A zeolit felhasználási módjai
1. A házi állatok által „hátrahagyott” szagok ellen
Akármennyire is szeretjük kedvenceinket, lehetetlen hozzászokni azokhoz a kellemetlen szagokhoz, amiket maguk után hagynak, miután elvégezték a dolgukat. Az egyik ilyen fő szagforrás a macskaalom, amit a legtöbben kétkezi légfrissítős befújással próbálnak „hatástalanítani”, holott létezik egy sokkal természetesebb és hatékonyabb alternatíva is. Elég csak egy tálka zeolitot helyezni a szagforrás közelébe, és hagyni, hogy a fehér ásványok tegyék a dolgukat. Ez a módszer hatékony azokban az otthonokban is, ahol a kutyák még nem igazán tanulták meg, hogy hol végezzék a dolgukat.
2. Szagos kukák ellen
Ha kénytelen vagy az ételmaradékot a kukába dobni, akkor hamar kellemetlen szagok kezdhetnek el terjengeni a konyhában. A trükk: helyezz néhány zeolitot a kukába, majd béleld ki azt egy új, üres zsákkal. A zeolitok segítenek majd felfogni a szagokat és a párát, ami a kukákból árad.
3. Cigarettafüst
Dohányzó személyként téged talán nem zavar, de a vendégek nem szívesen helyezik magukat kényelembe egy olyan kanapén, ami füstszagot áraszt magából. Elképzelhető az is, hogy csak átmenetileg tartózkodsz egy dohányzó lakásban, és szeretnéd eltüntetni a cigarettaszagot a szobádból. Habár egy alapos tisztítást nem helyettesíthetnek, a zeolitok igen hasznosnak bizonyulhatnak a szagok ellen. Nincs más dolgod mint egy tálkában kihelyezni néhányat a kérdéses szobába, és máris elbúcsúzhatsz a füstszagtól!
4. Dohos szagok
Az egész évben pihenő karácsonyi díszek, a penész, az elfeledett ruhásdobozok, a tavaly félbehagyott barkács projektek – tehát összességében a padlás szaga – különösen erőssé válhat egy-egy ritkán nyitogatott szekrényben, a garázsban, vagy bármilyen más helységben. Az erős dohos szagtól nehéz teljesen megszabadulni, de a zeolitok sokat segíthetnek ebben. Többek között a szoba páratartalmát is csökkentik, ami megakadályozza a penész kialakulását.
5. Szagos cipők
Minden cipő szagos egy kicsit – ez elkerülhetetlen, ha az ember naponta 8-10 órát eltölt benne. Néha azonban már olyan veszedelmessé válik a helyzet, hogy cselekedni kell. Helyezz el néhány zeolitot a cipős szekrényben, vagy az előszobában. Egy másik megoldás keresni egy kis szellős zsákot, megtölteni zeolitokkal, és a cipőbe (vagy cipőkbe) helyezni azt.
6. Tartósabb gyümölcsök
Ha rendszeresen megromlanak az asztalon tartott gyümölcsök, mielőtt még meg tudnád enni őket, akkor rakj néhány zeolitot közéjük. Ezek az ügyes kis ásványok felszívják azokat a gázokat, amik felgyorsítják a gyümölcsök érését (és rothadását), ezért azok jóval tovább maradnak majd frissek. Habár a zeolitok természetes ásványok, érdemes minden esetben lemosni a gyümölcsöket, ha közéjük tettél néhányat.
A zeolitok felhasználása újra és újra
Ha vigyázol rájuk, akkor lényegében bármennyiszer újrahasználhatod zeolitjaidat. Attól függően, hogy milyen sok időt töltött párás, szagos környezetben, több, vagy kevesebb „újratöltést” igényel majd. Enyhébb szagok esetén akár három hónapig is használhatod őket egyhuzamban, mielőtt töltésre lenne szükségük. Ha egy idő után nem érzed, hogy hatékonyak lennének, akkor tudod, hogy újra kell tölteni őket. Ehhez nincs más dolgod, mint néhány napra kihelyezni őket egy tálcán a napfényre, ahol kieresztik magukból az összegyűjtött szagokat és gázokat. Igyekezz minél több közvetlen napfényt biztosítani nekik! Egy pár nap után újra felhasználhatod őket a szagok hatástanalítására!