Terv nélkül ne számíts rá, hogy azt a kertet kapod majd, amit fejben megálmodtál magadnak. Számításba kell venned a magasságot, a napfény/árnyék arányát, az öntözést, a vízelvezetést, stb., hiszen mindez befolyásolja majd, hogy milyen növényeket termeszthetsz majd kertedben. Az összes lehetőséget lehetetlen lenne itt részletezni, hiszen minden embernek egyéni szükségletei és céljai vannak, amelyek megvalósítását személyes körülményeik könnyítenek vagy nehezítenek meg. Kerted kialakításának alkalmazkodnia kell ezekhez.
Ne vállalj sokat elsőkörben
Idővel persze minden rendelkezésedre álló helyet kihasználhatsz majd, azonban eleinte nem érdemes túl sokat vállalni egyszerre. Döntsd el, hogy mi az, amit végül szeretnél megvalósítani, egy nagyméretű terv keretei között, majd kezdd el a kisebb elemek kialakításával felépíteni azt, lépésenként.
Ez a megközelítés segít, hogy hibáidnak kevésbé súlyos következményei legyenek, de sokat tanulhass belőlük. Amint egyre több dologra jössz rá (például hogy melyik növények nőnek a legjobban az általad biztosított körülmények között), úgy egyre tovább bővítheted kertedet. Ez a legtöbb kertészeti módszerre vonatkozik, de a türelem különösen fontosak a permakultúrában.
A víz biztosítása
A vízforrásod kulcsfontosságú szerepet játszik egy hatékony permakultúrás kert kialakításában és üzemeltetésében. Figyeld meg, hogy hol gyűlik össze és hol távozik a legtöbb esővíz otthonod területén, és hogy mely területek igénylik a legtöbb vizet. Ahol több víz gyűlik össze, alakíts ki egy enyhe lejtőt annak elvezetésére, majd szegélyezd az így keletkező mélyedést némi kaviccsal, hogy jobban megtartsa a vizet. Ha nincs elegendő vized, akkor egy hordó segítségével esővizet gyűjthetsz be, akár a tetőről is.
Évelők beszerzése
A permakultúrás termesztés akkor a leghatékonyabb, ha a saját éghajlatodhoz illő növényekkel próbálkozol benne. Nézz utána, hogy mely gyümölcsök és zöldségek érzik jól magukat környezetedben. A magokat mezőgazdasági boltokból, helyi termesztőktől és az internetről is beszerezhetd, de győződj meg róla, hogy minden esetben igazolt, elismert kereskedőt választasz.
Ültetés
Eljött az ültetés ideje – ha teheted, próbálj többet ültetni, mint amennyire szükséged lesz, hogy később kiválaszthasd a legegészségesebb és legerősebb növényeket, és eltávolíthasd azokat, akiknek nem sikerült időben kifejlődniük (ezek mehetnek a komposztba). A sűrűbb ültetéssel megakadályozhatod, hogy a gyomok elterjedjenek növényeid között. Bizonyos növények sokat segíthetnek egymásnak például a kártevők távoltartásában.