Az otthoni zöldséges kertészkedéssel pénzt takaríthatsz meg, miközben közelről ismerkedhetsz a természettel. Például akár egyetlen paradicsomnövény is rendkívül megfizethető lehet, és akár 10 kiló paradicsomot is biztosíthat a szezon során. Ha paradicsomot és más kedvenc zöldségeket vagy fűszernövényeket magokból termesztesz, még több pénzt takaríthat meg. Azt is tapasztalni fogod, hogy a kertben termesztett zöldségek íze és állaga még jobb, mint amit az élelmiszerboltban találni szoktál. Vesd bele magad ezekbe a tippekbe és trükkökbe, hogy veteményeskerted idén erőteljesen induljon.
Kezdd kicsiben a veteményeskerted
Ha kezdő kertész vagy, kezdd kicsiben. Az is legjobb, ha megtanulsz néhány kertészeti alapismeretet, mielőtt rengeteg időt és pénzt fektetnél ebbe az új hobbiba. Érezni fogod, mennyi időt vesz igénybe a kertészkedés. Megtudhatod, szeretsz-e kint tölteni időt az ültetéssel, öntözéssel és gyomlálással.
A kezdő veteményeskertnek megfelelő méret körülbelül 1.5x1.5 m. Válassz ki legfeljebb ötféle zöldséget a termesztéshez, és ültess mindegyik típusból néhányat. A konténerekben történő zöldségtermesztés is jó módja annak, hogy elkezdd, itt még kertnek sem kell lennie, a napos teraszon vagy erkélyen jól működik.
Mit vessek a veteménykertbe?
Mit szeret enni? Ez a legegyszerűbb módja annak, hogy megtudd, mit érdemes vetni a veteményeskertedbe. Néhány egyéb dolgot is szem előtt kell tartani, amikor eldöntöd, mit szeretnél termeszteni.
Legyél válogatós a fajták tekintetében
Ügyelj a vetőmagcsomagon vagy címkén található leírásra. Minden zöldségfajta bizonyos tulajdonságokkal rendelkezik. Néhányan kisebb növényeket termelnek, amelyek ideálisak konténerekhez vagy kis kertekhez. Más fajták jobb betegség-ellenállóságot, jobb termést, vagy jobb hő- vagy hidegtűrést kínálnak. Kezdd azzal, hogy kiválasztod azokat a zöldségeket, amelyeket szívesen fogyasztasz, majd nézd meg a méretüket és a gondozási igényeket.
Tudd, mi a pontos mennyiség
Gondold át, hogy te és a családod mennyit fog enni a termésekből. Ezután legyél reális azzal kapcsolatban, hogy hány magot vagy növényt kell a földbe helyezni. Sok kezdő elköveti azt a hibát, hogy túl sokat ültet. Az olyan zöldségek, mint a paradicsom, a paprika és a tök a szezon során folyamatosan teremnek, így előfordulhat, hogy nincs szükséged ilyen sok növényre. Más zöldségeket, például a sárgarépát, a retket és a kukoricát csak egyszer lehet betakarítani, majd újra kell ültetni.
Egymást követő növények a veteményeskertben
Ha hűvös és meleg időjárású zöldségeket is ültetsz, tavasszal, nyáron és ősszel folyamatosan begyűjtheted a zöldségeket és fűszernövényeket. Kora tavasszal termessz salátát, zöldeket (például rukkolát), borsót, retket, sárgarépát és brokkolit. Miután begyűjtötted a hűvös időjárású terméseket, ültesd el a meleg időjárás kedvenceit, például paradicsomot, paprikát, padlizsánt és fűszernövényeket. Ősszel betakarítható a burgonya, a káposzta és a kelkáposzta.
Válaszd ki a veteményeskert helyét
Függetlenül attól, hogy hová helyezed el a veteményeskertedet két alapvető követelménynek kell megfelelnie a helynek a legjobb siker érdekében: a víz és a fény.
- A zöldségeknek sok napra van szükségük (legalább 6-8 óra).
- Ha árnyékos a kerted, ültess árnyéktűrő növényeket.
- Helyezd a veteményeskertet vízforráshoz közel.
A sok napfény elengedhetetlen
Mint minden növénynek, a zöldségeknek is napra van szükségük a fotoszintézis beindításához. A leggyorsabban növekvő zöldségeknek teljes napfényre van szükségük – legalább napi 6-8 órányi közvetlen napfénynek – anélkül, hogy fák, cserjék vagy kerítések akadályoznák. Éppen ezért nem jársz túl sok sikerrel, ha árnyékos helyre napos zöldségeket ültetsz.
Ha az udvarod részleges árnyékot biztosít, ültessen olyan zöldségeket és fűszernövényeket, amelyek elviselik ezeket a körülményeket, például salátát, kelkáposztát, mángoldot, spenótot, metélőhagymát, koriandert, petrezselymet és kakukkfüvet. A gyökérzöldségek, például a sárgarépa, a retek és a cékla is működhetnek, ha a kertedet naponta legalább 4 órán át közvetlen napfény éri. Vagy ha napos teraszod van, válts konténeres kertészkedésre. Így elhelyezheted a napfényt kedvelő zöldségeket és fűszernövényeket, például paradicsomot, uborkát, babot, bazsalikomot, kaprot és rozmaringot.
Gondolj a kényelmes vízellátásra
Minél közelebb helyezed veteményeskertedet egy vízforráshoz, annál jobb. A kicsírázása vagy a palánták átültetése utáni első hetekben gyakran öntözni kell, hogy ezek a törékeny növények erős gyökereket és szárakat hozzanak létre. Ha a növények megtelepedtek, jobb, ha néhány naponként megitatod a kertet, mintsem minden nap meglocsolod egy kicsit. Ekkor a víz mélyebbre kerül a talajba, ami arra ösztönzi a gyökereket, hogy mélyebbre nőjenek, ahol jobban hozzáférnek az egészségük megőrzéséhez szükséges tápanyagokhoz. Fontold meg áztatóházak vagy csepegtető öntözés telepítését egy időzítőre, hogy minimalizáld a vízpazarlást és az öntözésre fordított időt.