Tudd, hogy miért csinálod
Van egy konkrét okod arra, hogy miért szeretnél átállni a hulladékmentes életmódra? Ha nincs, akkor mindenképpen találnod kell egyet. Csak azért életmódot váltani, mert valami „divatos” sosem jó ötlet, különösen, ha ilyen drasztikus változtatásokról van szó. Az egyik leggyakoribb ok, hogy az emberek szeretnék csökkenteni azt az így is mérhetetlen mennyiségű szemetet, amivel a bolygót szennyezzük.
Takarékosság
Sokan szeretnének takarékosabban élni, és a zero waste-tel nagyon okosan lehet gazdálkodni, ha elég kreatív az ember. Persze ha csak a spórolás miatt választod a hulladékmentességet, akkor azzal már automatikusan segítesz a környezetnek is. A lényeg, hogy legyen egy konkrét célod, egy konkrét ok, amit kitűzhetsz magad elé, és ami törekvéseid üzemanyagaként szolgál majd.
Valami, ami mindig a szemed előtt lebeg majd, amikor erős a kísértés, hogy a kényelmet válaszd az okosabb döntés helyett. Ami erőt ad, hogy ebédszünetben ne a szemközti gyorsétterembe ugorj be, hanem az otthonról hozott élelmiszereket válaszd. Ha nincs valami, ami hajt, akkor előbb-utóbb lelassulsz és lerobbansz majd. Mindig tartsd észben célodat, mert meglepően sokszor kell majd kapaszkodóként használnod!
Mérd fel hulladékhelyzetedet
Ahhoz, hogy tudd, milyen változtatásokra van szükséged, először is tudnod kell, hogy jelenleg mennyi szemetet termelsz. Ez nem egyszerű feladat, mert a legtöbb ember nem igazán figyel oda rá, hogy mekkora mennyiségű hulladékért is felel valójában. Ennek a lépésnek nem az a célja, hogy bűntudatot kelts önmagadban, hanem az, hogy tisztában légy hulladékhelyzeteddel.
Ráadásul ez egy jó alkalom arra, hogy felmérd, mely területeken termeled a legtöbb szemetet. Figyeld meg, hogy mennyi szemét származik a konyhából, a fürdőszobából és más helyekről. E mellett a hulladékok jellegét is tartsd szem előtt: például lehet, hogy sok szépségápolási terméket vásárolsz, vagy tele van a hűtőd gyorsételekkel. Légy alapos – ha sikerült azonosítanod otthonod problémásabb részeit, kezdd el a változtatásokat azon a részen, ahol a legtöbb szemét termelődik, és onnan haladj a kevésbé kritikus területek irányába.
Légy takarékos
Ügyelj rá, hogy az átállás során ne kezdj meggondolatlan pazarlásba. Az előző pontban felmérted a hulladékhelyzetedet és talán el is gondolkodtál azon, hogy mi mindent kellene kidobni, csak mert nem lehet újrahasználni őket. Gondolkodj – ez nem csak pénzkidobás, hanem ellentmond a hulladékmentes életmód alapjainak is. Ha még vannak olyan termékeid, amiket még felhasználhatnál, ne dobd ki őket. Ehelyett várd meg, míg teljesen elfogynak/kiürülnek, és csak az után cseréld le őket egy hulladékmentes alternatívára. Idővel aztán fokozatosan elfogyogatnak majd veszteséges termékeid, és egyre többet cserélhetsz le valami olyanra, amik kevesebb, vagy semennyi hulladékot nem termelnek.