Minden, amit tudni érdemes a Vénusz légycsapójáról

Kíméletlen húsevő - A Vénusz légycsapója gondozása, nevelése

Szélesi Ferenc
hirdetes

Mostani cikkemben egy valódi húsevő növényt mutatok be nektek, aminek az a különlegessége, hogy otthon, szobai körülmények között is nevelhető. Olvassátok el írásomat és tudjatok meg mindent a Vénusz légycsapójáról! 

Vénusz légycsapója – Nevelése, gondozása

Vénusz légycsapójának bemutatása

A Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula) a szegfűvirágúak rendjébe és a harmatfűfélék családjába tartozó faj, ami arról vált ismertté, hogy rovaremésztő. Igazából egy nagyon intelligens növényről van szó: virágait magasra felnyúló száron hozza, azért, hogy a beporzó rovarok még véletlenül se essenek a csapdájába. Nagyon apró magjait érdemes azonnal elvetni, vagy hűtőbe tenni. Általában 4-5 szükséges ahhoz, hogy magról megfelelő méretűre növekedjen, ugyanakkor, ha szerencsénk van és mindent jól csinálunk, akár 25-30 évig is elélhet. 

Vénusz légycsapója és a csapda

A Vénusz légycsapójának levelei végén édes illatot árasztó csapdák vannak, melyek belsejében mindkét oldalin 3-3 érzékelőszőr található. Ha az arra tévedő zsákmány rászáll a csapdára, és megérinti ezeket az érzékelőket, fél másodperc alatt összezáródnak a levéllemezek és az áldozat már foglyul is esett. A fogak között van elég hely, hogy a kisebb rovarok el tudjanak menekülni, mivel a csapda először nem teljesen zárul, így védekezik a túl kicsi zsákmány ellen, aminek több energiába kerül a megemésztése, mint amennyit hasznot hoz a növény számára.

hirdetes

Abban az esetben, ha az áldozat megfelelő nagyságú, és ismételten megérinti az érzékelőket, akkor a csapda légmentesen bezárul, megtelik emésztőnedvekkel, egészen addig, amíg a zsákmány fel nem oldódik. Emésztés után a csapda újra kinyílik, ez körülbelül egy-másfél hetet vesz igénybe. 

Vénusz légcsajának ismert változatai

A nemzetség egyetlen ismert faja, de a természetben megtalálható typica forma mellett egyre több változatával találkozhatunk, hála a növénynemesítőknek. A rengeteg új változat megjelenése az in-vitro szaporításnak köszönhető, ami során kis növényi részekből megfelelő tápoldatban fejlődnek ki az új kis növények. Ezáltal különféle változatok jönnek létre melléktermékként, melyek külső megjelenésükben az eredeti forma mutáció okozta elváltozásait hordozzák.

Formájukban, színükben, a levélrozetta alakjában, a csapók színeződésében, valamint a szélső fogak alakjában különböznek ezek a típusok. Most pedig nézzük, mit kell tudni a Vénusz légycsapója gondozásáról, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Encsi Földhivatal

Földhivatal Közeti Földhivatal   Cím: Encs Vasút út 2. 3861 Magyarország Telefon:... Tovább

szántás

ősi talajművelő eljárás; lazító, forgató, porhanyító, keverő és felszínalakító,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem