Új kullancsfaj bukkant fel Magyarországon

Minden eddiginél veszélyesebb két új kullancsfaj tűnt fel Magyarországon!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Eddig is rengeteg gondot okoztak a kullancsok Magyarországon, de ha ez még nem lenne elég, most két új, a korábbiaknál is veszélyesebb fajt bukkant fel, melyek halálos betegségeket is terjeszthetnek! 

Új kullancsfajtól retteghetünk

Magyarországon előforduló kullancsok

A Kárpát-medencében, így Magyarországon is a közönséges kullanccsal (Ixodes ricinus) találkozhatunk többnyire, ami a vérszívás során Lyme-kórt, agyhártyagyulladást, és más fertőzéseket terjeszthet az emberre. Közép-Európában a kutyakullancs (Dermacentor reticulatos) a másik faj, ami eléggé elterjedt, a tularémia kórokozója, a kutya babéziózis terjesztése miatt jelentős. 

A közönséges kullancsfajnak nincsenek szemei, tapogatólábai inkább hosszúak, mint vastagok, és kis kinövés van a végbélnyílás fölött. A háti részét a hím esetében teljes egészében, a nősténynél és a fiatalnál részben kemény pajzs védi. A kifejlett hím 2,4-2,8 milliméter, míg az éhes fiatal 1,3-1,5 milliméter hosszú. Az éhes nőstény 3-3,6 milliméteres, de a jóllakott nőstény akár 11 milliméteresre is tágulhat. A közönséges kullancs emlősök, madarak, és hüllők vérével táplálkozik, közben a benne élősködő baktériumokat és vírusokat átadhatja áldozatainak. A közönséges kullancs általában a fák, bokrok, cserjék lombjáról ugranak le. 

hirdetes

A kutyakullancs viszonylag nagyméretű, pajzsán szabad szemmel is látható fekete-fehér mintázatot mutat. A majdnem fél centiméteres példányok gyakran szívnak vért kutyákon, rókákon, közepes méretű emlősökön, de megtalálhatók lovakon, szarvasmarhákon, és juhokon, illetve embereken is. A kutyakullancsok a közönséges kullancsokkal ellentétben a fűszálakról kapaszkodnak fel áldozatukra. 

A kullancsok rossz hírüket a csípésük által okozott betegségeknek köszönhetik. Kihangsúlyozandó, hogy nem maga a kullancs okozza a betegségeket, hanem a bélrendszerében élő baktériumok, egysejtűek, vírusok, melyek a vérszívás során jutnak be a megtámadott szervezetbe.

Az emberek sokszor még a vérszívás előtt, vagy a vérszívási szakasz kezdetén megtalálják és eltávolítják testükről a kullancsot. Az egy napon belül megtalált és eltávolított kullancs még szinte bizonyosan nem tudott fertőzést okozni, de csak akkor, ha az eltávolítása szakszerű volt, testét nem nyomták meg az eltávolítás alatt. A három nap vérszívás után viszont a fertőzés esélye nagyon nagy. Korábbi cikkünkben beszéltünk nektek a kullancsok veszélyeiről, illetve a kullancsok kiszedéséről, mindenképp érdemes elolvasni ezen cikkeinket, a következő oldalon pedig mindent megtudhatsz a nem régen megjelent két új fajról! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

adventív növények

az emberi kultúrával együtt elterjedt, behurcolt, más területekről (éghajlatról) származó... Tovább

gyom

a régebbi felfogás szerint minden olyan növény, amelyet nem vetettek, hasznot nem hajt. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos