A zöld vándorpoloska életmódja
Trópusokon, mediterrán éghajlaton évente 4 generációja fejlődik ki. Bár a meleghez szokott, ma már nálunk és tőlünk északabbra is megél, de ezeken a területeken csak két generáció fejlődik, a harmadik valamelyik lárva alakban elpusztul. A kifejlett egyedek mozgásképesek egészen 7 °C-ig, csak 1 fokon dermednek meg. Ősszel a felnőtt példányok meleg helyet keresnek, elbújnak különböző repedésekben, de lakásokba is berepülnek, így képesek áttelelni.
Jelenlétét a fák alatt megfigyelhető, nagy cseppekben ürülő mézharmat, a leveleken, zöldségeken szúrásainak, emésztőnedveinek nyoma jelzi. A felnőtt példányok ügyesen álcázzák magukat a zöld leveleken, de a különféle színű és mintázatú lárvák könnyen észrevehetők.
A zöld vándorpoloska szaporodása
A nőstény élete során egyszer vagy kétszer 30-130 darab tojást rak zöldség- vagy gyomnövények, illetve fák leveleinek fonákjára, a fehér vagy sárga színű tojásokat szorosan egymás mellé tapasztja. Nyáron öt nap múltán, kora tavasszal és ősszel két-három hét múlva kelnek ki a sárga, áttetsző lábú lárvák a hordó alakú tojásokból, azok lapos fedelét kipattintva. Másfél óra alatt kikel az összes lárva és három napig az üres tojások körül együtt maradnak, ez alatt az idő alatt még nem táplálkoznak.
A lárvák ötször vedlenek, a második állapot 5 napig, a többi 7-7 napig tart, az utolsó vedlés, a metamorfózis 1 nap alatt megtörténik. Teljes élettartama 65-70 nap. A tél közeledtével a felnőtt egyedek menedéket keresnek különböző repedésekben, ha túlélik a hideget, március-áprilisban előbújnak, táplálkozni kezdenek és új nemzedéket hoznak létre.
A zöld vándorpoloskák táplálkozása és kártétele
Növények nedvével táplálkozik, elsősorban a zöldségeket kedveli, de gyomnövényekre és kőris-, hárs-, szivarfákra is rátelepszik. Szúró-szívó szájszervével megszúrja a növény levelét, szárát vagy gyümölcsét és belefecskendezi emésztőnedvét, majd később visszatér és a folyóssá vált tartalmat kiszívja. Zöldségnövényekben tetemes kárt tud okozni, a megtámadott növény a szúrások nyomán megbarnul, majd megrohad, végül elszárad.
Különösen nagy kárt tesz a paradicsomban, uborkában, zöldbabban, de megtámadja a szőlőt, az epret, szedret is. Nemcsak szúrásaival okoz kárt, de bűzmirigyeinek és emésztőnedvének váladékával, valamint ürülékével beszennyezi, így élvezhetetlenné teszi a zöldségeket.
Forrás: Wikipédia