A vetés elvégzése után 2 -3 héttel már kikelnek, illetve 6 – 7 hét múlva már vágható állapotúra fejlődnek. Növényünk bár a száraz, meleg területeket kedveli, érdemes fokozottan odafigyelni öntözésére, amennyiben ilyen környezetben helyezkedik el. Talaj szempontjából egyáltalán nem válogat – az összesben képes megfelelően fejlődni. Amennyiben folyamatosan szeretnénk szedni növényünkből, érdemes márciustól kéthetente elszórni magjait, 7 – 10 cm távolságokban, sorosan, így mindig a frissen fejlődött növényeink zsenge, üde zöldjét vághatjuk majd le az utána lévő időszakban. Érdemes tudni azt is, hogy a vágás után növényünk ugyanúgy ki fog majd hajtani, de lényegesen kevesebb hozammal.
Amennyiben szeretnénk belőle elraktározni, lehetséges, de nem feltétlenül kifizetődő, ugyanis tárolt állapotba könnyen elvesztheti a növény zamatát. Hogyha télen is szeretnénk fogyasztani, akkor érdemes elgondolkoznunk beltéri, cserépben történő nevelésén – ugyanis ez is lehetséges, ráadásul egyáltalán nem nehéz kivitelezni.
Miért érdemes termesztésén elgondolkozni?
A zamatos turbolyának rengeteg jótékony hatása van. Gyógyászati jelentősége egyre csak nő, ugyanis a legújabb eredmények szerint a növényt a természetes antioxidánsok közé sorolják. Emellett maga flavonoid-, illetve C-vitamin tartalommal rendelkezik, javítja a keringést is.
A népgyógyászatban is előszeretettel használták, ugyanis régen zúzódásokat gyógyítottak vele, valamint véraláfutásokra borogató jelleggel is használták.
Napjaink virágos leveles szárát tavaszi kúrák kapcsán gyomorerősítőnek használják, teakeverékekként. Teája mind a vese-, mind a hólyag-, emésztőszervi megbetegedések ellen is használható.
Mindemellett rendkívül kedvelt illóolaj formában is, amikor is illata az ánizsra emlékeztet. Szárított leveles, virágos szára, valamint termése keserűanyagokat, glikozidokat, ásványi anyagokat (elsősorban magnéziumot, illetve vasat), valamint C-vitamint is tartalmaz.
Te ismerted már ezt a növényt?