Mire figyelj, ha zöldikét gondozol
Arra ugyanakkor érdemes odafigyelni, hogy ősztől egészen tavaszi a hűvösebb, szárazabb környezetet igényli. Helyezd el messzebb a fűtőtestektől, de ekkor se kerüljön árnyékba.
Vízigény szempontjából, pont az utána következő időszakban kell odafigyelni rá. Tavasztól egészen őszig öntözzük zöldikénket bőséggel, viszont a két locsolás között várjuk meg, még növényünk földje teljesen kiszárad, így elkerülve, hogy stagnáljon rajta a víz. Ez ugyanis különböző betegségekhez vezethet. Télen szinte alig kell locsolni.
Emellett, ha túlzottan száraz, meleg környezetben tartjuk, érdemes a zöldike leveleit naponta permetezni – erre reggelente kerítsünk sort, így nem égetjük meg leveleit. Más helyzetben nincs szüksége külön párás környezetre.
Mire érdemes még odafigyelni a zöldike gondozásánál?
A zöldikét tápoldatozni is szükséges, hetente kétszer a növekedési szakaszában – ez márciustól egészen szeptemberig tart. A tápanyagellátást az oldat mellett akár a földszerűvé érett trágya is segítheti.
Gyors fejlődése miatt végett érdemes évenként átültetni. Egyedül az idősödő példányok átültetését ajánlott tavasszal elvégezni, egyébként a nyár folyamán bármikor sort keríthetünk a procedúrára.
Szaporítása is egyszerű – csak válasszuk le a kisebb, virág szárán fejlődött már gyökeres sarjnövényeket, melyeket érdemes mindjárt kettesével vagy hármasával közvetlenül földbe ültetni. Ezután érdemes őket huzattól védett, árnyas helyre tenni, valamint pár napig befőttesüveget is helyezhetünk rájuk, így biztosítva a megfelelő begyökerezésüket, valamint ez segít elkerülni a túlzott párolgást is. Az osztással kapott tőrésszel is így kell bánni.
Ne aggódjunk, ha zöldikénk első évében alig hoz sarjakat, legyünk vele türelmesek!
Betegségei, kártevői a zöldikének
Amennyiben túl melegben tartjuk, vagy nem kap elegendő fényt, zöldikénk levelei megnyúlnak, valamint pusztulásnak is indulhatnak. A túl sok, túl kevés víz, esetleg gyökérrothadás végett növényünk levélcsúcsai elkezdhetnek megbarnulni.
Amennyiben ez leveleivel történik meg, permetezzük őket, ugyanis csak kiszáradtak. Vörös takácsatkák támadhatják meg, ellenük természetes növényvédőkkel tudunk védekezni.
Neked megtalálható már lakásodban ez a növény?