Habár a zeolitok felhasználásának tudományos háttere is van (erre mindjárt ki is térünk), először röviden foglaljuk össze, hogy mikről is van szó. A zeolitok (leegyszerűsítve) olyan ásványok, amiket tisztítási célokra, kellemetlen szagok eltüntetésére, és kéretlen nedvesség felitatására használhatsz a ház körül. Tény, hogy a köveket általában a kültérben szokás tartani, de a zeolitoknak a négy fal között is megvan a helyük.
Hogy miért? Főleg szaghatástalanító hatásuk miatt hasznosak, ugyanis a bolti készítményekkel ellentétben (amelyek általában csak elfedik a szagokat valami erősebb illattal) a zeolitok teljesen természetes, és méreganyagoktól mentes megoldást kínálnak az ilyen jellegű problémákra. Mindez annak köszönhető, hogy képesek elszívni a levegőből a kellemetlen szagokat. Ha mindez nem lenne elég, a zeolitokról érdemes tudni, hogy többször is felhasználhatók, ezért ha egyszer sikerül beszerezned néhányat, akkor lényegében nem is kell többet a beszerzésükkel foglalkoznod.
De mitől olyan hatékonyak a zeolitok?
Következzék akkor a beígért tudományos magyarázat. A zeolitok mikropórusos alumoszilikát ásványok, amelyek több háztartási készítményben is megtalálhatók (például a macskaalmokban és a mosószerekben). A zeolitok háromdimenziós kristályszerkezettel rendelkeznek, amik oxigénből, szilíciumból, alumíniumból és alkáli fémekből állnak össze. Ezek a természetben is előforduló ásványok akkor jönnek létre, amikor a vulkanikus kőzetek és a hamu reakcióba lép a lúgos talajvízzel.
Úgynevezett „molekulaszűrőkként” tartják számon őket. A zeolitokban található apró lyukak lehetővé teszik, hogy a kisebb ásványok áthaladjanak rajtuk, a nagyobb molekulákat pedig magukba szívják. Éppen ezért mesterséges módszerekkel is gyártják víztisztítási, illetve nukleáris, radioaktív hulladékok kezelésére is szokás alkalmazni őket. 1756 óta Axel Fredrik Cronstedt, egy svéd mineralógus (ásványtudós) jóvoltából hívjuk őket zeolitoknak. Cronstedt felfedezte, hogy ha a sztilbit nevű ásványt hirtelen felhevítik, akkor gőzt kezd kibocsátani magából. A hőmérséklet változásával az ásvány gőz formájában eresztette ki magából a beszívott vizet.
Miért jó zeolitokat tartani otthon?
Most már tehát tudjuk, hogy a zeolitok nem egyszerű kövek, hanem nedvszívó tulajdonságokkal rendelkező ásványok. A következő oldalon összegyűjtöttem, hogy mi mindenre használhatók a ház körül, lapozz egyet, és próbáld ki!