Már a rómaiak is számos gyógyszert és édességet is készítettek belőle, illóolaját felhasználták, nem beszélve a török udvar rózsakultuszáról. Rózsavízen kívül zselét, sörbetet és dulcsászát (mézzel készített édesség) készítettek a megfelelő fajtájú rózsákból. Készíthetünk belőle akár kandírozott rózsaszirmot is. Lehet semleges ízű, édes, parfümös és enyhén fűszeres ízű is. A felaprított szirmokat szórjuk meg cukorral, majd áztassuk vízben egy hétig. Így használjuk főzéshez és desszertként is.
Az akácméz ismert és kedvelt mézfajta, számtalan felhasználási lehetőséggel. A virágokat megszárítva teákba, italokba használhatjuk, valamint palacsintatésztába mártva kisüthetjük, cukrozatlanul hús mellé köretként kiváló. Készülhet belőle pálinka is. Köhögéscsillapító hatású, de használható túlzott gyomorsav-termelődés esetén is.
A büdöskék virágszirmait gyógyteák, saláták, köretek ízesítésére használhatjuk. A sáfrányt helyettesíti. Létezik citrom zamatú változat is. Összevágott szirmait ajánlják rizshez, liszthez keverve, levesekbe.
Itthon elsősorban gyógyteaként ismert. A roselle fajtát használják ételszínezésre is, valamint szirupként. A mexikói konyha fűszerként használja. Szárítva teaként torokgyulladásra, köptetésre, köhögéscsillapításra, frissen pedig díszítésként salátába, édességekhez jó.
A pitypangot már az ókorban is használták a gyógyászatban, ma is gyűjtik ilyen célból levelét és gyökerét. Gyomor- és bélbetegségekben étvágyjavító és emésztést elősegítő. A népi gyógyászatban igen elterjedt, több étvágyjavító és vizelethajtó teakeverék állandó komponense, emellett máj- és epebetegségeknél is használják. Nyugat-Európa több országában fogyasztják halványítva és halványítás nélkül salátának és főzeléknek.