milliárd forintos kertészeti géptámogatási program, valamint a termálvíz-hasznosítás elől elháruló akadályok - a kötelező a visszasajtolás megszüntetése -, és a néhány termékkörben sikeres promóciók (zöldség-gyümölcs), valamint a korábbinál jobb termelői árak némileg ellensúlyozták a kedvezőtlen évjárati körülményeket.
A kertészeti termelés szempontjából fontos szakmai esemény a Vidékfejlesztési Minisztérium által meghirdetett Nemzeti Zöldség-Gyümölcs Stratégia, amely 2020-ig kijelöli azokat a irányokat, melyek várhatóan elérhetővé teszik az 1 millió tonna többlettermék előállítását és az ehhez kapcsolódó, 100 ezer új munkahely létrehozását - tartalmazza többek között az összegzés.
(MTI)
Forrás: EU-Info