Egyre-másra nyílnak a virágok az erdő alján és a kertekben, s illatukkal jelzik: vége a télnek! A kertekben az ásás, ültetés, szaporítás kerül sorra. Olvassa el figyelmesen e havi cikkünket, hogy mindig naprakész legyen a kerti tennivalók terén. Ne feledkezzünk meg a tavaszi virágládákról sem.
Cserjék
Az előző hónapban elkezdett metszést lehet folytatni, hogy jótékony hatásai minél előbb érzékelhetőek legyenek. Az új hajtások növekedésének elősegítése érdekében metssze meg a bokrokat. A fuksziák hajtásait rövidítse meg és vágja vissza az erős oldalhajtásokat is, ezzel megelőzhető a túlzsúfoltság és a növény is megtartja habitusát. Nyírja meg a téli jázmin (Jasminum nudiflorum) nyurga hajtásait, és kötözze a támasztékához a hosszú hajtásokat, hogy rendezetté váljon.
A nyári orgonáknak (Buddleia davidii sp.) és a többi nyorsan növő, virágzó cserjéknek erős metszésre van szükségük, ezért a régi, magas ágakat szinte tövig távolítsuk el, ugyanis a virágok az új hajtásokon fognak nyílni.
A télen ágaikkal díszítő somok és füzek színes hajtásait a tél végével érdemes erőteljesen visszavágni, egészen a tövekig (kb. 30 cm-el a talaj felettig).
Jól tűri a metszést a bodza (Sambucus nigra), a cserszömörce (Cotinus coggygria) és a vérmogyoró is (Corylus maxima ’Purpurea’): metszés után nem sokkal meghozzák új, friss hajtásaikat, melyek sokszor fényesebbek és a levelek nagyobbak rajtuk.
További hasznos tudnivalók a következő oldalon!
Virágládák
Ne feledkezzünk meg a tavaszi virágládákról sem, győződjünk meg arról, hogy májusig a legjobb formájukat hozzák. A primulák és az árvácskák elszáradt virágfejeit távolítsuk el, hogy ezzel elősegítsük a további virágzását. A tavaszi hagymás virágok lekókadt fejeit szintén vágjuk le, azonban a növény többi részét hagyjuk meg épen.
A cserepek földje is kiszáradhat, ezért időnként ellenőrizzük a nedvességét, és amennyiben szükséges, öntözzük meg.
Erikák
A régi virágokat vágjuk le a télen virágzó alpesi erikákról (Erica carnea), de ügyeljünk arra, nehogy belevágjuk az idősebb hajtásokba.
Nyári gumósok
A legtöbb nyáron virágzó gumós növény ültetésére április a legideálisabb időpont. A dáliák gumóját kiültethetjük a szabadba, 10 cm földdel takarva. Hűvösebb vidékeken azonban várjunk az ültetéssel április végéig.
Tavaszi hagymások
Jelölje meg azokat az összenőtt csoportokat, melyek gyengén virágoztak a tavaszi szezonban, hogy emlékezzen rá, melyeket kell később, a földből kiemelve szétválasztani.
Talaj előkészítés
Folytassuk a cserjék alatti talaj gereblyézését és szórjunk komposztot a talajfelszínre. Készítsük elő a nyári virágágyak helyeit, melyeket május végén fogunk majd beültetni.
Mulcs
Szórjon vastagon növényi komposztot, trágyát és/vagy fakérget a cserjék és a sövény alá, hogy táplálja a földet és megakadályozza a gyomosodást.