Ha még nem volt elég a spanyol házatlancsiga kártétele, akkor tájékoztatok mindenkit, hogy két új házatlancsigafaj is tiszteletét tette Magyarországon, nézzük, mire számíthatunk a jövőben!
A National Geographic.hu weboldalon találtuk azokat az információkat, mely szerint az utóbbi fél évben két új, messzi földről származó meztelencsigafaj jelent meg Magyarországon. A kutatók egyelőre még nem tudják, hogy miként kerültek hazánkba ezek az állatok, valamint az is kérdéses még, hogy kell-e tartanunk attól, hogy elterjednek és károkat okoznak.
A spanyol házatlancsiga is elég lenne bőven…
Hazánk területén eddig 26 házatlancsigafajról tudtunk, amik közül 10 faj kártevőként vált ismertté. A spanyol házatlancsiga (Arion vulgaris) az Ibériai-félszigetről származik, de néhány évtized elég volt számára, hogy egész Európában elterjedjen. Magyarországon 1985-ben jelent meg először, az azóta eltelt évek alatt az ország minden pontjára elért, és tömegesen tesz kárt a növényekben. Bosszantó tulajdonsága a spanyol házatlancsigának az, hogy a szúrós, büdös növényeken kívül minden zöldet lerágnak, májustól egészen az első fagyok beálltáig pusztítanak a mezőgazdasági területeken és a házikertekben egyaránt.
Nem sokat tudunk a két új házatlancsigafajról
Az egyik új házatlancsigafaj a malaccsiga (Tandonia kusceri), a másik pedig a feketefejű házatlancsiga (Krynickillus melanocephalus). A malaccsigát a Budapesten található Farkasréti temetőben pillantották meg még tavasszal
Ezután viszont sorra érkeztek az észlelések, amiből kiderült, hogy a fővároson kívül is elterjedt fajról van szó, a legtöbb észlelés viszont Budapestről, urbánus környezetből érkezett, természetközeli élőhelyről eddig még nem került elő (ezt Páll-Gergely Barna, az ATK Növényvédelmi Intézet tudományos munkatársa mondta el a National Geographic.hu-nak).
A malaccsiga rózsaszínes külsejéről, és vaskosabb testéről kapta magyar elnevezését, eredetileg mediterrán elterjedésű faj, leginkább a Balkán-félszigeten él, de már betelepült Ukrajnába és az USA-ba, néhány évvel ezelőtt pedig Szlovákiában is jelezték jelenlétét. A következő oldalon mindent elmondunk a másik házatlancsigafajról, illetve az is kiderül, kell-e tartanunk tőlük vagy sem!