Hogyan gondozzam zöldike szobanövényt? Tudj meg mindent a zöldike gondozásáról

Ismerd meg a csodás zöldikét – rendkívül ellenálló és bájos lakótárs

TK, SFV, NA
Frissítve: 2024.09.14
Frissítette: KZs
hirdetes
Zöldike

Mire figyelj, ha zöldikét gondozol

Arra ugyanakkor érdemes odafigyelni, hogy ősztől egészen tavaszi a hűvösebb, szárazabb környezetet igényli. Helyezd el messzebb a fűtőtestektől, de ekkor se kerüljön árnyékba.


Vízigény szempontjából, pont az utána következő időszakban kell odafigyelni rá. Tavasztól egészen őszig öntözzük zöldikénket bőséggel, viszont a két locsolás között várjuk meg, még növényünk földje teljesen kiszárad, így elkerülve, hogy stagnáljon rajta a víz. Ez ugyanis különböző betegségekhez vezethet. Télen szinte alig kell locsolni.


Emellett, ha túlzottan száraz, meleg környezetben tartjuk, érdemes a zöldike leveleit naponta permetezni – erre reggelente kerítsünk sort, így nem égetjük meg leveleit. Más helyzetben nincs szüksége külön párás környezetre.

Mire érdemes még odafigyelni a zöldike gondozásánál?

hirdetes

A zöldikét tápoldatozni is szükséges, hetente kétszer a növekedési szakaszában – ez márciustól egészen szeptemberig tart. A tápanyagellátást az oldat mellett akár a földszerűvé érett trágya is segítheti. 


Gyors fejlődése miatt végett érdemes évenként átültetni. Egyedül az idősödő példányok átültetését ajánlott tavasszal elvégezni, egyébként a nyár folyamán bármikor sort keríthetünk a procedúrára. 


Szaporítása is egyszerű – csak válasszuk le a kisebb, virág szárán fejlődött már gyökeres sarjnövényeket, melyeket érdemes mindjárt kettesével vagy hármasával közvetlenül földbe ültetni. Ezután érdemes őket huzattól védett, árnyas helyre tenni, valamint pár napig befőttesüveget is helyezhetünk rájuk, így biztosítva a megfelelő begyökerezésüket, valamint ez segít elkerülni a túlzott párolgást is. Az osztással kapott tőrésszel is így kell bánni.

Ne aggódjunk, ha zöldikénk első évében alig hoz sarjakat, legyünk vele türelmesek!

Betegségei, kártevői a zöldikének

Amennyiben túl melegben tartjuk, vagy nem kap elegendő fényt, zöldikénk levelei megnyúlnak, valamint pusztulásnak is indulhatnak. A túl sok, túl kevés víz, esetleg gyökérrothadás végett növényünk levélcsúcsai elkezdhetnek megbarnulni. 

Amennyiben ez leveleivel történik meg, permetezzük őket, ugyanis csak kiszáradtak. Vörös takácsatkák támadhatják meg, ellenük természetes növényvédőkkel tudunk védekezni.

Neked megtalálható már lakásodban ez a növény?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

cukorrépafej

a cukorrépa-termelés mellékterméke, a levélből és a levágott répakoronábó áll.... Tovább

glomerulonefritisz (glomerulonephritis)

elsősorban a glomerulusok (a vese érgomolyai [kiválasztó-szervek]) megbetegedésével járó... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Növénytermesztés