A varjúháj a legszebb pozsgás növények közé tartozik, kedvelt sziklakerti növény, de kertünk számos pontján mutat csodálatosan szépen. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a varjúháj gondozásáról, neveléséről, tartsatok velem most is!
A varjúháj nemzetség bemutatása
A varjúháj (Sedum) a varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartozó nemzetség, melybe világszerte több mint ötszáz faj tartozik, méretük és megjelenésük nagyon különböző lehet, de valamennyi lágyszárú pozsgás növény, ami képes arra, hogy húsos leveleiben vizet raktározzon, ebből adódóan elviselik az extrém szárazságot is.
Magyarországon a borsos varjúháj (Sedum acre), az örökzöld varjúháj (Sedum hybridum), a kövi varjúháj (Sedum reflexum), és a hatsoros varjúháj (Sedum sexangulare) számít meglehetősen gyakorinak. Legkorábban nyíló fajtái június elejétől örvendeztetnek meg minket, a legkésőbb díszítő fajták pedig még októberben is pompáznak a virágoktól.
Hazánkban legalább harminc fajtáját találhatjuk meg a különböző faiskolákban, elsősorban kedvelt sziklakerti növények – ezt alacsony termetüknek köszönhetik. A többségüknek nyílik mutatós virága, sokuk színes, illetve tarka levéllel díszít. Szoktuk talajtakaróként is ültetni őket, üde színfoltjai lehetnek környezetünknek.
A varjúháj előfordulása, jellemzése
A varjúháj megtalálható a Föld minden pontján, kivéve Ausztráliában és az antarktikus flórabirodalomban, azonban már Ausztráliában is megpróbálkoztak néhány faj betelepítésével. Leginkább Dél-Afrikában, Mexikóban és a mediterráneumban fordulnak elő. A varjúháj gyökerei sekélyen a felszín alatt terülnek szét, több más, a varjúhájfélék családjába tartozó nemzetségtől eltérően tőlevélrózsája egyetlen fajnak sincs.
Elheverő vagy ritkábban felálló szárukon keresztben átellenesen állnak megvastagodott, általában hengeres, néha ellaposodó, de szinte mindig apró leveleik, levélnyelük általában nincs. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a varjúháj, gondozásáról, neveléséről, a következő oldalon erről fogok nektek beszélni, érdemes tehát lapozni egyet!