Ismerd meg a zero waste életmód alapjait

Zero Waste Challenge – Így élj te is hulladékmentesen!

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
hirdetes
A zero waste alapjait mutatom meg nektek

Főzz okosabban

A bolti hozzávalókat eldobható csomagolásban árulják, ami persze a kényelem része. Ha hajlandó vagy nélkülözni néhányat ezek közül, akkor is rengeteg fogást elkészíthetsz olyan alapanyagokból, amik kevésbé veszteséges csomagolásokban kaphatók. Egy másik megoldás házilag megtermelni kedvenceidet! Továbbá próbálj meg visszavenni az előre elkészített és félkész fogásokból, és főzz magadra – így nem csak egészségesebben táplálkozhatsz, de rengeteg csomagolástól is megszabadulhatsz.

Vásárolj használt holmikat

Ha szeretnél vásárolni valamit, ne kezdj el rögtön a webáruházakban vagy a legközelebbi üzletekben nézelődni. Először is böngészd át a közeli csere-bere, adok-veszek és egyéb hasonló jellegű Facebook csoportokat, hogy nem-e árul valaki olyasmit, amire szükséged van. Ezzel nem csak pénzt takaríthatsz meg, hanem azt is megelőzheted, hogy egy használatlan termék a kukában landoljon valahol.

Válts digitális alternatívákra

Temérdek papírt spórolhatsz meg azzal, hogy jegyzeteidet digitális formában tárolod egy erre alkalmas eszközön. Például nem egy platformfüggetlen, felhőalapú alkalmazás létezik, amelyekkel bárhol, bármilyen eszközről elérheted jegyzeteidet ahelyett, hogy elkallódó, idővel a kukában landoló papírfecnikre irkálnál le mindent. Egy másik megoldás e-könyveket vásárolni hagyományos könyvek helyett. Persze az igazi könyveknek megvan a maguk hangulata, de legyártásukhoz temérdek papírra van szükség (és általában lényegesen többe is kerülnek, mint egy e-könyv, amit könnyebben is magaddal vihetsz).

hirdetes

Használd azt, amid van

Fontos, hogy mindenedet maximálisan kihasználd. Például sokan vannak, akik rendszeresen cserélgetik konyhai berendezéseiket, hogy mindig a legújabbat használhassák belőlük. Ez nem csak rengeteg pénzt nyel el, hanem gyakran teljesen felesleges is. Ha van egy jól működő konyhai eszközöd, akkor jó eséllyel semmi értelme nincs lecserélni. Az igán jó minőségű eszközök és berendezések hosszú évekig jól szolgálhatják háztartásodat, ha vigyázol rájuk!

Ha valami elromlik, próbáld megjavítani

Számos olyan eszköz van egy háztartásban, ami akár házilag is megjavítható, ha elromlik, mégis a legtöbben ezt ürügyként használják arra, hogy valami újat vegyenek régi berendezésük helyett. Mielőtt azonban valamit lomtalanítanál vagy szimplán a kukába hajítanál, nézd meg, hogy nem-e tudod megjavítani ahelyett, hogy pénzt adnál ki egy új darabra belőle.

Vigyázz dolgaidra

Ha azt szeretnéd, hogy szerszámaid, eszközeid, berendezéseid, ruháid és minden másod sokáig tartson, akkor igyekezz minél tovább megőrizni épségüket. Olvasd el a mellékelten kapott használati utasításokat és kerüld azokat a dolgokat, amikkel kárt tehetnél bennük. A különböző gépek például rendszeres karbantartást igényelhetnek, amikre megéri rászánni az időt, mert így súlyos kiadásoktól és akár balesetektől mentheted meg magadat és családtagjaidat.

Komposztálj

Háztartásodban bizonyára időnként összegyűlik némi maradék, ami általában a szemétben végzi. Ha legközelebb ki akarsz dobni valamit, akkor gondolkodj el rajta, hogy nem-e tudnád inkább komposztálni azt. Ez különösen igaz az olyan élelmiszerhulladékokra, mint a gyümölcshéjak, a zöldségek ehetetlen részei, a tojáshéjak, stb. Ha van egy kerted, és szeretnél kedveskedni egy kicsit az ott termő növényeknek, akkor a komposztálás az egyik legjobb megoldás erre, ráadásul temérdek hulladékot hasznosíthatsz újra vele!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Góré (Mv 442)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzása közepesen korai. A címer oldalágainak állása... Tovább

Mezõgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont

Kutatóintézet A Kutatóközpontot (MBK) 1989-ben alapította a Földmûvelésügyi Minisztérium... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek