Van valami a friss csomag magban, amely tele van lehetőséggel a közelgő növekedési időszakban. Olyan sok izgalmas fajta zöldség, fűszernövény és még ehető virág is kipróbálható, hogy a vetőmagkatalógusban lapozgatva úgy érezheted magad, mint egy gyerek egy édességboltban. Könnyű azonban túlzásokba esni, és a végén több vetőmagot venni, mint amennyire valóban szükségünk van, vagy olyanokat, amelyek valójában nem működnek jól a kertben. Elkerülheted ezeket a buktatókat, ha szem előtt tartasz néhány dolgot azzal kapcsolatban, hogy mely magvak a legmegfelelőbbek az igényeidnek, és mikor kell beszerezni őket, hogy a megfelelő időben elkezdhesd ültetni őket.
1. A tél a legjobb idő a vetőmagok vásárlására
Sok veteményes kerti növény magvakból indítható, amíg kint még hideg és havas idő van. A trükk természetesen az, hogy el kell vetni őket beltérben, majd tavasszal átültetni őket a kertbe, miután a talaj újra felmelegedett. A hűvös időt kedvelő növények, mint például a káposzta és a brokkoli különösen előnyösnek bizonyulnak a beltéri ugrásszerű indításnak, így lehetőségük nyílik virágozni és termést hozni, mielőtt a nyári hőség leállítaná őket. A meleg évszakban termesztett növények, például a paradicsom és a kaliforniai paprika szintén elkezdhetők lámpák mellett és a terület fagymentessége után a kertbe költözhetők, így hamarabb és hosszabb ideig hoznak termést. A lámpa megoldás lehet egy fluoreszkáló bolti lámpa, amelyet néhány centiméterre akasztanak a magtálcák fölé.
2. Vedd figyelembe a helyet
Amikor megpróbálod eldönteni, hogy melyik vetőmagot vásárold meg, annak meghatározása, hogy mekkora hely áll rendelkezésre a termesztésre, segít leszűkíteni a választási lehetőségeket. Ha van egy kis kerted, érdemes lehet kerülni az űrt kiváltó zöldségeket, például a csemegekukoricát , a sütőtököt vagy a sima tököt. Ehelyett összpontosíts a nagyobb hozamú, tömörebb zöldségekre, mint például a salátazöldekre, a retekre és a paprikákra. Egyes zöldségek helytakarékos fajtákban kaphatók, amelyek segítségével maximalizálhatod a termőterület minden centiméterét.
3. Fókuszálj a kedvenc fajtákra
Amikor kiválasztod a növényi magvakat a termesztéshez, gondolj arra, hogy a családod milyen termékeket fogyaszt a legjobban. Ha szeretik a fűszeres ételeket, próbálj meg néhány csípős paprika növényt termeszteni az édes kaliforniai paprika helyett. Ha te padlizsánrajongó vagy, adj egy szokatlan fajtát, például a kicsi, zöld héjú „Applegreen” -t, a szokásosabb lila fajtáival együtt.
A zöldségfajták eltérő módon érnek be, ezért az éghajlatnak leginkább megfelelőt kell kiválasztani. Kezdd azzal, hogy ellenőrizd a vetőmagcsomagon a „betakarításig hátralévő napok” adatait, és számítsd ki, hogy a termesztési időszak elég hosszú-e a termeszteni kívánt növény számára.
4. Gondoljon a beporzókra
A veteményeskert nem teljes anélkül, hogy virágmagot adnánk a keverékhez! Nemcsak üdvözlő színt adnak, hanem segítenek magukhoz vonzani a beporzókat , amelyek javíthatják a különféle növények, például a tök hozamát. Számos egynyári virág, például a rézvirág , körömvirág, vízitorma és a napraforgó könnyen és gyorsan termeszthető olyan magokból, amelyeket közvetlenül a kertben vetettek el az utolsó fagy időpontja után.
5. Tarts a betegségektől
Zöldségmag vásárlásakor keress betegségrezisztens fajtákat, különösen, ha korábban már voltak gondjaid a kertben. Például paradicsommag vásárlásakor keressen olyan fajtákat, amelyek nevük után VFN jelöléssel vannak ellátva. Ez azt jelenti, hogy a fajta ellenáll a paradicsomot általában sújtó verticillium és fusarium hervadásos betegségeknek, valamint a talajban lévő fonálférgek okozta károknak.