A geránium, vagy más néven gólyaorr növény egyre népszerűbb a hobbikertészek körében változatos és pompázatos virágzata miatt. Gyönyörű és színes virágszőnyeget varázsolhatunk vele kertünkbe, vagy akár talajtakaróként is használhatjuk. Ismerkedj meg vele te is!
Egy kis növénytan
A gólyaorr (Geranium), vagy geránium a gólyavirágorrúak (Geraniales) rendkívül népes rendjébe, azon belül is gólyaorrfélék (Geraniaceae) családjába tartozik. Kinézetükre jellemző a nagy, ujjas levélzet, amelyek szélesek és kerekek. A virágok öt szirommal rendelkeznek, amelyek lehetnek fehérek, rózsaszínűek, lilák vagy akár kékek is. Ezek a virágzatok többnyire erezettek, ez a fajra jellemző ugyanis. Termése hosszú – innen kapta nevét is, hiszen gólyaorr alakú, ötkamrájú toktermés. Mindegyik kamrában találhatunk egy-egy magot. Ez a mag, ha megérik a termés szétpattan, és a gazdanövénytől messzire lövelli a magokat, így szaporítva magát. Habár a nemzetség neve gólyaorr, érdekeség, hogy sok fajnak még sincs hosszú, gólyaorr alakú termése. Kevésbé igényes növény, így könnyű termeszteni, a gólyaorrok ugyanis bármilyen talajban jól érzik magukat (kivéve, persze ha szerencsétlenek tocsognak a vízben). A geránium szaporítása nyáron az idei hajtások dugványozásával és/vagy magokkal történik, míg tavasszal vagy ősszel tőről szaporítható.
Hova és hogyan ültessük?
A leginkább a boglárkára hasonlító gerániumokat a kert bármely részébe bátran ültethetjük, hiszen a legkisebbtől a legnagyobbik megtalálhatjuk a számunkra ideális fajtát. Míg a kisebb fajtákat akár csoportosan is ültethetjük, vagy szegélynövényként, addig a nagyobb virágú gerániumokat kúszó növény voltukból adódóan talajtakórként is érdemes ültetni. Ettől függetlenül meseszépen fognak mutatni a vegyes virágágyásokban vagy balkonládában is. A dalmát gólyaorr, vagy a hamuszürke fajta még sziklakertünkben is jól érzi magát, akár más évelő növények társaságában. Ha igazán természetes hatást szeretnénk elérni, mintha vadon nőnének, akkor jól mutatnak páfrány, árnyliliom, vagy néhány fűféle mellett. Amíg a növény teljesen be nem futja a területet, addig érdemes rendszeresen gyomlálni, esetleg kapával meglazítani körülötte a földet alkalmanként.
Olvass tovább a cikkben!