Egy permakultúrás kert megtervezése
Ültetés függőleges irányban
A függőleges kertek a falak felületét használják ki. Egy nagyobb, több növénytartó dobozos rendszer tökéletes például fűszernövények termesztésére, a nagyobb tartók pedig méretesebb növények nevelését is lehetővé teszik. Ilyen esetben előzetesen győződj meg róla, hogy a fal és a rögzítéshez használt eszközök képesek-e megtartani a nehezebb növények és a szerkezet együttes súlyát.
Kertek az ablakban
Ablakba ültetett kertek alatt általában az ablakpárkány alá akasztott virágládákat kell érteni. Ezekbe a ládákba többnyire árnyék- és napfénytűrő növények kerülnek, de kiválóak fűszernövények termesztésére is. Ki ne szeretné közvetlenül az ablakából vágni magának a bazsalikomot?
„Kulcslyuk” kertek
Az először Afrikában elterjedt kulcslyuk kertek lényege, hogy egy kerek virágágyás közepére egy komposzthalom kerül, ami biztosítja a nedvesség és a tápanyagok megtartását. Ugyan első sorban szárazabb, melegebb helyeken vették hasznát, ez a megoldás lényegében bármilyen éghajlaton képes javítani a termesztési körülményeket. Könnyedén elkészíthetők, és személyre szabhatók is, így ez a módszer szinte végtelen lehetőséget hordoz magában a hatékony és sajátos igényekre alapuló termesztésre.
Tetőkertek
Ha lehetőséged van kihasználni, akkor a tető kiváló termesztő felületként is alkalmazható. Természetesen ehhez szükséged lesz a megfelelő engedélyekre, de ha mindez megvan, akkor lényegesen több helyet használhatsz fel termelésre, mint amennyi erkélyeden rendelkezésedre áll. Sose kezdj bele anélkül, hogy megfelelő terved lenne a vízelvezetés biztosítására, és győződj meg róla, hogy az épület szerkezete elbírja-e az extra súlyt, amit egy ilyen kert jelent.
Ez persze nem az összes lehetőség, hiszen számos felület van (például a járda mentén, vagy a lakáshoz tartozó kertben, ha van ilyen), ami felhasználható egy permakultúrás kert kialakítására. Lássuk, hogy miként is történik ez, ha sikerült helyet választani, a következő oldalon folytatom!