Biztosan mindenki emlékszik még a Magyarországon, egészen pontosan Ajkán bekövetkező ipari szerencsétlenségre, és az azt követő környezetkárosító katasztrófa, ahol ráadásul 10 ember életét is vesztette. A világ mégsem tanult belőle, és most egy sokkal nagyobb tragédia következett be.
Egy kis emlékeztető
Az ajkai vörösiszap-katasztrófa tíz emberéletet követelő ipari szerencsétlenség és környezetkárosító katasztrófa, amit az okozott, hogy 2010. október 4-én átszakadt a MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. tulajdonában lévő Ajkai Timföldgyár Kolontár és Ajka között létesített, 400×600 m-es vörösiszap-tárolójának gátja. A kiömlő, több mint egymillió köbméternyi zagy elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely települések mélyebben fekvő részeit. Az erősen lúgos, maró hatású ipari hulladék körülbelül 40 négyzetkilométeren terült szét, felbecsülhetetlen gazdasági és ökológiai károkat okozva a Devecseri kistérségben.
Tíz ember meghalt, a sérültek száma több mint 150. A Torna-patak teljes élővilágát kipusztította az erős lúgos szennyeződés, valamint erre a sorsra jutott a Marcal Torna torkolata alatt fekvő része is. A 2010. november 5-én nyilvánosságra hozott kormányhatározat a MAL Zrt.-t nevezi meg az október 4-én bekövetkezett katasztrófa károkozójának. A magyar kormánynak összesen 38 milliárd forintba került a vörösiszap-katasztrófát követő károk helyreállítása, ebből 21 milliárd forintot a környezeti elemek helyreállítása emésztett fel.
Röviden a vörösiszapról
A vörösiszap a timföldgyártás melléktermékeként keletkező, toxikus fémvegyületeket az átlag feletti, de nem veszélyes mennyiségben tartalmazó, erősen lúgos (pH 13) anyag. Veszélyes hulladék, a bőrt az égési sérülésekhez hasonlóan kimarja, de nem mérgező. A lúgos hulladék a természetbe kerülve pusztítóan hat az élővilágra, de ennek a pusztításnak a következményei elsősorban rövidtávon jelentkeznek. A vörösiszapban nyomokban találhatók radioaktív fémek, de alacsony aktivitása miatt a közvetlen sugárzás környezeti hatása elhanyagolható, jelentősen nem haladja meg a kibányászott bauxit aktivitását. Most pedig nézzük, mi történt a napokban, a következő oldalon folytatom!
Ismét átszakadt egy bánya gátja, most Brazíliában, a folyó völgyét szintén elöntötte a mérgező iszap. Most sokkal nagyobb természeti katasztrófa következett be sajnos, mint Kolontáron, a kár visszafordíthatatlanná vált az élővilágban. Több mint 60 millió köbméter ipari salakanyag árasztotta el a környéket, miután a vasércbánya két gátja is átszakadt. A problémát tetézi, hogy a napokban elérte a mérgező iszap az Atlanti-óceánt is, a kár már most hatalmas, több mint 300 000 ember maradt ivóvíz nélkül, sokan kénytelen voltak elhagyni otthonukat, a folyó élővilága pedig teljesen elpusztult, több ezer hektár védett terület pusztult el. A Rio Doce nevezetű folyóba többek között arzén, cink, higany és réz is került, ezért ihatatlanná vált.
Az iszap miatt ráadásul a földek teljesen terméketlenné válnak, sőt, még a folyót vonala is megváltozhat. A bánya üzemeltetője ráadásul nem segít semmiben, arra sem hajlandóak válaszolni, hogy használtak-e bizonyos vegyszereket a munkavégzés során. Brazília elnöke egyértelműen a Samarcó bányát okolja a tragédia bekövetkezéséért, a főügyész helyettes azonnal példaértékű büntetés kirovását szorgalmazta. Csütörtökön 68 millió dolláros büntetésről lehetett hallani, de abban mindenki biztos, hogy ezek után az egész vállalat megítélése hatalmas veszteségeket fog szenvedni. A Samarco közben azt állítja, hogy egy földrengést okozta a katasztrófát, erre viszont eddig nincs bizonyíték.
A bánya közelében egy 620 fős falu helyezkedik el, természetesen teljesen elöntötte a vörösiszap. Az áldozatokról és az eltűntekről eddig még nem tudunk pontos számot. A következő oldalon egy videót is találhatsz a katasztrófáról!