.../2006. (...) FVM-GKM-EÜM-SZMM-PM együttes rendelet az egyes rizstermékek behozataláról és forgalomba hozataláról
A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény 34. §-a (3) bekezdésének a) pontjában és (5) bekezdésében, az élelmiszerekrõl szóló 2003. évi LXXXII. törvény 20. §-ának (12) bekezdésében, valamint a takarmányok elõállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény 18. §-ának o) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel egyetértésben - a következõket rendeljük el:
A rendelet hatálya
1. §
Ezt a rendeletet az Amerikai Egyesült Államokból származó következõ termékekre kell alkalmazni:
1. 1006 10 25 KN kódú hosszú szemû, forrázott, hántolatlan nyers A rizs,
2. 1006 10 27 KN kódú hosszú szemû, forrázott, hántolatlan nyers B rizs,
3. 1006 10 96 KN kódú hosszú szemû, forrázott, A rizsen kívüli hántolatlan nyers rizs,
4. 1006 10 98 KN kódú hosszú szemû, forrázott, B rizsen kívüli hántolatlan nyers rizs,
5. 1006 20 15 KN kódú hosszú szemû, forrázott, elõmunkált (barna) A rizs,
6. 1006 20 17 KN kódú hosszú szemû, forrázott, elõmunkált (barna) B rizs,
7. 1006 20 96 KN kódú hosszú szemû, elõmunkált (barna) A rizs,
8. 1006 20 98 KN kódú hosszú szemû, elõmunkált (barna) B rizs,
9. 1006 30 25 KN kódú hosszú szemû, forrázott, félig hántolt A rizs,
10. 1006 30 27 KN kódú hosszú szemû, forrázott, félig hántolt B rizs,
11. 1006 30 46 KN kódú hosszú szemû, félig hántolt A rizs,
12. 1006 30 48 KN kódú hosszú szemû, félig hántolt B rizs,
13. 1006 30 65 KN kódú hosszú szemû, forrázott, teljesen hántolt A rizs,
14. 1006 30 67 KN kódú hosszú szemû, forrázott, teljesen hántolt B rizs,
15. 1006 30 96 KN kódú hosszú szemû, teljesen hántolt A rizs,
16. 1006 30 98 KN kódú hosszú szemû, teljesen hántolt B rizs,
17. 1006 40 00 KN kódú törmelékrizs, kivéve, ha igazoltan nem hosszú szemû rizsbõl származik.
Az 1. §-ban meghatározott termék takarmányként történõ beléptetése, illetve szabad forgalomba bocsátása
2. §
(1) Ha az 1. §-ban meghatározott termék (a továbbiakban: termék) takarmányként kerül beléptetésre, illetve szabad forgalomba bocsátásra, és ezáltal rendelkezik a takarmányok harmadik országokból való behozataláról szóló 52/2005. (VI. 4.) FVM-PM együttes rendelet 1. számú mellékletének I. része szerinti behozatal ellenõrzési dokumentummal, akkor - a (2)-(5) bekezdésben foglalt kiegészítéssel - a beléptetés, illetve szabad forgalomba bocsátás során az egyes géntechnológiával módosított takarmányok behozataláról és forgalomba hozataláról szóló 31/2006. (IV. 29.) FVM-GKM-PM együttes rendelet 2-8., valamint 10. §-át kell megfelelõen alkalmazni azzal, hogy az "1. §-ban meghatározott termékek" helyett az e rendelet 1. §-ában meghatározott termékek, "Bt 10 kódjelû kukorica vonal" helyett LL 601 rizs szervezet, "Bt 10 kukorica" helyett LL 601 rizs értendõ.
(2) Az elsõ forgalomba hozatal elõtt a terméket tartalmazó valamennyi szállítmányból a vámterületre való beléptetést végzõ vámhivatal (a továbbiakban: határvámhivatal), illetve a szabad forgalomba bocsátást végzõ vámhivatal (a továbbiakban: vámhivatal) értesítése alapján a növényvédelmi hatóság mintát vesz, amelyet vizsgálat céljából átad a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenõrzõ állomás (a továbbiakban: állategészségügyi hatóság) részére. A állategészségügyi hatóság megvizsgálja, hogy a szállítmány tartalmaz-e géntechnológiával módosított LL 601 rizs szervezetet (a továbbiakban: LL 601 rizs). A hatósági mintavételt és vizsgálatot a termékekben a nem engedélyezett géntechnológiával módosított LL RICE 601-szervezetre vonatkozó szükségintézkedésekrõl szóló 2006/601/EK bizottsági határozat módosításáról szóló, 2006. november 6-i 2006/754/EK határozat (a továbbiakban: 2006/754/EK határozat) mellékletében szereplõ módszerekkel összhangban és legfeljebb 15 munkanapon belül kell elvégezni.
(3) A vizsgálatot végzõ állategészségügyi hatóság hivatalos kísérõokmányt állít ki, amely tanúsítja, hogy a szállítmányon elvégezték a hatósági mintavételt és vizsgálatot, és amelyben feltüntetik a vizsgálat eredményét.
(4) A terméket tartalmazó szállítmány (a továbbiakban: szállítmány) a (2) bekezdés szerinti vizsgálat elvégzéséig nem léptethetõ be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve nem bocsátható szabad forgalomba. A beléptetést, illetve szabad forgalomba bocsátást meg kell tagadni, ha a vizsgálat szerint a szállítmány LL 601 rizst tartalmaz.
(5) Amennyiben a szállítmány nem a Magyar Köztársaság államhatárán keresztül lép be az Európai Gazdasági Térség területére, de azt a Magyar Köztársaság területén bocsátják szabad forgalomba, a szállítmányért felelõs gazdasági szereplõnek vagy képviselõjének a vámhivatal részére kell bemutatnia a vizsgálati jegyzõkönyvet, továbbá a beléptetést végzõ tagállam illetékes hatósága által kiállított hivatalos kísérõokmányt, amely tanúsítja, hogy a szállítmányon elvégezték a hatósági mintavételt és vizsgálatot, és amelyben feltüntetik a vizsgálat eredményét. Ennek hiányában a szállítmány nem léptethetõ be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve nem bocsátható szabad forgalomba.
A termék élelmiszerként történõ beléptetése, illetve szabad forgalomba bocsátása
3. §
(1) Ha az 1. §-ban meghatározott termék élelmiszerként kerül beléptetésre, illetve szabad forgalomba bocsátásra, kizárólag akkor léptethetõ be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve bocsátható szabad forgalomba a Magyar Köztársaság területén, ha a szállítmányt LL 601 rizs eseti kimutatására alkalmas és hitelesített módszeren alapuló, akkreditált laboratórium által kibocsátott eredeti analitikai vizsgálati jegyzõkönyv kíséri, amely igazolja, hogy a termék nem tartalmaz LL 601 rizst.
(2) Amennyiben a termékek több részletben, megosztott szállítmányként kerülnek behozatalra, úgy a megosztott szállítmány minden egyes részéhez mellékelni kell az (1) bekezdés szerinti vizsgálati jegyzõkönyv hitelesített másolatát.
(3) Ha a szállítmány rendelkezik vizsgálati jegyzõkönyvvel, a szállítmányért felelõs gazdasági szereplõ vagy annak képviselõje a vizsgálati jegyzõkönyvet, illetve annak hitelesített másolatát (a továbbiakban együtt: vizsgálati jegyzõkönyv) bemutatja a határvámhivatalnak.
(4) Az elsõ forgalomba hozatal elõtt a terméket tartalmazó valamennyi szállítmányból a határvámhivatal, illetve vámhivatal értesítése alapján a növényvédelmi hatóság mintát vesz, amelyet vizsgálat céljából átad az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei (fõvárosi), illetve városi (fõvárosi kerületi) intézetei (a továbbiakban: közegészségügyi hatóság) részére. A közegészségügyi hatóság megvizsgálja, hogy a szállítmány tartalmaz-e LL 601 rizst. A hatósági mintavételt és vizsgálatot a termékekben a 2006/754/EK határozat mellékletében szereplõ módszerekkel összhangban és legfeljebb 15 munkanapon belül kell elvégezni.
(5) A vizsgálatot végzõ közegészségügyi hatóság hivatalos kísérõokmányt állít ki, amely tanúsítja, hogy a szállítmányon elvégezték a hatósági mintavételt és vizsgálatot, és amelyben feltüntetik a vizsgálat eredményét.
(6) A szállítmány a (4) bekezdés szerinti vizsgálat elvégzéséig nem léptethetõ be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve nem bocsátható szabad forgalomba. A beléptetést, illetve szabad forgalomba bocsátást meg kell tagadni, ha a vizsgálat szerint a szállítmány LL 601 rizst tartalmaz.
(7) Amennyiben a szállítmány nem a Magyar Köztársaság államhatárán keresztül lép be az Európai Gazdasági Térség területére, de azt a Magyar Köztársaság területén bocsátják szabad forgalomba, a szállítmányért felelõs gazdasági szereplõnek vagy képviselõjének a vámhivatal részére kell bemutatnia a vizsgálati jegyzõkönyvet, továbbá a beléptetést végzõ tagállam illetékes hatósága által kiállított hivatalos kísérõokmányt, amely tanúsítja, hogy a szállítmányon elvégezték a hatósági mintavételt és vizsgálatot, és amelyben feltüntetik a vizsgálat eredményét. Ennek hiányában a szállítmány nem léptethetõ be az Európai Gazdasági Térség vámterületére, illetve nem bocsátható szabad forgalomba.
Ellenõrzés
4. §
(1) A forgalomba hozatal során takarmány és élelmiszer esetében az állategészségügyi hatóság, valamint élelmiszer esetében a közegészségügyi hatóság szúrópróbaszerû ellenõrzés keretében vizsgálja, hogy a szabad forgalomba bocsátott termékek tartalmaznak-e LL 601 rizst.
(2) Az ellenõrzést végzõ személy feladata az általa vett minta azonosságának biztosítása, illetve annak a hatósági laboratóriumba történõ eljuttatása.
(3) Az ellenõrzést végzõ személy által vett mintát akkreditált laboratórium vizsgálja meg, az LL 601 rizs eseti kimutatására alkalmas és hitelesített módszerrel.
(4) Amennyiben az ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy az ellenõrzött termék LL 601 rizst tartalmaz, az állategészségügyi, illetve a közegészségügyi hatóság köteles haladéktalanul intézkedni a termék forgalomból történõ kivonásáról és a szükséges intézkedések megtételérõl.
5. §
A Vám- és Pénzügyõrség Országos Parancsnoksága és a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) megállapodást köt az e rendelet szerinti ellenõrzésekkel kapcsolatos együttmûködés rendjérõl.
Költségek viselése
6. §
(1) A 2. és 3. § alapján történõ, a szállítmány elsõ forgalomba hozatalához szükséges mintavételnek, tárolásnak, hivatalos kísérõokmány-kibocsátásnak, valamint a vonatkozó okmányok, jelentések kibocsátásának költségeit a szállítmányért felelõs gazdasági szereplõ vagy annak képviselõje viseli.
(2) A 2. és 3. § alapján történõ, a szállítmány elsõ forgalomba hozatalához szükséges vizsgálat külön jogszabály szerinti költségeit a szállítmányért felelõs gazdasági szereplõ vagy annak képviselõje viseli.
(3) A forgalomba hozatal során a szabályoknak nem megfelelõ szállítmányokkal kapcsolatos hatósági intézkedések valamennyi költségét a szállítmányért felelõs gazdasági szereplõ vagy annak képviselõje viseli.
Értesítési kötelezettség
7. §
(1) Ha az e rendelet szerinti ellenõrzés során megállapítást nyer, hogy a termék LL 601 rizst tartalmaz, az állategészségügyi, illetve a közegészségügyi hatóság haladéktalanul köteles értesíteni az illetékes géntechnológiai hatóságot és a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatalt. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó, az élelmiszerjog általános elveirõl és követelményeirõl, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. fejezete szerinti gyors vészjelzõ rendszeren keresztül haladéktalanul értesíti az Európai Bizottságot.
(2) A termékeken elvégzett ellenõrzések számáról és eredményérõl az állategészségügyi, illetve a közegészségügyi hatóság az illetékes géntechnológiai hatóságnak az e rendelet hatálybalépését követõ 30. napon, ezt követõen negyedéves gyakorisággal jelentést küld.
Záró rendelkezés
8. §
E rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
Az Európai Unió jogának való megfelelés
9. §
Ez a rendelet a következõ uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:
a) a rizstermékekben a nem engedélyezett géntechnológiával módosított LL RICE 601-szervezetre vonatkozó szükségintézkedésekrõl szóló, 2006. szeptember 5-i 2006/601/EK bizottsági határozat,
b) a rizstermékekben a nem engedélyezett géntechnológiával módosított LL RICE 601-szervezetre vonatkozó szükségintézkedésekrõl szóló 2006/601/EK bizottsági határozat módosításáról szóló, 2006. november 6-i 2006/754/EK határozat.
--------------------------------------------------------------------------------
Indoklás
az egyes rizstermékek behozataláról és forgalomba hozataláról szóló FVM-GKM-EÜM-SZMM-PM együttes rendelet-tervezet szakmapolitikai egyeztetéshez
A döntési javaslat fõ tartalmi elemei
A rendelet-tervezet a rizstermékekben a nem engedélyezett géntechnológiával módosított LL RICE 601-szervezetre vonatkozó szükségintézkedésekrõl szóló, 2006. szeptember 5-i 2006/601/EK bizottsági határozat (a továbbiakban: 2006/601/EK határozat), valamint a rizstermékekben a nem engedélyezett géntechnológiával módosított LL RICE 601-szervezetre vonatkozó szükségintézkedésekrõl szóló 2006/601/EK bizottsági határozat módosításáról szóló, 2006. november 6-i 2006/754/EK határozat (a továbbiakban: 2006/754/EK határozat) magyar jogrendbe ültetését szolgálja.
A rendelet-tervezet az Amerikai Egyesült Államokból érkezõ, a közösségi határozatokban meghatározott rizstermékek takarmányként, illetve élelmiszerként történõ beléptetése, valamint szabad forgalomba bocsátása esetén határoz meg elõírásokat. Takarmány és élelmiszer esetében a tervezet külön-külön fekteti le a részletszabályokat, amelyeket a mintavétel és a vizsgálat során alkalmazni kell, valamint kijelöli az ellenõrzésben részt vevõ hatóságokat, ellenõrzést végzõ laboratóriumokat.
A közösségi határozatokban meghatározott rizstermékek esetében analitikai bizonylatnak kell megerõsítenie, hogy a termék nem tartalmaz az Európai Unióban nem engedélyezett géntechnológiával módosított LL 601 rizs szervezetet (a továbbiakban: LL 601 rizs). A felsorolt termékek elsõ forgalomba hozatala elõtt a tagállam illetékes hatóságának minden esetben mintát kell vennie és hatósági ellenõrzést kell elvégeznie. A tervezet a piacon lévõ termékek esetében szúrópróbaszerû ellenõrzést ír elõ.
A tervezet a közösségi határozatokkal összhangban a vizsgálati költségek viselése tekintetében a szállítmányért felelõs gazdasági szereplõt vagy annak képviselõjét nevesíti. A rendelet az ellenõrzés során pozitív eredményt mutató tételek esetében a hatóság számára az Európai Bizottság felé történõ értesítési kötelezettséget ír elõ.
A kezdeményezésnek a kormányprogramhoz és a 100 lépés programhoz való viszonya
A rendelet-tervezet nincs közvetlen kapcsolatban a kormányprogrammal és a 100 lépés programmal.
A kezdeményezés indokai
2006. augusztus 18-án az Amerikai Egyesült Államok hatóságai arról tájékoztatták a Bizottságot, hogy a közösségi forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkezõ LL 601 rizzsel szennyezett rizstermékeket találtak az amerikai piacon a 2005-ös termésbõl származó, kereskedelemre szánt hosszú szemû rizsbõl vett mintákban. A termékek szennyezettségét a LL 601 rizst kifejlesztõ Bayer Crop Science vállalat az Amerikai Egyesült Államok hatóságainak 2006. július 31-én jelentette. Az amerikai hatóságai késõbb arról tájékoztatták az Európai Bizottságot, hogy még nem tudható, milyen mértékû szennyezettség keletkezett az ellátási láncban, és hogy az Európai Unióba irányuló kivitel lehetséges szennyezettségérõl az adott pillanatban nem szolgálhatnak információval. Ezenkívül a hatóságok tájékoztatták az Európai Bizottságot, hogy e termékeknek az Amerikai Egyesült Államokban való forgalomba hozatalát sem engedélyezték.
Az Európai Bizottság 2006/601/EK határozata a szükséges intézkedésekrõl 2006. szeptember 5-én került kihirdetésre. A határozat célja, hogy a tagállamok a szennyezett termékek lehetséges behozatalával kapcsolatban meghozandó intézkedésekre átfogó és közös megközelítést alkalmazzanak, mivel el kell kerülni, hogy a helyzetet az egyes tagállamok különbözõképpen kezeljék.
A tagállamok által elvégzett ellenõrzések arról tanúskodtak, hogy néhány szállítmányban - annak ellenére, hogy azokat a 2006/601/EK határozatban elõírt módon eredeti analitikai bizonylat kísérte - jelen volt az LL 601 rizs. E körülmények között annak biztosítása érdekében, hogy ne kerüljön forgalomba szennyezett termék, az Európai Bizottság 2006. november 6-án a 2006/754/EK határozattal módosította a 2006/601/EK határozatot oly módon, hogy az elsõ forgalomba hozatalt megelõzõen az Egyesült Államokból származó meghatározott termékek valamennyi szállítmányára nézve elõírta a hatósági mintavételt és vizsgálatot.
A mintavételi módszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a reprezentatív és összehasonlítható eredmények elérésében, ezért a 2006/754/EK határozat közös protokollt tartalmaz a mintavétel és a vizsgálat tekintetében.
Ha az élelmiszerekbõl és takarmányokból az LL 601 rizs - még ha csak minimális mértékben is - kimutatható, az adott termék illegális terméknek tekintendõ.
Az Európai Bizottság európai szinten fokozott óvatosságra szólította fel az ipar szereplõit és felhívta a figyelmüket az általuk elõállított termékek biztonságával kapcsolatos, minden tagállamra kiterjedõ fokozott felelõsségükre.
Fentiekre figyelemmel nemzeti szinten prioritásként fogalmazódott meg és szükséges, hogy az Amerikai Egyesült Államokból származó, esetlegesen nem engedélyezett LL 601 rizst tartalmazó termékek ne léphessenek be Magyarország piacára, illetve ne legyenek forgalmazhatók az élelmiszer- és takarmányláncban mindaddig, amíg a szennyezõdés-mentességet hatósági vizsgálat nem igazolja. Szükséges továbbá az Amerikai Egyesült Államokból származó, a szükségintézkedés bevezetését megelõzõ idõszakban importált, tárolás alatt lévõ rizskészletek hivatalos ellenõrzése.
Várható gazdasági, szakmai, társadalmi és költségvetési kihatások
A rendelet hatályba lépésével a gazdaság szereplõi számára várhatóan többletköltséget jelent a jelenleg készleten lévõ Amerikai Egyesült Államokból származó kijelölt tételek ellenõrzõ vizsgálata. A termékek ellenõrzésére jogosult hatóságok - jelen esetben a növényvédelmi, az állategészségügyi, valamint a közegészségügyi hatóság - részére jelentõs többletköltséget jelent az ellenõrzõ vizsgálatok elvégzése, amelyet költségvetési forrásból szükséges biztosítani.
5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon
Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...
Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell
Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...
A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása
A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...
Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...
Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez
A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....
A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor
Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...
Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...
Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel
A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...
Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint
A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...
Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre
Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...
Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás
Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...
Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén
A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...