Zöld dióból egészséges és finom lekvár - ismerd meg Te is, tudj meg mindent készítéséről, jótékony hatásairól

Zöld dió lekvár saját kezűleg

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Szuper finom és egészséges zöld dió lekvár

Zöld dió lekvár elkészítése

Hozzávalók

1 kg zöld dió, víz, 2-3 db alma, 2 db bio citrom kifacsart leve és lereszelt héja, 1 teáskanál citromsav, 1 vaníliarúd kikapart belseje vagy vaníliás cukor, ½ kg cukor, ízlés szerint (használhatunk ugyanennyi mennyiségű nyírfa vagy datolyacukrot is), egész fahéj, egész szegfűszeg.

Elkészítés

A leszedett diót mossuk meg jó alaposan, vágjuk le a végeit, ezután pedig szurkáljuk meg több helyen villával. Ha ezekkel megvagyunk, akkor helyezzük a diókat befőttes üvegbe, majd öntsük fel vízzel. Hagyjuk 9-12 napig állni, ez az idő alatt legalább egyszer cseréljük le a vizet, mivel a sokáig tartó áztatástól keserű lesz a dió íze, ráadásul meg is barnul és elveszti az ízét. Miután letelt a 9-12 nap, vegyük ki a vízből a diókat, vágjuk össze és tegyük fel főzni, adjuk hozzá a fahéjat és a szegfűszeget.

A fűszereket jobb, ha egy vászonzacskóban helyezzük bele a vízbe, mivel könnyebben szedjük majd ki belőle. Miután a dió megpuhult teljesen, vegyük ki a fűszereket, majd pépesítsük az egészet botmixerrel. Egy másik edénybe tegyünk fel vizet melegíteni, adjuk hozzá a cukrot, a citromsavat, a citromhéjat és a citromlevet, majd folyamatosan kevergessük addig, amíg be nem sűrűsödik.

Ha ezzel megvagyunk, akkor adjuk hozzá a kockára vágott almákat és a vaníliarúd kikapart belsejét, majd főzzük egészen addig, amíg meg nem puhul az alma. Ezután adjuk hozzá a dióhoz és forraljuk az egészet 15-20 percig, ha elkészültünk, akkor forrón öntsük befőttes üvegekbe, zárjuk le alaposan, majd fejjel lefelé helyezzük száraz dunsztba, és hagyjuk kihűlni.

hirdetes

A zöld dió elég magas C-vitamin, illetve vastartalommal bír, többek között máj-, gyomor-, illetve vértisztító hatású, gyomorerősítő, kiváló fertőtlenítés céljára, és segít a vérszegénység, és a levertség ellen is. Gyógynövényként a zöld burkot sőt magát a termést is használják, gyógyteát azonban a levélből készítünk. A dió termésében számos vitamin és ásványi só található: magnézium, foszfor, vas, kálcium, cink, B9, B6, E és A vitamin.

Két darab ötliteres üvegbe való dió beszerzésével kezdődik a procedúra. A diókat villával szurkálom meg, majd hideg vízzel csordultig töltöm az üvegeket. Két héten keresztül minden nap egyszer kiöntöm a vizet belőlük, majd újratöltöm azokat, s hűvös helyen pihentetem.

                                                   

A 15. napon a két darab ötliteres üvegben lévő diót nagy lábosba teszem és egy deciliter 10 százalékos ecetet, valamint annyi vizet öntök hozzá, hogy ellepje a gyümölcsöt. Felforralom, majd a levet leöntöm róla. A dióm megpuhul és fekete lesz.

                                                   

Ezt követően újra annyi vizet öntök hozzá, hogy ellepje, hozzáadok 1 kg cukrot, 1 kis darab fahéj rudat, 8-10 darab szegfűszeget, 1 teáskanál citromsavat és – kevergetve – újra felforralom, majd 24 órán át pihenni hagyom. Másnap és harmadnap (!) forralást megismétlem. Ekkor kiszedem a diót, 720 ml-es üvegekbe rakom, üvegenként ráöntök egy stampedli – bármilyen – rumot, majd a forró lével csordultig töltöm.

Végezetül következik a palackozás. Tartósítószert nem teszek bele: úgy zárom le, hogy két réteg fólia közé késhegynyi nátrium-benzoátot teszek, majd ezt az üveg szájára húzom, s erre tekerem rá a fedelet. Így mehet a száraz dunsztba. Ez a befőtt szerintem maga a csoda! Időigényes munka, de megéri!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

aszály

hőséggel párosuló tartós szárazság a növényi tenyészidő alatt. Lehet talaj-a. és... Tovább

bükköny (Vicia)

a pillangósok családjába tartozó nemzetség; több mint 40 faja közül nálunk négyet vontak... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem