Új fajok Magyarországon
Néhány héttel korábban új rókakullancs alfaj jelent meg a Dunántúlon: Somogy és Tolna megyében állatorvosok figyeltek fel az aranysakálokon élősködő különös vérszívókra – tudtuk meg a Sokszínűvidék-től. Az új fajta kullancs nem honos a térségben, de legalább annyira veszélyes, mint a már itt jelenlévő társai.
Sajnos az idei tél is hasonló volt a korábbiakhoz, az enyhe, fagymentes évszak pedig kedvez a kullancsoknak, az előző évi populáció nem pusztult el a tél folyamán, emiatt számuk folyamatosan nő.
A portál megkereste Dr. Kapiller Zoltán zoológus-állatorvost, a Magyar Kullancsszövetség elnökét, aki elmondta, hogy az aranysakálok északra húzódásával megjelent egy új kullancs Magyarországon, ami valószínűleg a rókakullancs egyik alfaja. Ezt azonban még nem lehet kijelenteni tudományos bizonyossággal, akkor lehet majd megtenni, ha az összes fejlődési alakját megfigyelték nálunk.
Ugyanakkor egy Borsod megyei állattartó telepen is felbukkant egy másik, szintén nem őshonos kullancsfaj, de ezt az állatot a terület szakszerű kémiai kezelésével meg is semmisítették a szakemberek. Ez a faj akár a mediterrán foltos lázat is terjeszthette volna, így érthető a fokozott óvatosság az állatorvosok részéről.
Jó hír, hogy néhány héten belül megjelenik a Magyar Cserkészszövetség megkeresésére készülő Digitális Kullancskalauz, ami szinte minden fontos információt tartalmazni fog a Magyarországon előforduló kullancsfajokkal kapcsolatban.
Ráadásul készül egy applikáció is, melyet leginkább turisták számára készítenek, az alkalmazás segítségével egy adott terület kullancsfertőzöttsége mellett a legközelebbi gyógyszertárak helyét is meg lehet tudni. Vigyázzatok magatokra kirándulás alkalmával, és nem árt, hogyha odafigyeltek háziállataitokra is, mivel sajnos tény, hogy egyre több kullanccsal találkozhatunk évről évre!