Bizonyám, régebben még nem is nagyon lehetett találkozni a mostanra elképesztő módon elszaporodó ázsiai márványospoloskával, sokkal inkább láthattuk a kertekben a zöld vándorpoloskát. Emlékeztek még? Most ezt a rovart mutatjuk be nektek!
A zöld vándorpoloska és a büdös málna esete
A zöld vándorpoloskával én többnyire a málna szüretelésének idején találkoztam, legjobban ezt a növényt szerette. Biztosan ti is emlékeztek még arra az érzésre, amikor leszedtétek az isteni finomnak tűnő málnaszemet a bokorról, amikor pedig bekaptátok, megéreztétek a poloska ízét és szagát. Sose felejtem el, de hozzátartozik, hogy akkoriban még nem undorodtam annyira a poloskáktól, mint most.
Persze, régebben sokkal kevesebben voltak, ma már itt vannak nekünk az ázsiai márványospoloskák, akiktől alig tudunk szabadulni. Korábbi cikkemben rengeteg mindent elmondtam róluk és írtam a poloskák elleni védekezésről is, ha lemaradtatok volna róla, kattintsatok ide és olvassátok el bátran!
A zöld vándorpoloskák jellemzői
A zöld vándorpoloska (Nezara viridula) a címeres poloskák családjába tartozó, növényi nedvekkel táplálkozó inváziós rovarfaj. Magyarországon elsőként 2002-ben figyelték meg, azóta pedig nagyon elterjedt és jelentős károkat okozott a szántóföldi-, valamint a kertészeti kultúrákban. A zöld vándorpoloska már több mint kétszázötven éve ismert faj, leginkább a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeke terjedt el.
Feltételezések szerint Etiópiából származik, ahonnan a zöldségek és gyümölcsök kereskedelme folytán, illetve az éghajlatváltozás eredményeképpen terjedt el világszerte. Elszaporodásának kedvez egyre melegedő éghajlatunk. Jelenleg nem ismert, hogy lenne természetes ellensége, vész esetén ugyanis bűzmirigyeiből erős szagú, kellemetlen illatanyagokat választ ki, így a rovarevő ragadozók elkerülik. 2005-2006-ban Budatétényben és Budán, 2007 júliusának végén Budapesten a Múzeumkertben jelent meg tömegesen.
A zöld vándorpoloska megjelenése
A kifejlett rovar kb. 1 cm hosszú, pajzsformájú testének színe világoszöld, a tor felső részén 5 pont látható, a két szélső fekete, a közbülsők fehérek. Testét kitinből álló kutikula (külső váz) borítja. Mivel a kutikula nem tágulékony, ezért 7 szakaszból álló fejlődése folyamán rendszeresen vedlik. Véredényrendszerében a vér és nyirok keverékét (hemolimfa) csőszív keringeti. A légcserét speciális légcső-rendszer végzi, melynek nyílásai a potroh oldalán vannak. Teste három szelvénycsoportra tagolódik: fej (caput), tor (thorax) és potroh (abdomen).
Forrás: Wikipédia