Elárasztanak minket? Két új házatlancsigafaj jelent meg Magyarországon!

Két új házatlancsigafaj jelent meg Magyarországon!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes
Új meztelencsigafajok jelentek meg

A feketefejű meztelencsiga könnyen felismerhető jellegzetes sötét fejéről, nyaki részéről, valamint a fejével élesen kontrasztban álló világos, majdnem fehér testszínéről. Először október 3-án észlelték Tatán, azóta már jelezték a faj jelenlétét a Balaton északi partján, és a Tiszántúl északi részén is. Eredetileg a Fekete-tenger partvidékéről származik, de már megjelent Ukrajnában, Litvániában és Németországban is. 

Páll-Gergely Barna elmondta, hogy keveset tudni a két fajról, de valószínű, hogy a többi házatlancsigához hasonlóan növényi részekkel és gombákkal táplálkoznak. A szakirodalom említést tesz arról, hogy mindkét faj kedveli az urbánus területeket, jól alkalmazkodnak az emberek közelségéhez, magas ökológiai toleranciájuk van, és terjedőfélben vannak. Ezen tulajdonságok elegek ahhoz, hogy potenciális inváziós fajjá és kártevővé minősítsék őket – mindkét faj olyan rendszertani családba tartozik, melyek több tagját kertészeti kártevőként tartják számon. 

hirdetes

Litván szakirodalmi adatok szerint a feketefej házatlancsiga kártételének felmérése a kertekben nagyon nehézkes, mivel a kifejlett példányok csak október környékén érik el aktivitásuk csúcsát, ezért a leginkább nyáron aktív kerttulajdonosok nem is nagyon találkozhattak vele – ez viszont jó hír is egyben, mivel ez a faj az év nagy részében valószínűleg nem okoz károkat. 2016-ban egy Citizen Science projekt keretében készült kérdőíves felmérés kiértékelése és a kiskertek szorosabb megfigyelése során az derült ki, hogy a feketefejű meztelencsigák a tökféléket szeretik a leginkább megkóstolni. 

A szakemberek egyelőre még azt sem tudják pontosan, hogy hogyan kerülhetett be a két faj Magyarországra. Valószínűsítik, hogy nem szándékos emberi terjesztés van a dologban, mivel bevett gyakorlat a mezőgazdasági növények határokon át való szállítása – egy növény földlabdájában a házatlancsiga fiatal tagjai és tojásai könnyedén túlélnek egy hosszú utazást. Kíváncsian várjuk a továbbiakat, amint többet megtudunk, jelentkezünk.

Cikkünk a National Geographic.hu írása alapján készült. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kopárosodás

a talaj eróziós lepusztulása, amit víz, szél v. a kettő együttesen válthat ki. A... Tovább

89/2008. (VII. 18.) FVM rendelet

A növényvédõ szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezésérõl,... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növényvédelem