Sokan egy bolti szusis dobozban találkoznak először a wasabival (Eutrema japonicum), és néhányaknak annyira megtetszik az íze, hogy utána is járnak, hogy hogyan termeszthetik meg maguknak is kertjükben. Az igazság az, hogy a legtöbb helyen a szusi mellé nem valódi wasabit adnak, hanem egy mustárból, tormából és zöld ételszínezékből kevert masszát. Az igazi, friss wasabinak hasonló, mégis más íze van. A wasabi azonban nem csak erősségéről hírhedt, hanem arról is, hogy csak bizonyos körülmények között hajlandó megteremni (és még így is éveket kell várni rá). Ez a japán haszonnövény a természetben általában folyók mentén fordul elő, ahol rengeteg vizet és árnyékot kap. Ezt kell tehát megadnod neki kertedben is. Ha nem riadsz vissza egy kis kihívástól, akkor íme minden, amit egy kertésznek a wasabi termesztéséről tudnia kell!
A wasabi fajtái
A wasabi a káposztafélék családjának tagja, ezért többek között a brokkoli, a káposzta és a mustár rokona is. A wasabi termése (amelyet fel szokás használni) a föld alatt található gyöktörzse, más néven rizómája. Ez a rizóma általában 15-30 cm hosszúra, és 5-10 cm vastagra nő meg. Legtöbb fajtája terjeszkedő habitusú, habár vannak olyanok is, amelyek egyenesen, felfelé növesztik levélzetüket. Íme néhány, amiket érdemes kipróbálni otthoni termesztésre.
Mazuma – A Mazuma wasabikat csak a türelmesebb kertészeknek javasoljuk, ugyanis akár 3 évbe (36 hónapba) is beletelhet, mire szüretelhetővé érnek. A Mazuma tavasszal csinos, fehér, ehető virágokat hoz, és – sok másik wasabihoz hasonlóan – szeret oldalirányban is terjeszkedni.
Daruma – A Daruma wasabiknak vastag, ehető levelei vannak, amik szív alakúak, és vastag, egyenes szárak végén ülnek. Kiváló íze miatt egy nagyon népszerű fajta, de azért is termesztik sokan szívesen, mert magasabb hőmérsékleteket is megtűr, mint a legtöbb wasabi fajta. Mindezek mellett ellenáll különféle növénybetegségeknek is. Félig terjeszkedő, félig egyenes habitusú.
Fuji Daruma – Ha minél előbb szeretnél wasabit szüretelni kertedben, akkor ezt a fajtát érdemes kipróbálni, ugyanis egy éven belül megérik. A sima Darumával ellentétben határozottan terjeszkedő habitusú.
Green Thumb – Ez egy modern fajta, amit általában kereskedelmi célokra terjesztenek. Remek választás, ha a leveleiből is szeretnél enni néha.
Midori – A Midori wasabi előnye, hogy viszonylag gyorsan megérik, így nem kell olyan hosszú éveket várni rá. Hátránya viszont, hogy ha nagyobb mennyiségben termesztik, akkor fokozottan fogékony lehet bizonyos gombás növénybetegségekre. Ha kevesebbet termesztenél egyszerre, akkor ettől kevésbé kell tartanod.
Sanpoo – A Sanpoo egy kifejezetten rossz minőségű talajokba kitenyésztett wasabi fajta. Ha kerted talaja nem éppen ideális összetételű, akkor érdemes lehet ezzel próbálkozni, habár szárai nem olyan ízletesek, mint más wasabiké.
Shimane Zairai – Ez a wasabi puha, orsóformájú gyökereket növeszt, finom szárai, levelei és virágai vannak. Íze tehát minden tekintetben kiváló, viszont meglehetősen fogékony a betegségekre. Terjeszkedő habitusa van.
Medeka – A Medeka szintén jó választás azoknak, akik nem tudnak tökéletes körülményeket biztosítani kertjükben a legtöbb wasabi számára.
Sabumi – Ez a vékonyszárú wasabi nagy mennyiségű termést képes hozni. Szára világos lila színű, ezért nem csak finomabbá, hanem látványosabbá is teheti kedvenc salátáidat.
Shizukei 13 – Ha valamivel merészebb ízekre vágysz, akkor a Shizukei 13-mal érdemes próbálkozni, ami az édeskés és a csípős egy nagyon kellemes ötvözetét kínálja mind leveleiben, mind pedig termésében. Terjeszkedő habitusa van. Nézzük, mit kell tudni a wasabi termesztéséről, gondozásáról, a következő oldalon folytatom!