A zöld diónak számos jótékony hatása van, amit sokan nem is tudnak. Éppen ezért most bemutatom nektek egy kicsit ezt a növényt, majd megosztok veletek egy nagyon szuper receptet, amit bárki elkészíthet otthon. Épp aktuális, bátran ajánlom mindenkinek!
Röviden a zöld dióról, hatásairól, felhasználásáról
A zöld diót rengeteg országban tartják számon, mint a legmagasabb minőségű dió, rendkívül egészséges, sok helyen használják étel kiegészítőként is. A diófa Hazánkban az egyik legősibb növénynek számít, már honfoglaló őseink is fogyasztották termését, éppen ezért a hasznosítása is több évszázados múltba nyúlik vissza. Zöld diónak a még ki nem fejlődött, fiatal zöld termést nevezzük, csak akkor fogyaszthatjuk, ha belül puha. A zöld diót elsősorban nem egészségügyi okokból gyűjtik, de azért nem mellékes jótékony hatása sem.
Mikor kell szedni a zöld diót?
A nagy öregek azt mondják, hogy a legjobb időpont a virágba borulástól számított negyvenedik nap, a néphagyomány szerint egész pontosan június 24.-e, nem sok idő, összesen 7-10 nap áll a rendelkezésünkre addig, amíg elkezdődik a csonthéjasodás. Akkor a legjobb a zöld dió, hogyha át tudunk szúrni rajta egy fogpiszkálót, viszont a termések már megfelelő méretűek. És akkor most jöjjenek a receptek!
Zöld dió befőtt tartósítószer nélkül
Két darab ötliteres üvegbe való dió beszerzésével kezdődik a procedúra. A diókat villával szurkálom meg, majd hideg vízzel csordultig töltöm az üvegeket. Két héten keresztül minden nap egyszer kiöntöm a vizet belőlük, majd újratöltöm azokat, s hűvös helyen pihentetem. A 15. napon a két darab ötliteres üvegben lévő diót nagy lábosba teszem és egy deciliter 10 százalékos ecetet, valamint annyi vizet öntök hozzá, hogy ellepje a gyümölcsöt. Felforralom, majd a levet leöntöm róla. A dióm megpuhul és fekete lesz.
Ezt követően újra annyi vizet öntök hozzá, hogy ellepje, hozzáadok 1 kg cukrot, 1 kis darab fahéj rudat, 8-10 darab szegfűszeget, 1 teáskanál citromsavat és – kevergetve – újra felforralom, majd 24 órán át pihenni hagyom. Másnap és harmadnap (!) forralást megismétlem. Ekkor kiszedem a diót, 720 ml-es üvegekbe rakom, üvegenként ráöntök egy stampedli – bármilyen – rumot, majd a forró lével csordultig töltöm.
Végezetül következik a palackozás. Tartósítószert nem teszek bele: úgy zárom le, hogy két réteg fólia közé késhegynyi nátrium-benzoátot teszek, majd ezt az üveg szájára húzom, és erre tekerem rá a fedelet. Így mehet a száraz dunsztba. Ez a befőtt szerintem maga a csoda! Időigényes munka, de megéri! A következő oldalon megmutatom a zöld dió lekvár receptjét is!